Подхранване на малко семейство

Модератор: nikoko

genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

borkotiger написа:Убедихте ме, храня си ги вече редовно.
Благодаря на всички за коментарите!
Ако имат малко пило, храни с малки дози, за да поддържаш и ускориш яйцеснасянето, сега ти трябва пило за зимни пчели, по-нататък ги храни с по-големи дози - за да се запасят.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

genata_fi написа:Ако имат малко пило, храни с малки дози, за да поддържаш и ускориш яйцеснасянето, сега ти трябва пило за зимни пчели, по-нататък ги храни с по-големи дози - за да се запасят.
Ами вече са ми на 4 рамки и градят пета. По четвъртата има и пило и мед. Храня ги с по 200 грама инвертирана захар на ден. Мислиш ли че е много? Свалят я за по-малко от 2 часа.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

Ако ги храни с големи количества, може да блокира майката. Според мен и други по-опитни пчелари, от края ня юли до края на август трябва да се храни подбудително, а не за попълване на запасите. Трябва да се дава толкова сироп, колкото да вземат за през нощта, не инвертиран сироп, защото самата захар, която съдържа дизахариди, стимулира майката да снася повече яйца. Интересно как градят все още, мойте спряха от веднъж. Вече в началото на септември до към средата , може да се дават големи количества за попълване на запасите и след това инвертиран сироп, който пренасят. Вече след септември не трябва да се храни защото меда остава незапечатан и има опасност да вкисне. Трябва да се следи да има винаги празна тъмна пита в средата на гнездото, за да има място къде да снася майката, не светла, защото майките вече не ги предпочитат. Не ги мъчи сега да ти градят, освен ако нямаш пити, сега трябва да ги стимулираш да отглеждат пило, тези пчели в момента няма да доживеят зимата, вземи им здравето, да отглеждат и да хранят пилото, от което ще ти се излязат зимните пчели. И задължително да има място където майката да снася. Миналата година направих тази грешка и януари месец бяха останали с по една шепа пчели.
Това е моето мнение и аз така процедирам.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от valyo »

Мойте все още градят... Това "не ги мъчи" не го разбирам - ако не градят какво ще правят ??? Няма (да има) пило за което да се грижат, малко пити за чистене, мед не събират ... какво значи да ги мъчи - това според мен най-грешното становище, и с роднините имам пререкания по този въпрос.
За мен, в този случай, трябва да се храни по-стабилно със сироп 1:1. Една пълна храинилка, 4 дена почивка и пак. И да се държи основа за градеж докато градят. Верно, есен и рано пролет по-тъми пити са предпочитани за яйцеснасяне, но като няма и в новите ще снесе.
Аз бих помислил и за стартовит в сиропа, ако беше по-стара майката.
Да не забравяме че трябва да ги направи поне на 7 пити при това с пчели преди да зазимява.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

Ами когато семейството е слабо - ги мъчи, това имах впредвид. Едно слабо семейство гради много бавно, сега целта трябва да му е повече пило.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

И какво ще има накрая, пълен плодник със захарен мед и изтощени пчели, които няма да издържат до февруари. Но както и да е, то затова се казва че има техника на гледане на пчели. Става въпрос за младо семейство на един корпус, а не за силни семейства на 2 и дори 3 корпуса, както съм ги виждал на снимките на ba40 ivan.
Нещата са различни - първо - зависи от начина на гледане - ако имаш 3 корпуса и си извъртял 2 от тях, нормално е след това да храниш до дупка.
Ако имаша три корпуса - второ - единия е за плодник, втория е за тях, а третия само си извъртял, ситуацията е друга, тогава не ти трябва изобщо да храниш, а само да поддържаш яйцеснасянето на майката.
При третия случай - като на колегата с малкото семейство, там нещата са съвсем различни.
Зная, че нямам много опит, но инстинктите на пчелите са си инстинкти и трябва да се съобразяваме с тях.
Все пак е ясно от кои яйца и по кое време се излюпват зимните пчели.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Предполагам, че Гената е прав. На новата пита най-отгоре имаше скупчен мед, а по средата скупчено пило. Там беше и майката. Мисля си, че ако им бях давал много сироп, на мястото на пилото щеше да има мед, а майката щеше да си търси свободни килиики по старите пити.
Само не можах да разбера, защо предпочитате обикновенния сироп пред инвертирания???
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от ba4o_ivan1976 »

borkotiger написа:Предполагам, че Гената е прав. На новата пита най-отгоре имаше скупчен мед, а по средата скупчено пило. Там беше и майката. Мисля си, че ако им бях давал много сироп, на мястото на пилото щеше да има мед, а майката щеше да си търси свободни килиики по старите пити.
Само не можах да разбера, защо предпочитате обикновенния сироп пред инвертирания???
Щом е толкова слабо , а ти искаш да го имаш като бройка за напролет - най напред му подай две рамки люпещо пило и след това го храни!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

Боби, не се обиждам, не се и съмнявам в твоите знания, теоретически и практически.
Има две неща във форума, които ако може да се имат впредвид, няма да има такива спорове.
Първо - колегите, които задават въпросите си - да обясняват по-подробно, каква система ползват, на колко рамки е в момента и какво има по рамките, защото специално в този случай не стана ясно от тези 4 рамки, какво е покритието с пчели, колко са с пило и колко са с мед и какви са запасите и тн. В кой район са, също е важно.
Второ - колегите които даваме съвети, да се съобразяваме с горепосоченото и да даваме съвет относно конкретния случай, а не по принцип как ние си работим с нашите кошери. Защото абсолютно всичко е различно за различните райони и начина на работа от страна на пчеларя.
Мисля, че съм прав.
А относно въпросите които ми зададе, всичко пак зависи от това как работиш, защото има "100" начина за работа с многокорпусна технология. Ползваш ли ХР, ползваш ли хранителна надставка, дали вадиш всичкия мед и после допълваш запасите със захарен сироп.
Колко корпуса с пило имаш, какви са ти запасите в момента, защото ако имаш 2 корпуса с пило и то младо, може след 20 дни да нямаш вече никакви запаси и тогава да храниш здраво. В последния вестник Пчели пише - след изцентрофугирането на меда - задължително се прави преглед на запасите и се взимат мерки за тяхното допълване където има нужда. Как да ти огтоворя конкретно, не мога, защото така както ми обясняваш, говориш ми само за корпуси, а какво има в тях не става ясно. Ако оставиш семействата на два корпуса, съсредоточаваш пилото в долния и отгоре медовите запаси, може и обратното, медовия корпус отдолу, те си вдигат меда и си го подреждат както те си знаят, а не както ние сме чели. Това е много добър вариант. Аз имам две семейства, от тях получих общо 60 кг мед, като имат и един полукорпус - магазин храна над ХР и плодника - Венер, сега ще го сложа отдолу и няма изобщо да го подхранвам. Има едно семейство, на два корпуса, пило и мед има и в двата корпуса, него ще преподредя, ще сложа пилото долу, меда отгоре и ще храня все още с цел поддържане на яйцеснасянето. Другите 4 семейства са ми на един корпус, в зависимост от това какви венци и запаси имат, ще храня по малко или повече, като има едно семейство което е с 8 пити с пило и много малко запаси, него ще храня с големи дози. Както виждаш - всяко семейство само ти казва какво да правиш.

Колегата, който пита за инвертирания сироп, мисля че вчера написах - инвертирания сироп е за допълване на запасите във време когато си закъснял и да не тормозиш зимните пчели с преработка на захарен сироп, защото това много ги изтощава, стопява им мастната тъкан, която им е много важна за зимата. Подхранването трябва да се извършва навреме със захарен сироп, доказано е че захарта стимулира пчелите да хранят повече майката и тя съответно да снася повече яйца, защото от юли нататък тя вече намалява яйцеснасянето. Захарта трябва да я преработят старите пчели и да има време да го запечатат, защото открития мед не е добре за зимуване, ако остане извън кълбото.
Поздрави.
sevdalin.ig
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Мар 27, 2010 4:09 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от sevdalin.ig »

Колега, наскоро четох последния брой на в. Пчела и Кошер бр.284 има една статия косвенно отнасяща се за захарния сироп и неговата полза, която не е толкова голяма! Както споменаха по горе колеги само изтощава пчелите, а ако правиш и запасително подхранване почти забрави за него на пролет. За инвентираният сироп- в него се поставя киселина(оцет, лимонтозу) получава се фруктоза и глюкоза, които не са толкова полезни за пчелите. Така че не е нужно инвентиране на сиропа, пчелите си отделят ензим инвертаза. Колкото до качествата на захарта (съмнявам се че всички използват истинска суровина) може просто да си е някъкъв подсладител но не и истинска захар. Така че, ако имаш приятели пчелари поискай им в заем мед и рамки с мед ако разбирасе е за една отводка за да си го подредиш за зимата, а догодина ще им се отплатиш :P .
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от ттитто »

,
Последно промяна от ттитто на Сря Сеп 08, 2010 10:37 pm, променено общо 1 път.
sevdalin.ig
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Мар 27, 2010 4:09 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от sevdalin.ig »

Ттитто съжалявам, че не съм се доизказал, но нещо не ми се пишеше в подробности. Идеята беше че зах. сироп изтощава пчелите и още по-малко става за запасително подхранване. Колкото за киселината не тя, а това ХМФ (хидроксиметил фурфурол) което се получава вреди на пчелите и им съкръщава живота. А това за инвентиране с мед не се сетих, доста по-добър вариант понеже простите захари в меда спомагат за разграждането на сложните захари в захарта, поправи ме ако греша! Колкото подхранването със захар и още по-вече есента не го практикувам те са си на самоиздръжка, само на пролет с МЕД. Те така си ми създават главоболия на пролет, особенно тази :evil: . Както и да е май се отклоних от темата.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

Относно попълването на запасите основно със захарен сироп, не е най удачния вариант. Прави се за допълване, например ако имаш 10 кг мед в семейството, да добавиш още 5 литра сироп например. Може да се сложи една чаена лъжичка оцет на литър сироп и 100 гр мед, така се подпомагат пчелите с преработката на захарта.
Спокойно може да се храни със захарен сироп до 15-ти септември, този сироп ще го преработят старите пчели, които така или иначе няма да доживеят до зимата. Това е целта. А инвертирания сироп е за след 15-ти септември, но доколкото скоро четох, след ударните дози подхранване, трябва да се направят 3-5 подхранвания с малки количества, за да могат пчелите да запечатат складирания за зимата нектар, иначе то той би вкиснал в последствие и от там нозематозата ще е налице.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от genata_fi »

kolobus написа:Вече съм убеден ,че си станал истински пчелар!Направо ме смайваш! :D :D Браво!
Благодаря, старая се и наистина искам да стана ДОБЪР пчелар, а не само пчелар.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Подхранване на малко семейство

Мнение от borkotiger »

Извинявам се, че се забавих толкова с отговора- бях на море.
Инвертирания сироп го правих по начина описан тук: http://atanasov.alpobg.com/library.php?article=10. Използвах лимонена киселина и малко повече мед от колкото пише. Преди 8 дни им сложих и шеста рамка (неизградена). Днес е лошо времето, но след като се пооправи, ще ги погледна да видя до каде са стигнали. Мисля че трябва и по петата рамка вече да има пило (тя беше изградена до половината). Достатъчни ли са 6 рамки с мед и пило за да ги зазимя?
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”