За малките вятърни генератори

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

След представянето си тук в темата viewtopic.php?f=36&t=340, получих покана от съфорумеца Dinko, да пусна тема в този раздел за вятърните генератори. Послушах съвета му и ето я въпросната тема.
От около 3 години се занимавам с проучване, а от две години и с производство на малки вятърни генератори с мощност до 3 kW за сега.
Интересното е, че колега пчелар съвсем наскоро ми поръча генератор, който ще използва за осигуряване на част от необходимата му енергия за охрана на пчелина си. За съжаление без негово разрешение не бих си позволил да кажа кой е той, но ще публикувам снимки на това, което съм свършил по въпросната поръчка до момента и естествено след като монтирам генератора ще има още снимки и данни за резултатите. Монтажа ще бъде извършен преди 15.01.2012 год. Въпросния генератор е с номинална мощност 350 W.
Следват снимките:

Това са две от трите му лопати. Изработени са от фибростъкло.
0300.jpg
Това е генератора
Изображение0210_1.jpg
А, това е генератор с номинална мощност 45 W, който ще бъде завършен до края на януари и също ще бъде предназначен за продажба. За него за сега нямам клиент.
Изображение0297 1.jpg
Имам намерение да се занимавам и с фотоволтаични панели с подобни мощности - т.е. до към 2 - 3 kW след 1.02.2012 год.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
krumned
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 6:22 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от krumned »

Може ли малко цени и необходимата окомплектовка освен генератораите?
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

krumned написа:Може ли малко цени и необходимата окомплектовка освен генератораите?
Най-напред - честита Нова година на всички и успехи с пчеларството, а за мен - от "мухар" - да стана вече пчелар тази година! :lol:
От този линк http://www.anteni.biz/anteni/my_files/Brosh.xls Можете да изтеглите ценовата листа и спесификацията на генераторите.
Освен нещата, които са включени в комплекта на генератора са необходими и комплект акумулатори за 12, 24 или 48 волта в зависимост от вида му. Акумулаторите не са обикновените, които стават за автомобили. Можете да си ги закупите от магазинната мрежа или други места. Необходимо е само указания от мен за вида и капацитета им. С голям успех могат да се използват бракувани акумулатори от електрокар... Същите може да не са подходящи за използване в електрокар, но за относително по-лекото натоварване при вятърните генератори, могат да се използват още дълго време. По договорка може част от нещата включени в комплекта да не се доставят - например мачта, инвертор и др., като съответно се приспадат от общата цена. Генераторите са с гаранционен срок 24 месеца, като в гаранцията са включени и два профилактични прегледа през този срок. Гаранцията важи, ако монтажа е извършен от мен или оторизиран от мен човек.
За изчисляването на каква мощност генератор ви е необходима, можете да се обръщате към мен на скайп: edemy2001
Със сигурност мога да ви кажа предварително, че ако бойлера ви е 2000W, това не значи, че ви е необходим генератор с мощност 2000 вата... :)
krumned
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 6:22 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от krumned »

Честита Нова Година на всички и благодарности за бързия отговор.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от Dinko »

Имам няколко въпроса:

- колко е времето за експлоатация ?
- шумен ли е генератора?
- Може ли мачтата да се закрепи за комина или в него !
- къде стоят акумулаторите, на тавана или в банята :D
- как се свързва към обикновен бойлер ?
- има ли преобразовател от 24 волта право към 220

:roll:
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

Dinko написа:Имам няколко въпроса:

- колко е времето за експлоатация ?
- шумен ли е генератора?
- Може ли мачтата да се закрепи за комина или в него !
- къде стоят акумулаторите, на тавана или в банята :D
- как се свързва към обикновен бойлер ?
- има ли преобразовател от 24 волта право към 220

:roll:
Най-напред да благодаря за въпросите! :)

- Време за обща експлоатация!? - Повече от 20 години със следните уговорки: Всяка година се сменят лагерите /после ще обясня защо/, преглеждат се всички електрически връзки, лаковото покритие на лопатите на турбината се подновява, преглеждат се стоманените въжета от крепежа на мачтата, пребоядисват се металните части и мачтата. При прогнози за ветрове над 70 - 80 км/ч, генератора се сваля с помощта на приспособление на мачтата /не се демонтира - просто се сваля на нивото на покрива или земята за срок от денонощие примерно, докато преминат ураганните ветрове/
- Дали е шумен!? - Шума на вятъра в съседни дървета, комини, антени и т.н. е доста по-силен от шума на самия генератор.
- За мачтата - За по-малките мощности до към 350 вата би могло и на комина, но задължително със стоманени обтяжки. За по-големите - задължително върху земята с бетонна основа и котви за обтяжките.
- за акумулаторите - Колкото е по-къс пътя от генератора до акумулаторите, толкова са по-малко загубите /по закона на Ом/. Така, че на тавана е най-удобно ако живееш в жилищен блок. До акумулаторите е и инвертора, който преобразува от право напрежение 12/24 волта на 220 волта променливо.
- към бойлера може да се свърже през въпросния инвертор, а може и със специален MPPT контролер, който да работи без наличието на акумулаторна батерия.

Щях да пропусна да кажа за лагерите! Лагерите имат определен срок на годност в зависимост от броя направени обороти и натоварването приложено върху тях. В случая натоварването не е много голямо, но броя направени обороти за срок от една година е колкото колелетата на вашата кола правят за за да изминат 200 - 300 хиляди км.
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

350 ватовия генератор, монтиран по предназначение!
PICT0032.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от dimich87 »

Здравейте, не съм много наясно с това как се свързват към мрежата, както ветрогенераторите, така и слънчевите панели. Интересно ми е дали може едновременно да съм свързан към енергото и да си имам в същото време алтернатива на захранването и първо да консумирам от моята електроенергия и при нужда да се консумира допълнителна.
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

dimich87 написа:Здравейте, не съм много наясно с това как се свързват към мрежата, както ветрогенераторите, така и слънчевите панели. Интересно ми е дали може едновременно да съм свързан към енергото и да си имам в същото време алтернатива на захранването и първо да консумирам от моята електроенергия и при нужда да се консумира допълнителна.
Трудно ще отговоря само в един пост, но ще се опитам поне.
Има най-общо казано три начина за използване на произведената енергия.
Единият е да се купи специален инвертор за присъединяване към мрежата. Произведената енергия се изкупува от електроразпределителните дружества, а вие купувате, както и до сега енергията от тях. Това е най-добрия начин. Свързан е обаче с проект и разни разрешения.
Другия начин е със съхраняване на получената енергия в акумулаторна батерия и използването и когато ви е необходимо или директно от батерията или чрез един или няколко инвертора, свързани в отделна вътрешна мрежа.
Като крайна цена и двата начина са сходни. Но първият е свързан с много бюрокрация и в крайна сметка може и да не получите разрешение за присъединяване, въпреки най-новите нормативни документи, които задължават енергоразпределителните дружества да изкупуват излишна енергия от домакинства. А, вторият със повече разходи за акумулаторната батерия.
И третия начин е директно използване на получената енергия с помощта на контролер за затопляне на вода или помещения. В този случай се избягва купуването на скъпи акумулатори и бюрокрацията за присъединяването към електропреносната мрежа, но пък е най-малко гъвкава, поради това, че не може да се използва за други нужди, освен посочените.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от ттитто »

Edemy. намерих темата за ветрогенераторите в направи си сам форума. Там срещнах едно мнение:
0.5 kw ,12-24V DC .2m/sec.-min. вятър, max. 35m/sec.Д. 2.8м.Равоти вече 6 месеца-6kw/h на ден средно.
Ако тълкувам правилно един 500 ватов генератор предоставя енергия 6 KW/h. Това означава че може да захранва голяма част от нуждите на едно домакинство, вкл. бойлер и готварска печка. Ако това е така сериозно се замислям за нещо подобно, защото ми искат от EVN 5400 лв за присъединяване към мрежата им като ми осигуряват до 12 КВ и пак ще им плащам всеки месец сметките. Моля коментирай дали съм разбрал правилно?
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от shulio »

Равоти вече 6 месеца-6kw/h на ден средно.

Киловатите са на ден и са усреднено число.
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

ттитто написа:Edemy. намерих темата за ветрогенераторите в направи си сам форума. Там срещнах едно мнение:
0.5 kw ,12-24V DC .2m/sec.-min. вятър, max. 35m/sec.Д. 2.8м.Равоти вече 6 месеца-6kw/h на ден средно.
Ако тълкувам правилно един 500 ватов генератор предоставя енергия 6 KW/h. Това означава че може да захранва голяма част от нуждите на едно домакинство, вкл. бойлер и готварска печка. Ако това е така сериозно се замислям за нещо подобно, защото ми искат от EVN 5400 лв за присъединяване към мрежата им като ми осигуряват до 12 КВ и пак ще им плащам всеки месец сметките. Моля коментирай дали съм разбрал правилно?
Ще се опитам да го кажа малко по-ясно.
За 24 часа този генератор му изкарва общо 6 kW МОЩНОСТ. Т.е. 6000 вата делено на 24 часа = 250 ват/часа ЕНЕРГИЯ. Колегата се е изразил доста неточно - вероятно бърка понятията МОЩНОСТ и ЕНЕРГИЯ. Не забравяйте да слагате и дробната черта (знак за деление) и в названието на мерните единици... По този начин по-лесно ще се ориентирате кое с кое се съкръщава - чиста математика! :wink:
Генератор с максимална мощност 500 вата, може да изкара максимално 500 ват/часа, което за 24 часа прави 12 киловата.
За да захраниш домакинството с вятърна енергия ти трябва значително по-мощен генератор, защото вятърът не духа постоянно с еднаква сила. Тук слагам една таблица, която дава приблизителния добив на енергия при различни ветрови условия за различна мощност генератори. Разгледай я и ще отговоря на въпроси...
В по-голямата си част от България средните стойности на вятъра са около 4 - 5 м/сек.
Успехи с вятърната енергия! :)
Snap1.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

ттитто написа:Ако тълкувам правилно един 500 ватов генератор предоставя енергия 6 KW/h. Това означава че може да захранва голяма част от нуждите на едно домакинство, вкл. бойлер и готварска печка. Ако това е така сериозно се замислям за нещо подобно, защото ми искат от EVN 5400 лв за присъединяване към мрежата им като ми осигуряват до 12 КВ и пак ще им плащам всеки месец сметките. Моля коментирай дали съм разбрал правилно?
До колкото схващам въпросното жилище е извън район с изградена инфраструктура на енергопреносната мрежа за да ти искат такава сума. В този случай може би за около тази цена която ти искат за присъединяване, можеш да си изградиш собствен енергиен източник от хибриден тип със собствен живот на системата около 20 години. Както са постъпили колегите на които поставих вятърния генератор, за който писах по-горе. Само, че за теб трябва да е с по-големи мощности. Мога да ти помогна и с идеи някои неща да си ги направиш сам, и с изработка. Само ще ми трябва информация. Ако желаеш на лични ми пиши къде се намира въпросното място. Ще проверя, доколкото ми е по възможностите какви са средните стойности на вятъра в твоя район и ще ти кажа какво и как можеш да направиш. Отговорите ще са тук във форума, за да има информация и за другите колеги. Само местоположението ти ще го знам само аз. :wink:
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: За малките вятърни генератори

Мнение от edemy2001 »

Днес беше хубаво времето при мен и използвах да вдигна на мачтата си един малък генератор (50W). За съжаление е пълно безветрие и не се завъртя... (генератора е за продаване)
Изображение0027.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”