агресивни пчели

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
райна.в.йо.
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юли 17, 2012 1:30 pm

агресивни пчели

Мнение от райна.в.йо. »

Защо пчелите от едно пчелно семейство нападат и жилят агресивно. Дори не те оставят да прегледаш семейството. На какво може да се дължи това тяхно поведение?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: агресивни пчели

Мнение от Dinko »

Смени майката с по млада.
Да не е търтовка ?
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от Майка »

Може нещо да ги притеснява. Примерно - дървояд в кошера.

Друга възможност е да е силно семейство, относително по-силно спрямо другите ви семейства. И в комбинация с това да е намаляла пашата. В зависимост от нуждите на семейството, в кошера става пренасочване на пчелите в извършваните дейности. В случай, че има нужда от пазачки, броя им се увеличава, а намаляват събирачките. Особено това се наблюдава при силни семейства, когато секне пашата. Стават много агресивни.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от valkiria60 »

Неправилно боравене в неправилно време.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: агресивни пчели

Мнение от зуница »

Сменяй майката! Агресията им е по рождение. Развъждат се от родни "величия" на пчеларството."Повече жили , повече мед дава". По тая причина са и "скафандрите" на собствениците им.За мене си е чиста простотия. И после вой, че ще изхвърлят кошерите извън населените места.Заради простотията на някои патят всички. Никой не иска кошерите му да са на километри извън селището, но и на агресията трябва да има край.А това е задължение и отговорност на пчеларя.
Нито ще можеш да работиш с това агресивно семейство.Нито ще може някой да мине не нападнат на поне 5 м не дай Боже и по-голямо разстояние от кошера.
Тая година коренна промяна в характера на пчелите може и да не забележиш след смяната на майката.Трябва време да измрат терористите.
Малка хитрост: Когато работиш с пчелите си, оставяй последно това семейство.Ако почнеш с него пчелите му не само ще нападат тебе, но и отворените други , спокойни кошери.Така ще провокират агресия във целия пчелин.
Сменяй майката да ти е мирна главата.Ако нападнат близък, съсед или дори и непознат и има тежки последствия как ще се чувстваш?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: агресивни пчели

Мнение от Dinko »

След като се замени старата майка с млада,
агресията на кошера няма да престане веднага.
Когато потомството на старата майка изчезне ,
тогава всичко ще се оправи.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от valkiria60 »

райна.в.йо., с какво ти са покрити пчелите? С плат или дъсчици?
Bore_30
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Ное 21, 2007 9:39 am
Местоположение: ПЕРНИК с.Дивля-8бр.

Re: агресивни пчели

Мнение от Bore_30 »

Аз имах подобен проблем.Оказа се дървояд.Беше изгризал почти 1/3 от лявата страна на кошера. Смених кошера и сега е кротък и спокоен.
райна.в.йо.
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юли 17, 2012 1:30 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от райна.в.йо. »

Благодаря за отговорите и съветите. Не ми дава да го прегледам и евентуално да махна старата майка. За дървояд не е тази причината. За сега вече няколко дена съм го оставила, до ....... следващия ми опит за преглед.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от valkiria60 »

райна.в.йо. написа:Благодаря за отговорите и съветите. Не ми дава да го прегледам и евентуално да махна старата майка. За дървояд не е тази причината. За сега вече няколко дена съм го оставила, до ....... следващия ми опит за преглед.

Аз много обичам такива пчели. :lol: Що не се падат на мен?
райна.в.йо.
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юли 17, 2012 1:30 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от райна.в.йо. »

По темата, която започнах мога да Ви кажа, че след няколкодневна почивка снощи отворих семейството и пчелите са спокойни - успях да извърша преглед безпроблемно. Сигурно е било нещо временно, което ги е дразнило.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: агресивни пчели

Мнение от зуница »

От колко време ги имаш тия пчели?Наблюдавай ги.Ако сега, при паша, проявяват агресия мисли му какво ще е пролет и есен.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от Цветан Димитров »

Аз имах един кошер който от кротък стана много агресивен.С усилие направихме с един приятел щателен оглед и установихме че си е сменил сам майката тихо-мълком защото старата беше маркирана.Приказвах с ветернар и той ми каза че сигурно се е оплодила с търтеи от друг пчелин който е на 100 метра от моя.Закупех си друга майка от Ловеч и след 2месеца положението беше коренно различно.От тогава правя принудителна смяна на майките на всеки 2-3 години като си произвеждам собствени.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: агресивни пчели

Мнение от valaz »

Забелязал съм, че при мен, пчелите са най-агресивни по времето за цъфтене на рапицата, дори и когато наблизо няма ниви с рапица. Периодът между цъфтежа на ябълката и акацията съм го запомнил със силна агресия от страна на пчелите. Няколко дни след началото на цъфтежа на акацията, положението коренно се променя и пчелите спират да жилят. През есента, пчелите са много по-спокойни, въпреки, че тогава пашата е ограничена и оскъдна.
petttto
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Фев 08, 2015 4:29 pm

Re: агресивни пчели

Мнение от petttto »

Може би майката трябва да се смени Изображение Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”