Необичайно топлото време

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
nona
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Ное 08, 2009 2:42 pm

Необичайно топлото време

Мнение от nona »

Колеги,бих искала да ропитам; как според вас се отразява необичайно топлото време през ноември на пчелните семейства? :?
nona
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Ное 08, 2009 2:42 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от nona »

А дали ще си изядът по-бързо храната и дали майките ще продъжът да снасят?Вярно е колега начинаеща съм ,затова задавам такива въпроси :oops:
Последно промяна от nona на Пон Ное 23, 2009 6:38 pm, променено общо 1 път.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Необичайно топлото време

Мнение от valaz »

Не се бъзикайте с въпроса. Ако майките са преустановили яйцеснасянето, топлото време им е добре дошло, пчелите се облитат и това им е от полза. Ако някоя майка е продължила яйцеснасянето и пчелите гледат пило, едно рязко застудяване ще ги завари с пълна уста. Все пак, по-вероятен е първия сценарий.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от buci59 »

В отговор на питането на колежката nona бих и отговорил така.Да това топло за сезона време не е благоприятно за пчелите по няколко причини.
1.Семействата разпускат кълбото в което се намират.
2.Семействата са в активно състояние поради факта,че все още има цъфтящи култури или цветя и пчелите носят прашец.
3.Наличието на прашец пък в гнездото води до активиране на майката и снасяне на яйца което се превръща в пило.
4.За отглеждането на пилото е необходима температура,която пчелите генерират с консумацията на мед.
5.Така запасите на мед намаляват.
Ето затова това топло за сезона време е нежелателно за пчелите.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

Някой от вас тези дни отварял ли си е семействата?Дали не са възобновили яйцеснасянето понеже както пише buci59 приносът на прашец може да ги активизира наново?А това никак не е добре щото напролет може да имаме само съндъци без пчели.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

ba4o_ivan1976 написа:между Търтовище и Шумен рапицата е до коляно и жълто.жълто все едно средата на април-днес говорих по него край с колеги имало доста пило - кво следва :?:
То май до седмица ще слагаме корпуси и магазини :lol: :lol: :lol: Майтап ама работата не е за смях че като гледам прогнозите в близките 10тина дни не дават захлаждане.То и овошките ще започнат да се развиват.Краи пчелите ми има малко дръвче люляк и преди седмица цъфна /за кой ли път таз година непомня вече/ Дренът в двора също и напапил доста.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

ba4o_ivan1976 написа:
bars_i написа:
ba4o_ivan1976 написа:между Търтовище и Шумен рапицата е до коляно и жълто.жълто все едно средата на април-днес говорих по него край с колеги имало доста пило - кво следва :?:
Вие му мислете,Вие сте майсторите.Какво сте се затюхкали.Съвети давате като за световно,а сега се чудите.Визирам само някои колеги :idea: :idea: :idea:
аз нямам проблем при мен всичко е нормално-пило няма-но не знам кво следва за колегите кадето има доста пило :? :? :?
И аз приди 15тина дни отворих няколко сем. но нямаха пило но сега вече незнам при този принос на прашец и времето и то откачи :roll: :roll:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от Майка »

Миналата година на 30 ноември в повечето от семействата си имах пресно снесени яйца. Така както вървят нещата, високите температури за това време вече са нещо обичайно. Семействата иззимуваха нормално, само в едно имах по-голям подмор, но го обяснявам с друго, а не с късното пило. Пръсках с оксалова киселина, а пише, че в семейства в които се третира с оксалова киселина обикновено се наблюдава по-голям подмор.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Необичайно топлото време

Мнение от ттитто »

май ще задам въпрос, който не е съвсем по темата, но тук става дума: Майка, по кой начин третира с оксалова киселина. И аз третирах с напръскване между рамките и затова питам
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от Майка »

ттитто написа:... по кой начин третира с оксалова киселина. И аз третирах с напръскване между рамките и затова питам
Всяка рамка с пчелите вадих и пръсках с пулверизатор. ДБ рамки пръсках с 2-3 пръскания, а магазинните рамки с 1-2. Тези рамки, на които нямаше много пчели не съм пръскала. Концентрацията на разтвора беше 3 %.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от nikoko »

Майка написа:
ттитто написа:... по кой начин третира с оксалова киселина. И аз третирах с напръскване между рамките и затова питам
Всяка рамка с пчелите вадих и пръсках с пулверизатор. ДБ рамки пръсках с 2-3 пръскания, а магазинните рамки с 1-2. Тези рамки, на които нямаше много пчели не съм пръскала. Концентрацията на разтвора беше 3 %.
Чудесно, но аз нямах време и го направих с напръскване само на междурамията.Надявам се това зимно третиране да има ефект.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

buci59 написа:В отговор на питането на колежката nona бих и отговорил така.Да това топло за сезона време не е благоприятно за пчелите по няколко причини.
1.Семействата разпускат кълбото в което се намират.
2.Семействата са в активно състояние поради факта,че все още има цъфтящи култури или цветя и пчелите носят прашец.
3.Наличието на прашец пък в гнездото води до активиране на майката и снасяне на яйца което се превръща в пило.
4.За отглеждането на пилото е необходима температура,която пчелите генерират с консумацията на мед.
5.Така запасите на мед намаляват.
Ето затова това топло за сезона време е нежелателно за пчелите.

Аз пък не съм съгласен, че е неблагоприятно, а тъкмо обратното.
При топло време консумират по-малко мед, това, че носят туктам прашец не означава, че имат пило.
Ами отворете си кошерите ще видите, че то липсва. Възможно е в края на декември и началото на януари да се появи и първото пило , което си е съвсем нормално за по-силните семейства.
Биологичния им ''часовник'' няма как да се промени до колкото ми е известно той се влияе най-вече от слънцестоенето. Температурите нощем са около 2-3 гадуса нищо, че денем е топло, ако трайно се задържат и нощите топли около 10 градуса тогава е възможно и да има проблеми.
toko6520035927(Skype)
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

toko652003 написа:
buci59 написа:В отговор на питането на колежката nona бих и отговорил така.Да това топло за сезона време не е благоприятно за пчелите по няколко причини.
1.Семействата разпускат кълбото в което се намират.
2.Семействата са в активно състояние поради факта,че все още има цъфтящи култури или цветя и пчелите носят прашец.
3.Наличието на прашец пък в гнездото води до активиране на майката и снасяне на яйца което се превръща в пило.
4.За отглеждането на пилото е необходима температура,която пчелите генерират с консумацията на мед.
5.Така запасите на мед намаляват.
Ето затова това топло за сезона време е нежелателно за пчелите.

Аз пък не съм съгласен, че е неблагоприятно, а тъкмо обратното.
При топло време консумират по-малко мед, това, че носят туктам прашец не означава, че имат пило.
Ами отворете си кошерите ще видите, че то липсва. Възможно е в края на декември и началото на януари да се появи и първото пило , което си е съвсем нормално за по-силните семейства.
Биологичния им ''часовник'' няма как да се промени до колкото ми е известно той се влияе най-вече от слънцестоенето. Температурите нощем са около 2-3 гадуса нищо, че денем е топло, ако трайно се задържат и нощите топли около 10 градуса тогава е възможно и да има проблеми.
Колега ами прогнозите за м. декември са да топъл поне до средата и появата на пило може да е след 10тина дни а дори скоро някой колеги писаха че имат пило и какво ще стане при това топло време ?Ще започнат да се развивиат запасите ще се приполвят до края на месеца и ако паднат големи и продължителни студове през януари в повечето сем . пчелите няма да могат да покриват добре пилото гнездото ще е рехаво.А и метеоролозите казват че такова продължително затопляне по това време не е имало и не смятам че това няма да окаже влияние на пчелите а и всекидневния летеж ми се струва че също ги изтощава допълнително. :roll:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

bars_i времето ще покаже кой -колко е компетентен .Напролет пак ще си пишем :lol: :cry:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от ahmed »

mmm.1979 написа:bars_i времето ще покаже кой -колко е компетентен .Напролет пак ще си пишем :lol: :cry:
младене през януари е нормално да има пило.няма да бъде прецидент. :P :P :P
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”