Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
солнце
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Дек 19, 2014 1:35 pm

Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от солнце »

Здравейте,
нов съм във форума и имам засега няколко въпроса. Искам семейно да си произвеждам мед за лични нужди.
1 - Колко кошера ми трябват, за да си произвеждам 10 буркана мед годишно?
2 - Един кошер колко буркана дава годишно?
3 - Как мога да знам пчелите ми на какви цветя ходят и съответно какъв мед ми произвеждат?
4 - Един кошер колко струва и откъде мога да си купя?
Имам и други въпроси, но засега е това.
Благодаря колеги.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от solaris60 »

солнце написа:Здравейте,
нов съм във форума и имам засега няколко въпроса. Искам семейно да си произвеждам мед за лични нужди.
1 - Колко кошера ми трябват, за да си произвеждам 10 буркана мед годишно?
2 - Един кошер колко буркана дава годишно?
3 - Как мога да знам пчелите ми на какви цветя ходят и съответно какъв мед ми произвеждат?
4 - Един кошер колко струва и откъде мога да си купя?
Имам и други въпроси, но засега е това.
Благодаря колеги.
Ако добре се справиш и един кошер може да ти даде повече от една тенекия, а това са 25 буркана.
Пчелите ходят на различни цветя, но когато има повече акация, рапица, лавандула, кориандър или мана, то тогава и меда ще се води такъв.
Кошер с пчели или без? И в двата случая варират в широки граници. Много е важно да попаднеш на коректни хора, за да не ти мине мерака много бързо. Искам да кажа - да не те излъжат, което е много вероятно в случая, че нищо не разбираш. Било за пчели, било за кошери. Но от друга страна докато не се опариш няма да ти е сладък меда. Шегувам се.
солнце
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Дек 19, 2014 1:35 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от солнце »

Колеги, въпреки, че съм нов, мисля, че най-добре да си взема чисто нов кошер за начало, тоест без пчели. Да си го занеса на мястото и да се напълни там с пчели. Вероятно като се замисля, се слага нещо сладко вътре, за да се привлекат пчелите в него, нали така? Аз гледах видеа в ютуб, където видях, че има различни видове кошери. Има кошери дето са по-големи от други, има такива, които не са дървени. Аз какъв трябва точно да взема, за да ми дава като за начало 10-12 буркана мед годишно? Говорим за буркани поне по половин литър.
Като потръгне работата, живот и здраве може и повече кошери да взема и да продавам мед на близки и приятели.
Сега, другото, което ми е интересно, пчелите в България колко вида биват? Какви пчели трябва да отглеждам? Или каквото влезе в кошера -това е?
По мое мнение, въпреки, че никога не съм се занимавал с пчели, от това, което видях като информация до този момент, това си е цяла наука!
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от зуница »

Като начало, бъдещи колега солнце, прочети колкото можеш повече за пчеличките.Може да поровиш и във форумите, но трябва да имаш от какво да се интересуваш и да можеш да от сееш празните приказки от информацията. Пробвай като начало с "Календарен справочник по пчеларство" на Любен Радоев. ( http://www.bookpoint.bg/книги/Календаре ... о-5589.htm)
"Пчеларска енциклопедия" (http://www.book.store.bg/search?srchstr ... 5%F1%E8%E8)
Ако след като се начетеш все още имаш мерак , тогава купувай кошери ,отводки или лови рояци.
Когато усетиш , че си готов си купи нови кошери.Ако си решил твърдо да ставаш пчелар започни най-малко с пет Дадан-Блат.Пет та ако загубиш семейство сам от твоите да си го възстановиш.Дадан Блат защото има най-много литература и у нас най-много се използва.И не на последно място в него най-лесно се рови , наблюдава и учи.
Приятно учене.
(Слабите оценки на изпитите при пчеличките са болезнени.Изразяват се в неопределен брой ужилвания.)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
солнце
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Дек 19, 2014 1:35 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от солнце »

Благодаря колеги.
Можете ли да кажете, колко пъти в годината се събира меда? Един път или на няколко пъти?
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от solaris60 »

солнце написа:Благодаря колеги.
Можете ли да кажете, колко пъти в годината се събира меда? Един път или на няколко пъти?
Може един, може и няколко пъти, а може и нищо да не се извади. Но както каза колегата по - горе трябва много да се прочете за да се вади мед.
evoco
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Дек 20, 2014 3:15 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от evoco »

Здравейте колеги! Аз също съм нов както във форума, така и с пчелите, нищо че съм учил болести по пчелите 2 години. Защитил съм и дипломна работа по пчеларство през 1987г., по точно прилики и разлики между Американския и Европейския гнилец и загубите от тях за нашето стопанство. Та да си дойда на въпроса от това лято реших да завъдя и аз. Имам 10 млади семейства "отводки",притесняваме времето трябвали да подхранвам и със какво? .
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от зуница »

Колега, ако се притесняваш слагай питки.Каквито имаш под ръка.Аз си ги купувам за да не хабя мед и труд.За сироп е рано.Сиропа след като цъфнат първите растения даващи прашец в твоя район.
Ако искаш да се объркаш , чети всичко за подхранването, питките, вредите и ползите и още много други...Но не забравяй да сложиш питките преди това и да си спокоен , че няма да ги умориш от глад.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
evoco
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Дек 20, 2014 3:15 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от evoco »

Благодаря колега .За объркването ми позна че има пръст интернет.Сега въпросът ми е какви питки да им сложа "евротом"или други.Мед нямам ще им купя но,ме е страх какво ще ми продадат.А за района живея в гр Разград пчелите са в Поповско при нас две седмици пчелата е вън Т 14-16 *С .Притеснява ме като погледна хранилката има много конденс и си мисля че, вече залагат пило а зима може за кратко но ще има.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от зуница »

Постулат 1 от пчеларството: Мед от чужд пчелин не се допуска в собствения!Може много да се пише, но за сега го приеми на доверие.От производителите на питки за пчели единствените на, които съм попадал с всичките необходими документи са BKV на Коник Арома.Ползвах дълги години "Евротом" , но наличието на документи гарантиращи качество у конкуренцията ме насочи към BKV.Противно на популярното мнение аз и в момента съм сложил питки с протеин.При очакваното затопляне предпочитам протеиновите питки.Проблем с облитането не очаквам.Повече няма да задълбавам , за да не те обърквам.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
evoco
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Дек 20, 2014 3:15 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от evoco »

Благодаря ти много колега .Този твой съвет много ми допадна.По добре изтощени пчели от колкото празни кошери на пролет!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от valyo »

Питките са хубаво нещо, но може и да нямаш нужда. Ако (в по-студен ден) пчелите са ти долу по питите и не ги виждаш горе по рамките значи си имат медец. Те ще ти покажат по това как взимат от питката. Общо взето ако есента са имали по рамките на които си ги оставил по 50% мед гле'й си Коледата спокойно, питите може да ги дадеш и след месец.
docata
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 5:05 pm

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от docata »

Здравейте! Надявам се скоро да се присъединя към редиците на този благороден занаят.

В тази връзка имам няколко въпроса, като първият ми, надявам се, е за тази тема. А именно- кога е най- добре да се стартира един пчелин? И кога най- късно може да се направи това? Дали бих могъл да започна с 3 отводки през юни например? Досега не съм се занимавал никога с пчеларство и тепърва предстои да видя дали единственият пчелар в наше село ще се навие да ме понаучи.

Имам и един друг, малко по- общ въпрос. Дали е прието във Вашият форум потребителите да си правят собствена тема, където да може да се проследи с какво се сблъсква авторът с течение на времето? Ако да, дали може да ме ориентирате за съответния раздел? Много бих искал да си направя моя тема, защото като новобранец вероятно ще имам доста въпроси (като например какви са кошерите, които намерих в гаража) и не ми се иска да оспамя другите теми... :roll:
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Нов съм и искам да отглеждам пчели. Имам въпроси.

Мнение от Dinko »

Гледай да си купиш отводки преди 1 юни :idea:
Пусни нова тема в Размножаване и селекция :
http://beehoneyportal.com/forum/viewforum.php?f=1
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”