Симбиоза пчели/оси???

Модератор: nikoko

Публикувай отговор
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Симбиоза пчели/оси???

Мнение от ico_dok »

От около седмица наблюдавам интересно явление: по една оса стои на прилетната дъска на някой от кошерите, ходи напред назад, опитва с челюстите си някакви дребни неща приличащи на восъчни отпечатки и най-важното не се опитва да влезе в кошера, а и пчелите не я гонят!!! :shock:
Вчера пак наблюдавах това явление и не мога да разбера какво точно става? Осите са хищници и едва ли са преминали на восъчна диета, по вероятно хапват някаква си "пържола", но те обичат и сладко и ако по восъка има по мъничко мед?!?!?! А дали пък не си хапват кърлежи Вароа, изпопадали от лентичките Варостоп?
Това явление наблюдавам при три кошера, като само при тях на прилетнана дъска има дребни жълто и кафяви частици. За съжаление неотложна тъжна церемония не ми позволи по-продължително наблюдение, но другата седмица при хубаво време ще ги наблюдавам поне 15-20 мин. и ще погледна какви са тези частици.
Та кажете някой от колегите има ли подобен случай и знае ли за нещо по въпроса?
langstrot_rut
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Яну 02, 2010 9:00 pm
Местоположение: България - 7 бр. ДБ

Re: Симбиоза пчели/оси???

Мнение от langstrot_rut »

До сега пчела и оса не съм виждал в добри отношения. Или едната от тях е мъртва или са все още в борба :lol:
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Симбиоза пчели/оси???

Мнение от Dinko »

Провери тези кошери за майки ?
Ако имат може да са слаби.
Осите ги усещат влизат вътре и убиват майката.
Направи се капани за оси :idea:
Открий гнездата им и ги унищожи.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Симбиоза пчели/оси???

Мнение от ivandespotov »

ico_dok написа:От около седмица наблюдавам интересно явление: по една оса стои на прилетната дъска на някой от кошерите, ходи напред назад, опитва с челюстите си някакви дребни неща приличащи на восъчни отпечатки и най-важното не се опитва да влезе в кошера, а и пчелите не я гонят!!! :shock:
Вчера пак наблюдавах това явление и не мога да разбера какво точно става? Осите са хищници и едва ли са преминали на восъчна диета, по вероятно хапват някаква си "пържола", но те обичат и сладко и ако по восъка има по мъничко мед?!?!?! А дали пък не си хапват кърлежи Вароа, изпопадали от лентичките Варостоп?
Това явление наблюдавам при три кошера, като само при тях на прилетнана дъска има дребни жълто и кафяви частици. За съжаление неотложна тъжна церемония не ми позволи по-продължително наблюдение, но другата седмица при хубаво време ще ги наблюдавам поне 15-20 мин. и ще погледна какви са тези частици.
Та кажете някой от колегите има ли подобен случай и знае ли за нещо по въпроса?
Докторе, какви ленти на 4 август? При мен сега започва да цъфти слънчогледа... тепърва ще чакам паша от него???
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”