Половете при пчелите - волеви контрол???

Модератор: nikoko

И аз му разбирам
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 6:35 pm

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от И аз му разбирам »

Отговори на тези въпроси може да ги потърсите в публикации на учените в чужбина които се представят като доклади на Апимондия и на други различни симпозиуми организирани също от Апимондия.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от Христо Христов »

:lol: Ще почакате за отговори.Аз вече два дни чакам за един прашец да ми обяснят, пък вие с този сложна материя- яйца, оплодени, не оплодени.... :lol:
class
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 6:49 pm

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от class »

bars_i написа:Юрка щеше ми се компетентните да отговорят на въпросите за оплодените и не оплодените яйца,а не такива като нас некомпетентни.И тук ми се струва,че искат да ни правят на будали,но ми се струва ,че скоро ще започна да задавам въпроси свързани с пчеларството и тогава ще се видим кои сме будалите.Аз съм най некомпетентният и ще се радвам да ми разясняват нещата.
Въпросът все още изисква научни изследвания.
И ще е добре българските пчелари да провеждат експерименти.

Изглежда излюпването на търтееви ларви от пчелни яйца на практика е известно.
Учените са ги нарекли диплоидни търтееви ларви/ "диплодни търтеи".
Но пчелите ги убиват.
Учените правят опити да ги пренасят в други килийки, за да се избегне убиването им:
[url]http://jerzy_woyke.users.sggw.pl/dipdrqucell_1965.pdf[/url]
Има успешно отгледани "диплоидни търтеи" и те дават поколение.
Прието е да се смята, че появата на "диплоидни търтеи" се дължи на инбридинг.
Но дали причината не е, че самите пчели изпускат в ключов момент температурата на яйцата? Може и друг фактор да има, освен температурата.
Някога, когато е утвърждавана съвременната теория за пола на пчелите, все още не било известно за температурна зависимост на пола при отделни животни.
...

Интересува ме, може ли да бъде направена видима разлика между "търтеево" яйце и пчелно яйце.
И сновно по признак - размери.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от ivan raynov »

Alfist 8C написа:"Търтеево яице"??? И търтеите ли почнаха да снасят? :lol:
Да и аз така съм чел и чувал ,че търтеите не снасят! Исках да кажа неоплодено яйце или по точно яйце от което се люпи търтей.Моля да бъда извинен за неправилното изразяване.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от Христо Христов »

class написа: Интересува ме, може ли да бъде направена видима разлика между "търтеево" яйце и пчелно яйце.
И сновно по признак - размери.
Аз лично не съм се заглеждал :lol: дали яйцата имат разлика по признак размери, но ми е интересно, ако имат какви изводи ще си направиш и ако нямат, също?
class написа: И ще е добре българските пчелари да провеждат експерименти.


Като начало на пролет можеш да започнеш да пренасяш яйца снесени в търтееви килийки в работнически и обратно и да видиш какво ще се излюпи.Също можеш да проследиш температурният режим на работническо и търтеево пило и да откриеш разликите ако има. Ако можеш открий и разликите в хранителния режим и храната.Накрая можеш тук да споделиш какви са резултатите.На мен не ми се занимава с такъв тип експерименти :wink: .
class
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 6:49 pm

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от class »

Христо Христов написа: Аз лично не съм се заглеждал :lol: дали яйцата имат разлика по признак размери, но ми е интересно, ако имат какви изводи ще си направиш и ако нямат, също?
Ако търтеевите са по-малки, може да се предположи, че те не притискат семенното мехурче и не взимат сперматозоид.
Царицата усеща, че яйцето е по-малко и отива в търтеевото пило.
Може би и показателят твърдост е важен. :lol:
Царицата явно усеща, че ще "дриска" търтеи.

В момента не се занимавам с пчеларство.
Преди години беше, но тогава не бях в достатъчно зряла възраст, за да проуча въпроса.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от Христо Христов »

След като в момента не се занимаваш с пчеларство кое поражда интереса ти към материята?
class
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 6:49 pm

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от class »

Христо Христов написа:След като в момента не се занимаваш с пчеларство кое поражда интереса ти към материята?
Интересът. :wink:

Стана ясно, че оплодените яйца могат да поемат и по трите пътя.

Остава въпросът, дали някои(дори болшинството) от яйцата в търтеевото пило не са си оплодени, макар там да пораждат търтеи.

Колко сперматозоида проникват в пчелното яйце?
Интересува ме относно "половата химеричност" на яйцата(не само пчелните).
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от валка »

Иглежда някой е изпуснал часовете по биология в училище," при пуйките и пчелите съществува партеногенеза- развитие на организъм от не оплодено яйце". Значи има една книжка 1001 въпроса по пчеларство, та в нея мисля има написано за пренасяне на пчелни яйца оплодени в търтеиве килийки и отглеждани като работнички. Да ставали са пчели работнички гиганти, но не са живяли пълноценно и т.н.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от валка »

class написа:
Христо Христов написа: Аз лично не съм се заглеждал :lol: дали яйцата имат разлика по признак размери, но ми е интересно, ако имат какви изводи ще си направиш и ако нямат, също?
Ако търтеевите са по-малки, може да се предположи, че те не притискат семенното мехурче и не взимат сперматозоид.
Царицата усеща, че яйцето е по-малко и отива в търтеевото пило.
Може би и показателят твърдост е важен. :lol:
Царицата явно усеща, че ще "дриска" търтеи.

В момента не се занимавам с пчеларство.
Преди години беше, но тогава не бях в достатъчно зряла възраст, за да проуча въпроса.
Вземи прочети пчеларска литература и може би ще спреш да, сътворяваш бисери! Колкото една майка остарява толкова повече търтеи снася (яйца), темпа и на яйцеснасяне намалява. Не оплодени яйца снася в оределени месеци- в зависимост от много фактори на околната среда и кошера.
class
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 6:49 pm

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от class »

валка написа: Вземи прочети пчеларска литература и може би ще спреш да, сътворяваш бисери! Колкото една майка остарява толкова повече търтеи снася (яйца), темпа и на яйцеснасяне намалява. Не оплодени яйца снася в оределени месеци- в зависимост от много фактори на околната среда и кошера.
А Вие трябва да прочетете за диплоидните търтеи.

Ако знаете нещо за разлика в размер и твърдост на търтеевите яйца, кажете!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от ivandespotov »

class написа:
валка написа: Вземи прочети пчеларска литература и може би ще спреш да, сътворяваш бисери! Колкото една майка остарява толкова повече търтеи снася (яйца), темпа и на яйцеснасяне намалява. Не оплодени яйца снася в оределени месеци- в зависимост от много фактори на околната среда и кошера.
А Вие трябва да прочетете за диплоидните търтеи.

Ако знаете нещо за разлика в размер и твърдост на търтеевите яйца, кажете!
Партеногенеза

Партеногенезата е тип размножаване, характеризиращо се с развитие на животински или растителен зародиш без процес на оплождане. Осъществява се от женските индивиди при отсъствие на мъжки. Новородените, които са хаплоидни, могат да бъдат и от двата пола. В природата партеногенетичното размножаване се среща при някои нисши растения (нарича се агамоспермия), някои безгръбначни животни (водни бълхи, мравки, пчели), както и при редица гръбначни животни (гущери, змии, някои риби, пуйки). Този тип размножаване често се използва от някои видове като алтернатива при колонизирането на изолирани хабитати - например единични острови в океана, когато женските от определен вид могат да се окажат без копулационни партньори.

Редуването на партеногенетично с полово поколение се нарича хетерогамия. Тя може да бъде и редуване на два различни вида полово поколение, но се различава от метагенезата, при която се редуват полово с безполово поколение.

Специфичен тип партеногенетично размножаване е гиногенезата. При нея женските индивиди могат да се размножават само партеногенетично, като всички новородени също са женски. Копулация може да се осъществи с мъжки от близки видове, но тя не води до оплождане, а само в редки случаи се явява като стимулатор на нов цикъл на партеногенеза. Пример за гиногенеза е размножаването при саламандрите от род Ambystoma.
class
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 6:49 pm

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от class »

ivandespotov написа: Партеногенеза

Партеногенезата е тип размножаване, характеризиращо се с развитие на животински или растителен зародиш без процес на оплождане. Осъществява се от женските индивиди при отсъствие на мъжки. Новородените, които са хаплоидни, могат да бъдат и от двата пола. В природата партеногенетичното размножаване се среща при някои нисши растения (нарича се агамоспермия), някои безгръбначни животни (водни бълхи, мравки, пчели), както и при редица гръбначни животни (гущери, змии, някои риби, пуйки). Този тип размножаване често се използва от някои видове като алтернатива при колонизирането на изолирани хабитати - например единични острови в океана, когато женските от определен вид могат да се окажат без копулационни партньори.

Редуването на партеногенетично с полово поколение се нарича хетерогамия. Тя може да бъде и редуване на два различни вида полово поколение, но се различава от метагенезата, при която се редуват полово с безполово поколение.

Специфичен тип партеногенетично размножаване е гиногенезата. При нея женските индивиди могат да се размножават само партеногенетично, като всички новородени също са женски. Копулация може да се осъществи с мъжки от близки видове, но тя не води до оплождане, а само в редки случаи се явява като стимулатор на нов цикъл на партеногенеза. Пример за гиногенеза е размножаването при саламандрите от род Ambystoma.
Добре, това е за партеногенезата - изчерпателен отговор.

Но темата не е за партеногенезата.
Нека свържем партеногенезата към темата!
Как става контролът за неоплождане в такъв случай?

За партеногенеза, зародишът на яйцето трябва да мине "транзит" покрай семенното мехурче.
И за да го положи избирателно в търтеевото пило, царицата трябва да го УСЕТИ.

Може обвивката на търтеевите е по непробиваема за сперматозоидите и както каза Валката, зависи от сезони, хранене и т.н.
В същото време придвижвнето на търтеевите яйца дава възможност на Царицата да ги разпознае преди полагане.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от ivandespotov »

class написа:
ivandespotov написа: Партеногенеза

Партеногенезата е тип размножаване, характеризиращо се с развитие на животински или растителен зародиш без процес на оплождане. Осъществява се от женските индивиди при отсъствие на мъжки. Новородените, които са хаплоидни, могат да бъдат и от двата пола. В природата партеногенетичното размножаване се среща при някои нисши растения (нарича се агамоспермия), някои безгръбначни животни (водни бълхи, мравки, пчели), както и при редица гръбначни животни (гущери, змии, някои риби, пуйки). Този тип размножаване често се използва от някои видове като алтернатива при колонизирането на изолирани хабитати - например единични острови в океана, когато женските от определен вид могат да се окажат без копулационни партньори.

Редуването на партеногенетично с полово поколение се нарича хетерогамия. Тя може да бъде и редуване на два различни вида полово поколение, но се различава от метагенезата, при която се редуват полово с безполово поколение.

Специфичен тип партеногенетично размножаване е гиногенезата. При нея женските индивиди могат да се размножават само партеногенетично, като всички новородени също са женски. Копулация може да се осъществи с мъжки от близки видове, но тя не води до оплождане, а само в редки случаи се явява като стимулатор на нов цикъл на партеногенеза. Пример за гиногенеза е размножаването при саламандрите от род Ambystoma.
Добре, това е за партеногенезата - изчерпателен отговор.

Но темата не е за партеногенезата.
Нека свържем партеногенезата към темата!
Как става контролът за неоплождане в такъв случай?

За партеногенеза, зародишът на яйцето трябва да мине "транзит" покрай семенното мехурче.
И за да го положи избирателно в търтеевото пило, царицата трябва да го УСЕТИ.

Може обвивката на търтеевите е по непробиваема за сперматозоидите и както каза Валката, зависи от сезони, хранене и т.н.
В същото време придвижвнето на търтеевите яйца дава възможност на Царицата да ги разпознае преди полагане.
имаш лс отвори го
class
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 6:49 pm

Re: Половете при пчелите - волеви контрол???

Мнение от class »

ivandespotov написа:имаш лс отвори го
Експеримент:

В захарния сироп на пчелите може да се разтваря по малко някаква по-обикновена паста за зъби, без токсини или ароматизатори.
Съответно - ще се следи, дали това ще доведе до увеличаване броя на търтеите.
От ранно калциране, яйцата биха станали по-непробиваеми за сперматозоидите. Може и самите сперматозоиди да се оказват по-неразтворими в яйцата.

Това би помогнало на пчеларите - да избягват варовикови и твърди води.
........


Дали пуяците от партеногенеза пораждат неносещи пуйки, които трябва специално да се подхранват, за да станат фертилни?

В този ред на мисли, може да се предположи, че пчелите, убивайки диплоидните търтеи, избягват инцест в кошера.
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”