Глобалното затопляне /замърсяване/

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Глобалното затопляне /замърсяване/

Мнение от Dinko »

Климатът може сериозно да скара Г-8


от Мариана КОСТОВА, Берлин

Антиглобалистите активно изграждат лагера си в Ределих, който трябва да им послужи като база за протестите срещу срещата на Г-8 в Хайлегендам следващата седмица

Ако не се случи чудо, срещата на държавните глави на Г-8 следващата седмица в Хайлигендам ще потъне в дискусии по спасяването на планетата, без да даде конкретни резултати. Ангела Меркел си е поставила амбициозни цели - да постигне съгласие сред индустриалните държави през следващите години затоплянето на планетата да се ограничи до 2 градуса по Целзий. За жалост в Америка тази все пак постижима цел бе посрещната с ентусиазъм само от опозицията в лицето на Нанси Пелоси.

Белият дом окачестви идеята на германския канцлер като обречена на провал. Въпреки че и в САЩ, които са отговорни за една четвърт от вредните емисии в атмосферата, промените в климата вече са важна тема на политиката. Доказа го речта на американския президент, в която той предложи нов световен план срещу вредните емисии. Дали обаче тази идея ще бъде приета и одобрена от европейските лидери ще се види до броени дни в Хайлигендам. Ако не се стигне до разбирателство, Меркел може поне да се дистанцира от Буш и да прехвърли вината за затоплянето на планетата върху него.

Приключилата в Хамбург среща на външните министри на ЕС с техните азиатски колеги беше генералната репетиция, проверката, до каква степен може да се постигне съгласие по темата за промените в климата. Оказа се, че до никаква. Индия и Китай се правят на глухи. Китайският външен министър заяви, че в никакъв случай няма да пожертва икономическия растеж на родното стопанство заради защитата на климата, и поиска, не без основание, първо развитите индустриални нации начело със САЩ да дадат добрия пример. Провалът беше пълен.

Не само това са приликите между двете срещи на високо равнище. И двете се следят с изострен интерес от защитниците на околната среда и противниците на глобализацията. Че сред тях има и такива, които не си поплюват да прибягнат към насилие, стана ясно в Хамбург. Въпреки, или може би точно поради полицейския кордон - барикади, огньове, ранени и 34 арестувани демонстранти. Един тъжен резултат от една мирна демонстрация.

С една струваща 12 млн. евро скъпа ограда от бодлива тел, с 16 000 полицаи и забрана на демонстрации в 7 километра диаметър от хотел "Кемпински" в Хайлигендам правителството на Германия се опитва да опази спокойствието на държавните глави на срещата на Г-8. Демонстрантите обаче вече строят своя лагер, както и кула за наблюдение от дърво. Сблъсъците изглеждат неизбежни. Докато те остават мирни, няма нищо лошо. Демократичното общество се храни точно от различието на мненията и гражданската им защита. Потъне ли обаче околността на Рощок в насилие, идеята на противниците на глобализацията е обречена на провал.

Ненасилствените, лявоориентирани граждани трябва да се разграничат от екстремистите революционери. В крайна сметка историята на следвоенна Европа вече е доказала, че революция и комунизъм не са донесли нищо добро, а идеята за общество без владетели е илюзия. Бедност за всички едва ли е цел, към която си заслужава да се стремим. Борбата за справедливо разпределение на благата, която не е лишена от основания, може да се води само в условията на капитализма, и то с мирни средства. Всичко останало е лишено от реализъм и само подсилва десните радикали и защитниците на глобализацията.

Противниците на Г-8 имат възможност в Хайлигендам да отворят нова страница в историята на мирните протести и да бъдат взети на сериозно от тези, от които в крайна сметка зависи бъдещето на планетата. А Ангела Меркел, ако не се поддаде на натиска на САЩ с риск дори да влоши отношенията си с Белия дом, има шанса да влезе в историята като канцлерката, която е опитала да спаси планетата. Въпреки една провалена мисия.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Бразилецът Рубенс Омето Силвейра Мело не е обикновен милиардер. Много южноамериканци са по-богати от него ( той е едва на 488-мо място в списъка с богаташи на списание Forbes), но Омето е единствения, който е направил богатството си с производство на енергия от възобновими източници-етанол от захарна тръстика.

Нито една страна не е по-добра от Бразилия в производството на етанол, както и нито един бразилец не е по-добър от Омето в неговия бизнес. Компанията му Косан е най-големия производител на захар и етанол в света. Това прави 56-годишният предприемач от Сао Пауло, първият магнат в ерата на глобалното затопляне.

Той в никакъв случай няма да е последния. Благодарение на световната промяна в климата, захарта в момента е на голяма почит, заради произвеждания от нея етанол. Все по-видимите последици от глобалното затопляне, накараха индустрията и обикновените хора да се замислят за алтернативни източници на енергия.

Има много други начини за добиване на етанол, като в момента учените експериментират с всичко от биологични отпадъци до сладки картофи. Американските фермери го произвеждат от царевица, но с недостига на обработваема земя има опасност да не остане място за друга важна земеделска култура като соята. Междувременно, комбинацията от огромното търсене на царевица и липсата на свободна земя за отглеждането й, изстреля цената на културата до небесата.

За момента няма достатъчно добра алтернатива на захарната тръстика, която се отглежда само в тропиците, а там вече се използва масово като евтин и надежден източник на енергия. За разлика от цвеклото и царевицата, които първо трябва да бъдат трансформирани в карбохидрати преди да бъде добита захарта, а след това и етанола, захарната тръстика изисква само половината от този процес. Това означава, че „захарните барони" като Омето изразходват много по-малко енергия от конкурентите си, да не говорим за финансовите ресурси.

От морална гледна точка, търсенето на заместители на изкопаемите горива, спечели на новите предприемачи нещо като ореол. Именно захарните барони до преди десет години в Южна Америка бяха бандити и мафиоти, а днес започват да се превръщат в национални и световни герои.

Американският президент Джордж Буш даде старт на „захарната треска" през януари, когато сподели плановете си да намали потреблението на бензин в САЩ с 20% през следващия век и да го замени с 133 млрд. литра горива годишно от възобновими източници. Ново поколение от захарни предприемачи се появи буквално за една нощ, които вече се възползват от момента да направят бързи пари от земеделие.

Дори бизнесмени като Винод Кошла, основателя на Sun Microsystems, прехвърли голяма част от капиталите си, за да излезе на етаноловия пазар. Хиперинвеститорът Джордж Сорос пък си закупи бразилска дестилираща компания за неколкостотин милиона долара.

Дори самият Буш, който прекара по-голяма част от мандата си подкрепяйки Латинска Америка, се включи в етаноловата игра. Той прекара два дни в обиколка на бразилските захарни плантации миналия месец, като още два отдели на президента на Бразилия Лула в резиденцията си в Кемп Дейвид. Заедно Бразилия и САЩ притежават около 72% от световните 50 млрд. литра етанол. От началото на годината, инвеститорите са отделили $14.2 млрд. за 412 етанолови плантации в Бразилия.

Както много от захарните барони са разбрали обаче, да се превърне тръстиката в гориво не е никак просто. С увеличеното търсене на етанол в САЩ, много американски инвеститори се насочват към Карибския басейн, някогашната световна захарна плантация. Въпреки че всеки учен може да добие алкохол от биомаса, да се произведе етанол ефективно и евтино е съвсем различна история. Това е именно предимството на Бразилия, което я прави най-големия доставчик на биогорива от захарна тръстика в света. Около 44% от течните горива в страната и около 13.5% от цялата консумирана енергия на Бразилия идва именно от захарните тръстикови плантации. Днес Бразилия без да отпуска и цент субсидии, произвежда толкова конкурентен продукт, който спокойно може да замести барел петрол на цена $30-$35 за барел.

В момента бразилските дестилиращи предприятия произвеждат литър етанол за 22 цента, в сравнение с 30 цента за този произвеждан от царевица и 54 цента за литър етанол от цвекло. „Бразилия притежава слънцето, земята и климата, да не говорим за 25-годишната преднина пред всички останали в производството на етанол", коментира Серджо Флорес изпълнителен директор на Infinity Bio-Energy, британска компания планираща да инвестира над $1 млрд. в Бразилия до 2010 г.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Къде сме ние?

Според днешната (10 януари) търговска информация от сайта на Лукойл, цената за горивата, които плаща българинът се формират от производствена цена, държавен акциз и разбира се ДДС. За най-масовия бензин А-95H, ценообразуването е следното:

Цена за 1000 л. бензин А-95Н

1. Производствена цена - 675.00 лв.
2. Стойност на акциз - 635.00 лв.
3. Начислен ДДС - 262.00 лв.

Цена за директна реализация: 1,572.00 лв.

Както е видно от приложения пример, производствената цена е 675.00 лв. за 1000 л., а тази на акциза и ДДС върху същите тези 1000 л. бензин са 897.00 лв. Това обаче не е всичко, към цената 1,572.00, която е цена на едро, идва и печалбата за търговеца на дребно (бензиностанцията). Днес литър бензин А-95Н се търгуваше за 1.73 лв. (1,730 лв. за 1000 л.), което ще рече, че плащаме и начислени печалби от още 160 лв. на 1000 л., или към 0.16 лв. на литър.

Това, което е видно от всичко изписано до тук, е че от производствена цена 675.00 лв. за 1000 л. (0.68 ст. на литър), ние заплащаме 1,730 лв. за 1000 л. (1.73 лв. за литър) на бензиностанцията. Ако погледнем в процентно отношение излиза, че таксите, акцизите и печалбите на 1 л. гориво са около 61% от цялата цена. Производствената цена в такъв случай е едва 39% от цялата заплащана от потребителите.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Горива или храна?



Публикуване: 17.01.2007, 16:48

Автор: Тодор Русанов

Засиленото търсене на растителни мазнини и зърно от развиващата се индустрия за био-горива, едва ли ще доведе до недостиг на храни и хранителни продукти, но със сигурност ще изстреля цената на земеделските продукти до небето, коментира днес Ройтерс.

Според експертите, увеличаващата се цена на растителните мазнини, а същевременно с това рязкото обезценяване на петрола, може да намали конкурентноспособността на био-горивата и да забави развитието на цялата индустрия.

„В момента не се забелязва недостиг на трапезни мазнини, но цената им вече се покачва неудържимо, заради търсенето на суровината за био-горива", коментира индустриален анализатор. „В момента палмовото масло вече е недостъпно за милиони хора в Индия и Китай, където покупателната възможност на населението е доста ниска", продължава той.

Суровото палмово масло, което е основната суровина за производството на био-дизел, в момента се продава за $554 на тон, след като скочи с 40% през 2006 г. Суровият петрол в момента струва $360 за тон (1 тон петрол = 7 барела), което е понижение с 34% от високите нива на $550 за тон през юли 2006 г.

Малайзия и Индонезия, които са най-големите производители на палмово масло в света, са си отделили по 6 млн. тона за направата на био-горива през изминалата година. Според специалистите обаче, на двете държави ще им трябва доста време да преработят суровината, тъй като нямат нужния производствен капацитет.

Според икономисти, в момента световното производство на палмово масло е достатъчно голямо, за да задоволи нуждите едновременно на хранителната и енергийната индустрия. На пазара на царевицата обаче, вече се забелязва рязко покачване на цените, заради търсенето й като суровина за производство на етанол.

„В момента кутия със зърнена закуска от 350 гр. в САЩ е продава за $2.79, но използваната царевица вътре е за 1 цент. Така че дори и да си представим, че царевицата поскъпне от $2 на $4, цената на зърнената закуска, ще поскъпне от $2.79 на $2.80 за кутия." Това коментира днес американски анализатор.

Според държавните институции в САЩ, страната ще може да произвежда достатъчно царевица през следващите години, за да задоволява нуждите на хранителната и етаноловата промишленост, както и да спазва договорите си за износ.

Европейската комисия, която си постави за цел 10% от всички автомобили до 2020 г. да използват био-горива е обявила, че потреблението на зърнени култури за гориво, няма да попречат на пазара на хранителни продукти.

„Европейският съюз може да произвежда по около 10-11 млн. тона рафинирано масло годишно, като три тона от него ще бъде за хранителната промишленост, а останалите 8 млн. тона за горива.", това са били думите на комисаря по био-горива към ЕС.

Според официални лица от Малайзия обаче, вече се вижда трайно забавяне на търсенето на палмово масло от хранително-вкусовата промишленост, заради високата цена. В страната са одобрени 75 производствени мощности за био-дизел, като Индонезия също е обзета от треската за био-горива.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Глобалното затопляне води до отстъпване на арктическите ледове
В сравнение с месец август миналата година ледената покривка в А
Промените в климата на Европа ще продължават Промените в климата на Европа ще продължават
Гръцките метеоролози предвиждат вълна от горещини тази седмица в Гърция Гръцките метеоролози предвиждат вълна от горещини тази седмица в Гърция
Природозащитници протестират край лондонското летище "Хийтроу" Природозащитници протестират край лондонското летище "Хийтроу"
Ключови думи
Арктика, глобално затопляне, ледове
Коментирай коментирай Изпрати изпрати Запази запази Принтирай принтирай
Глобалното затопляне доведе до отстъпването на ледовете в Арктика, установиха учени от Центъра за морски и атмосферни изследвания към университета на Хамбург.

Проучването се основава на анализ на последните космически снимки, правени на района, съобщи ИТАР-ТАСС.

"Ние се движим към нов минимален показател" - каза проф. Ларс Калешке.

Ученият отбеляза, че в сравнение с месец август миналата година ледената покривка в Арктика значително е намаляла. Ако през миналата година голяма част от Източносибирското море, а също Северозападния морски път са били покрити с лед, днес на космическите снимки ясно се вижда водна повърхност между Аляска и Сибир, която на практика не е покрита с лед.

През юли тази година площта на арктическите ледове е била само пет милиона кв. км., което е с 1,5 млн. кв. км. по-малко, отколкото преди 10 години. Това е най-ниският показател от 60-те години на миналия век досега.

Наблюденията на климата в Арктика показаха, че през последните 30 години площта на ледената покривка там е намаляла с 30 процента при едновременно изтъняване на дебелината на леда.

През 2004-2005 г. дебелината на вечния лед в района на Северния полюс е намаляла с 14 см, а общата площ - със 730 000 кв км.

През 2004-2005 г. дебелината на вечния лед в района на Северния полюс е намаляла с 14 см. Снимка: sxc.hu
През 2004-2005 г. дебелината на вечния лед в района на Северния полюс е намаляла с 14 см. Снимка: sxc.hu
Проф. Калешке е уверен, че тази година отстъпването на ледовете в Арктика ще продължи най-рано до средата на септември. Той не изключва, че в края на лятото с лед ще бъде покрита не повече от 3,5 млн. кв. км. от повърхността на арктическите морета.

По оценка на експерта от Института за изследване на времето и климата Франк Бетхер, с намаляването на площите на арктическия лед спада и количеството на отразената слънчева светлина. А по този начин самото "нагряване" на Арктика се ускорява.

"Това, което наблюдаваме днес, предизвиква безпокойства" - каза ученият.

Според прогнозите, ако тази тенденция се запази, до 2015 г. Северозападният морски път около бреговете на Канада поне през летните месеци ще може да бъде открит за търговски кораби. Така морският път от Европа до Азия ще се съкрати почти два пъти - от 13 000 на 8000 морски мили.

За Арктика обаче глобалното затопляне означава коренна промяна на облика й и е свързано с големи отрицателни последици. БТА
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Глобалното затопляне отвори северозападния морски път
дата : 15 септември 2007 г. 7:36 ч.
През последните години агенцията наблюдаваше значително намаляване на ледовете в северната част на Канада
През последните години агенцията наблюдаваше значително намаляване на ледовете в северната част на Канада


Северозападният проход, съединяващ Атлантическия и Тихия океан в Арктика, за първи път от времето на наблюдения е свободен от лед и може да бъде отворен за корабоплаване, заяви Европейската космическа агенция (ЕКА).

През последните години агенцията наблюдаваше значително намаляване на ледовете в северната част на Канада. Сега според спътниковите данни ледът си е отишъл напълно.

Учените твърдят, че този факт още повече засилва опасенията за темповете на глобалното затопляне. Северозападният проход е легенда за мореплавателите и повод за многобройни романи и истории.

Формално това е най-късият път от Европа до Азия. За първи път от началото на постоянното наблюдение за състоянието на ледовете през 1978 г. проходът е обявен за "напълно подходящ за навигация".

"Виждаме, че площта, покрита с ледове, е намаляла до 3 млн. квадратни километра", казва Лейф Тудал Педерсен от Датския национален космически център. По думите му това е с 1 млн. квадратни километра по-малко, отколкото е бил предишният минимум, регистриран през 2005 - 2006 г.

"През последните 10 години ние регистрирахме намаляване на ледовете с около 100 000 квадратни километра годишно, на намаляването с 1 млн. квадратни километра за една година е нещо изключително", смята Педерсен.

Учените наблюдават също рязко намаляване на ледовете в района на така наречения североизточен проход в руска Арктика. Според изявление на ЕКА този маршрут е блокиран "само отчасти".

Глобалното затопляне и топенето на ледовете изостри противоречията между държавите, които претендират за Арктика. Вече 5 държави заявиха правата си за арктическия шелф: Дания, Канада, Норвегия, Русия и САЩ.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Учени: Климатът ще се промени рязко и необратимо
17.11.2007 10:39 1


Ледниците ще се стопят и някои животни ще изчезнат.

Климатът на Земята може да се промени „рязко и необратимо“, се казва в доклад на Междуправителствена група експерти на ООН.

Документът от 20 страници съдържа 3 основни положения: наистина има глобални промени в климата; те са предизвикани 90% от изхвърлянето на парникови газове в атмосферата; човечеството може съществено да намали цената им с приемливи за икономиката загуби.

Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун ще представи официално доклада днес. Текстът му е бил съгласуван вчера с членовете на Междуправителствената група на конференцията във Валенсия.

Дискусията е била гореща, защото представителите на САЩ и редица други държави са се стремили да смекчат някои формулировки в документа.

Докладът отразява резултатите от работата на групата през 2007 г. и е обобщение на три други доклада, публикувани досега.

Според експертите ако емисиите въглероден двуокис продължат да бъдат изхвърляни в настоящите обеми, в определен момент количеството ще се превърне в качество и измененията ще приемат скокообразен и необратим характер.

По техни думи след 50 години средната температура на Земята ще се повиши с между 1,1 и 6,4 градуса по Целзий, което ще доведе до пълно разтопяване на арктическите ледове и намаляване на площта на останалите ледници, повишаване нивото на световния океан с 28-43 сантиметра, по-чести суши и тропически бури и измиране на определени видове растения и животни.

„Глобалните промени в климата вече се отразяват на икономиката и ежедневието и трябва нещо да се направи“, казва директорът на изследователските програми за климатичните промени към Световния фонд на дивата природа Ханс Веролм.

По време на конференцията бе осъществен видеомост с Австралия и Норвегия. Учени и рибари от петия континент разказаха за промените в Големия бариерен риф.

Еленовъдът Матис Ейра посочи, че зимата в неговия край сега настъпва с месец и половина по-късно от обикновено, а местните жители виждат птици и насекоми, за които липсват имена в езика на предците им.

Данните от доклада ще бъдат обсъдени на Световната конференция на ООН за климата, която ще бъде открита на 3 декември на остров Бали, Индонезия. През октомври Междуправителствената група експерти по проблемите на глобалните климатични промени под егидата на ООН бе удостоена с Нобеловата награда за мир.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от petermar »

Кравите нанасят по-голяма вреда върху екологичното равновесие на Земята, отколкото автомобилите или самолетите. Това се твърди в доклад на Световната програма за прехраната на ООН, цитиран от британския в. "Индипендънт".

След като изучили въздействието на домашни животни като овце, кози, кокошки и крави, учените към световната организация установили, че армията тромави млекодайни, които са общо 1,5 милиарда на нашата планета, са пряко или косвено виновни за 18% от всички "парникови" емисии, причиняващи изменения в климата. Тези показатели превишават цифрите на всички видове транспорт, взети заедно, се казва в 400-те страници на проучването.

Половината от парниковите газове не идвали пряко от животните, а от свързаните с тях дейности, като производство на фураж, транспортиране на месо и създаване на пасища, за което също се изисква енергия.

Симпатичните преживни отделяли над една трета от попадащия в атмосферата метан, който нагрява Земята двадесет пъти по-бързо, отколкото въглеродния двуокис. Общо кравите по планетата отделят повече от 100 вида вредни газове, включително амоняк, който се смята за една от основните причини за киселинните дъждове. Две трети от попадащия в атмосферата амоняк идва от кравите.
Nil satis nisi optimum
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Така ли ?
Ами човека с неговите капризи ?
Колко ли вредни емисии се отделят заради него и от неговата дейност?
Въобще, кой им плаща заплати за такива изледвания ?
Защо не се понапънат и да измислят алтернативен източник на енергия?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Глобалното затопляне /замърсяване/

Мнение от Dinko »

От три дена е 20 градуса .
Това са рекордни температури за февруари.
nikeca_k
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 9:45 pm
Местоположение: гр Чепеларе

Re: Глобалното затопляне /замърсяване/

Мнение от nikeca_k »

http://zamunda.net/details.php?id=56957&hit=1
Това е един филм, който показва последствията от глобалното затопляне.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Глобалното затопляне /замърсяване/

Мнение от Dinko »

Дишаме най-мръсния въздух в Европа!

Българите дишат най-мръсния въздух в Европа. Това признание е записано в стратегия за опазване на околната среда до 2018 г., която е изготвена от екоминистерството. Предстои документът да бъде одобрен от правителството следващата седмица, обясниха оттам, съобщава вестник "24 часа".

Всеки българин вдишва на година над 55 микрограма от канцерогенните фини прахови частици, пише още в документа. На следващото място по замърсяване в ЕС с такъв прах е Румъния с 52 микрограма. Средното за ЕС пък е 30 микрограма на човек на година. Фините прахови частици се образуват от топлоцентралите и транспорта, обясниха експерти от екоминистерството. Непочистените улици също помагат за замърсяването. Вдишването им води до проблеми с дихателните пътища, астми при малки деца и дори до белодробен рак. Замърсяването е характерно за зимните месеци, когато прахът се задържа близо до земната повърхност.

София е най-пострадала от замърсяване с фин прах в България. Софиянецът издишва пределно допустимата годишна концентрация фин прах само за месец и половина. Често пъти замърсяването в столицата надминава здравните норми 4 пъти. Бързо преминаване на товарните автомобили и обществения транспорт към стандартите Евро 5 и 6, за да се намали замърсяването, предлага екоминистерството в стратегията си. Предвижда се и намаляване на вредните вещества, които могат да съдържат горивата. В момента обаче липсва желание в институциите за бързи мерки в тази насока, са констатирали от екоминистерството.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Глобалното затопляне /замърсяване/

Мнение от buci59 »

В момента управляващите така здраво са захапали кокала,че въобще не им е до чист въздух.Всички гледат как да се докопат до властта пък другите да му мислят.
pdp
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Мар 11, 2006 10:09 pm
Местоположение: софия

Re: Глобалното затопляне /замърсяване/

Мнение от pdp »

Енергетиката продължава да е най-големият източник на серен диоксид във въздуха, който диша българинът. Тя генерира 92 на сто от вредните емисии. ТЕЦ-овете са и основен инкубатор на фини прахови частици. На тях се падат до 73 на сто от общото количество, пише "Труд". Това показват данните от т. нар. Зелена книга на Изпълнителната агенция по околна среда и МОСВ. Това е годишник за състоянието на околната среда в България за 2007 г., който предстои да бъде одобрен от парламента. Някои от данните в него вече са остарели - например в ТЕЦ “Енел Марица-изток 3” вече има сероочистващи инсталации.Според проектодоклада 30 на сто от азотния диоксид идва от ТЕЦ-овете, а 22 на сто - от сухопътния транспорт. Селското стопанство пък е причина за 71 на сто от емисиите на амоняк, а 28 % идват от третирането и депонирането на отпадъците.За цяла България, включително за София, най-голям проблем са фините прахови частици. Високите им нива крият здравен риск особено за чувствителните групи от населението - деца, хора с астматични заболявания и други. /БГНЕС /
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”