Въпрос за маточници

Модератор: toko652003

dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Въпрос за маточници

Мнение от dakata_86_ »

Ходих да си търся маики но на магазина нямаше и ми казаха че имат маточници от които маиките ще излязат след 2-3 дни. Искам
да си направя 2 отводки поръчах си 2 маточника за събота та въпросат ми е какво трябва да правия къде да ги сложа до сега не съм правил отводки по такъв начин. Благодаря предварително.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Въпрос за маточници

Мнение от iasen2 »

Колега,това е най-сигурния и прост начин за правене на отводки .слагаш рамката с маточника по средата в гнездото или където си решиш . трябва да имаш достатъчно пчели и люпещо се пило , за да могат да хранят и топлят пилото . след като се излюпи майката чакаш 2 седмици и трябва да има прясно пило . после пак слагаш люпещо се пило за да засилиш кошера . Успех !
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: Въпрос за маточници

Мнение от dakata_86_ »

Не е ли мношко 2 седмици те ми казаха до седмица на магазина.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Въпрос за маточници

Мнение от iasen2 »

http://atanasov.alpobg.com/maika.php
Разбира се може и след седмица да има пило , но най-често е от една до две седмици :)
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Krasio1980 »

[quote="dakata_86_"]Ходих да си търся маики но на магазина нямаше и ми казаха че имат маточници от които маиките ще излязат след 2-3 дни. Искам
да си направя 2 отводки поръчах си 2 маточника за събота та въпросат ми е какво трябва да правия къде да ги сложа до сега не съм правил отводки по такъв начин. Благодаря предварително.[/quote
от твой кошер ли искаш да правиш отводка поясни :?
пчеларството е проста работа за умни хора
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: Въпрос за маточници

Мнение от dakata_86_ »

Да от моите кошери даже ги направих ама без маики на 2 рамки пило и 2 мед ама не знам дали ще могат да се развият. Понеже ми се обадиха че нямя маточници и маики.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Въпрос за маточници

Мнение от volodq »

dakata_86_ написа:Да от моите кошери даже ги направих ама без маики на 2 рамки пило и 2 мед ама не знам дали ще могат да се развият. Понеже ми се обадиха че нямя маточници и маики.
Ще си заложат маточници и ще се развият нормално ако има яйца или 1-3 дневни личинки,но е добре да им помогнеш с рамки с пило,като се оплоди майката.По-добре че не си взел маточници,защото се съмнявам да е излязло нещо от тях.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Въпрос за маточници

Мнение от iasen2 »

то пък от свещеви маточници ще стане нещо :( . Бягай при някой колега и вземи роеви маточници възможно най бързо .От запечатан маточник не виждам причина да не стане . Понякога от маточник не излиза майка , но за това пък вземи 2-3 за всеки случай .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Въпрос за маточници

Мнение от volodq »

iasen2 написа:то пък от свещеви маточници ще стане нещо :(
Не обичам да се заяждам с колеги,но аман от лаици които се правят на професори и които с подписа си мислят ,че ще компенсират незнаниЕТО СИ.Бях ти писал преди време да вземеш да попрочетеш нещо и да увеличиш практиката,но като гледам нищо не си научил през изминалото време,освен да търсиш конфликти.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Въпрос за маточници

Мнение от iasen2 »

Да ти имам самочувствието. Такива като вас разпространяват слаби майки и всякакви болести по пчелите .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Niki S »

Нищо им няма на свищевите майки. Да не би да отричаш Friedrich Ruttner.
Какви са майките които прозвеждат майкопроизводителите по света - свищеви.
Надявм се че не твърдиш че са роеви или от тиха-смяна. Разликите м/у роевите и другите е че роевите са най `скорозрели` могат да летят часове след излюпването а на другите им трябват дни да укрепнат. Тихата-смяна е най добрата но никой не прозвежда планово такива майки.............
Проблема е в това че пчеларите не умеят да създадат неубходимите условия за качествени свищеви М. Правилно ви насочва volodq но /според мен/ трябва да насочва тези които искат да се развиват какво и от къде да прочетат за да прозвеждат качествени свищеви М. Защото всъщност всички майки които се предлагат са такива.
Ако нкой се интересува мога да кача в ДОХ / Фридрих Руттнер
Матководство /. Който владее други езици /предполагам/ го има в мрежата.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Майка »

Niki S написа:... Разликите м/у роевите и другите е че роевите са най `скорозрели` могат да летят часове след излюпването а на другите им трябват дни да укрепнат...
Роевите майки не могат да летят часове след излюпването си. Пчелите ги държат в маточниците, за да укрепнат и да не се избият преди да излезат роевете. Пчелите ги хранят и същевременно охраняват вътре в маточниците. Майките имат време да заякнат през времето, в което са охранявани в маточниците, затова могат да летят.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Въпрос за маточници

Мнение от зуница »

Това с враждебността на майките е интересно.Хващал съв роеве с по две и три млади майки.Интересното е , че прибираш роя виждаш майката в кошера и чакаш всички пчели да се приберат. Да ама не. Оказва се , че част от пчелите остават да си висят на дървото.Прибираш ги и откриваш още майки.Виждал съм в кошер в пред роево състояние да тичат няколко майки и не си обръщат внимание една на друга.Когато са пред роене пчелите си променят приоритетите.При самосмяна нещата са стандартни, първата убива другите.Не съм проследил дали започва да убива след като е направила брачен полет или веднага след излюпването си.
А от значение е и силата на семейството в което се излюпва майката.Силните семейства подържат оптимален топлинен режим и захранват излюпените майки по-добре.От години съм се отказал от отводки с маточници.А винаги го има и риска маточника да бъде прогризан от пчелите при припряност на пчеларя.Да не изпадам в подробности.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Evgeni Petkov
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Ное 14, 2011 12:38 pm

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Evgeni Petkov »

зуница написа:Виждал съм в кошер в пред роево състояние да тичат няколко майки и не си обръщат внимание една на друга.Когато са пред роене пчелите си променят приоритетите.При самосмяна нещата са стандартни, първата убива другите.Не съм проследил дали започва да убива след като е направила брачен полет или веднага след излюпването си.
На изложението тази година в Плевен доцент се жалва, че не може да стане професор, защото имало много живи такива. Но това е защото не вземе като Зуница да се сети да защити дисертация за Нобелова награда с тема от рода на "Завърналата се елитна оплодена майка от брачен полет убива по две неоплодени майки наведнъж"! Зуница, наистина ли ще проследиш пчелната майка след брачен полет как убива новаизлюпени кандидат- майки.!?
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Въпрос за маточници

Мнение от зуница »

Над двадесет години наблюдавам живота на пчелите.Грижа се за тях и те ми дават по малко медец.Взаимно разбирателство и удоволствие.
А ти как мислиш оплодената майка ли убива конкуренцията или първата излюпена го прави?Ще ми се да го видя , защото логиката в "първата излюпена" нещо ми се губи.Защо за самосмяна залагат до 10 маточника и то на различна възраст като първата излюпена ще ги унищожи?А гаранция , че ще се оплоди?Вярно, в много случаи майката от правилно излюпения маточник изчезва , а другите са прогризани отстрани.Затова искам да го проследя и видя.
Повярвай удоволствието завръщаща се от оплождане майка да кацне на ръката ти когато я търсиш из кошера е неповторимо.Наблюдението освен знание е и удоволствие.
(А за доцента , ако е същия за който мнозина си мислим , по-добре никога да не стане професор, че то и доценството му е много.)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”