Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от Boro »

Искам да попитам пролетното третиране на овошките с фунгициди и инсектициди опасно ли е за пчелите? Става въпрос за цъфтежа на семковите и костилкови овощни култури. На опаковката на някои препарати пише: "безвреден за пчелите", на други нищо не пише. :roll:
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от valaz »

При слабоотровните за пчелите препарати, пръскането на овошките се прави рано сутрин, преди летежа на пчелите. Такива са фунгицидите и малка част от инсектицидите. При силно отровните препарати, пръскането се прави в извънцъфтежния за овошките период, за предпочитане рано сутрин.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от Христо Христов »

Ако те интересува конкретен препарат - напиши името му и ще го коментирам.На написаното върху любителските опаковки много не бива да се вярва.Във всеки случай пръсканията по време на цъфтежа на овошките трябва да се избягват.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от Boro »

Костилковите третирам с ПЕРОЦИН в комбинация с НУРЕЛЕ.
Семковите с КУПРОЦИН СУПЕР в комбинация със СИСТАН
по-късно ПЕРОЦИН + СИСТАН + НУРЕЛЕ.
Лозите с ШАВИТ
Доматите с РИДОМИЛ ГОЛД
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от ivan raynov »

valaz, защо рано сутрин не е ли по добре вечер сега се прибират по рано или имаш нещо конкретно.аз напръсках сега прасковите към1830ч. с бордолезов разтвор и нуреле.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от valaz »

аз пръскам само рано сутрин. Тогава е светло, хладно-пчелите не летят, тихо-няма вятър. Вечер обикновено е по-ветровито, а пчелите се прибират едва преди мръкване.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от Boro »

Дали е рано сутрин,или късно вечер препаратите полепват по цветовете на овошките.Въпросът е дали са вредни за пчелите.Не случайно по опаковките им пише за карантинен срок.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от Христо Христов »

Boro написа:Костилковите третирам с ПЕРОЦИН в комбинация с НУРЕЛЕ.
Семковите с КУПРОЦИН СУПЕР в комбинация със СИСТАН
по-късно ПЕРОЦИН + СИСТАН + НУРЕЛЕ.
Лозите с ШАВИТ
Доматите с РИДОМИЛ ГОЛД
Макар и с закъснение за което се извинявам отговарям.
Купроцин, Пероцин, Систан и Шавит са фунгициди, които в препоръчваните дози не са отровни за пчелите.Нуреле е инсектицид с последействие около 10-14 дни след пръскането и е силно отровен и за пчелите.Пръскането по време на цъфтежа на овошките не само е опасно, но е и излишно, защото точно в този период няма вредител или болест, които да го налагат.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от Boro »

Благодаря.Изображение
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от p4elar4e »

Днес се връщам от работа към 17:30 и веднага налазвам кошерите да видя за кво става дума.Отварям по-силния си кошер и гледам 90% от свободните пити пълни с нектар :shock: и се радвам супер много 8) :D Най-после нещо хубаво.Слагам 4-ти корпус с рамки,махам хранилките,хвърлям 1 поглед на другото семейство и се прибирам да почивам.
В тва време майка ми съобщава,че в 15:30 се обадили от кметството,че в събота и неделя щели да пръскат за кърлежи по парковете и затова да взема мерки за опазване на пчелите...
:shock: :shock: :shock:
Е кви мерки да предприема да му е** майката като е петък вечер :x :x :x :x :cry: Нито кафе,нито люти чушки мога да им дам,за да си изградят имунитет :cry:
Нали би трябвало 5 дена преди пръскане да ме уведомяват писмено за пръскане.Как може в петък следобед да ми съобщават,че в събота и неделя ще пръскат.
Питах един стар пчелар за съвет и той ми каза,че в 5 ч. сутринта да затворя прелките на кошерите и чак в 17:00 да ги отворя пак :|
Два дена трябва да държа пчелите затворени и няма да ми събират нектар щото не съм имал възможност да ги имунизирам,заради "навременното" предупреждение от кметството.
Утре ще ида до кметството да разбера кога по-точно ще пръскат и по кое време.
През целия ден ли трябва да ги държа затворени или мога да ги пусна веднага след пръскането :?: :?: :?: :?:
Коментирайте моля.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от p4elar4e »

До колкто знам не е шега защото един стар пчелар ползва точно това,за да изгради имунитет у пчелите и така да не се натравят или поне по-малко.Той неговите пчели не ги затваря когато пръскат.Естествено си има дозировка иначе се получава отрова и може да си ги натровиш сам.
Нека някой ми отговори на въпроса.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от buci59 »

Абе момчета,вие вярвате ли си или сте решили да ни разсмивате.Ами защо не налеете на пчелите и по едно коняче за по сигурен имунитет.Така де може след това и с ДДТ да пръскат и нищо няма да им стане.
Вие сте сериозни момчета и недейте да ни разсмивате.Всъщност напоследък май всички имаме нужда от това.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от p4elar4e »

Чети :!: :!: :!:
http://alpobg.com/beeforum/viewtopic.ph ... %B0#p10019
д-р Кючуков написа:Много е просто-3 пъти през 7 дни по 1 мл.кофеин натриум бензоикум в 200-300мл. сироп 1:1, на семейство.Осен това ,прилагам и настойка от люти чушки/съд. бактерицидното в-во КАПСИЦИН/ и мултивитаминен препарат с повечко Б12. Пролет и есен.
Ха ха ха.Много смешно.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от buci59 »

p4elar4e ,не вярвай на тези простотии ами вземи и си затвори пчелите преди пръскане.То ако беще така щеше да има и ваксина против отравяне,но не би.Така,че гледай по на сериозно в/у този проблем.
Последно промяна от buci59 на Пет Юни 05, 2009 6:34 pm, променено общо 1 път.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пчелите и третирането на овошките с химически препарати

Мнение от p4elar4e »

buci59 2 дена няма ли да ми се задушат пчелите :?: Все пак по някое време става доста жешко.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”