Вентилация на кошери

Модератор: nikoko

Публикувай отговор
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Вентилация на кошери

Мнение от borkotiger »

Здравейте,
искам да Ви попитам за съвет за вентилация на кошер ДБ с двойно дъно. За дъното имам плътна дъска и рамка с метална мрежа. Лятото бях сложил рамката, но семейството ми е отводка и е на 6 пити и за да ги затопля сега сложих плътната дъска. На дъното имам 2 отвора, но заради малкото пчели единя съм го затворил а на другия съм оставил около 5 см отвор. Проблема е, че това се оказва единствения отвор в целия кошер. Затова искам да Ви попитам, от каде да му направя отвори. Единя вариант е да сложа мрежа на задната вратичка и да я оставя отворена, другия е да изрежа част от дъното и да му сложа мрежа. Кой вариянт е по добър и колко да са големи отворите, с оглет на това, че са на 6 пити? Ако режа дъното, в коя част да го изрежа така, че зимата да не се образува влага? Трябва ли да се правят и отгоре някаде отвори?
Въпросите може да Ви изглеждат смешни, но в моя защита ще кажа, че съм начинаещ :lol: .
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Вентилация на кошери

Мнение от genata_fi »

Мнение на колега от форума

“През есента стеснявам гнездото и оставям на толкова пити с достатъчнмо мед колкото са покрили пчелите. Питите поставям откъм югоизточната страна като между тях и стената на кошера няма преградна дъска. До последната пита от северозападната поставям преградна дъска. Празното пространство след преградната дъска не попълвам с никакви изолационни или отоплителни материали. Не обвивам кошера с полиетилен. Силно стеснявам долния вход 1-2 см а горния е отворен. Люка (отвора) на дъното на кошера оставям отворен – около 1/4. Махам малкото капаче на хранилката и покривам отвора с малко парче вълнен плат без никаква друга изолация на покривната табла. Така зазимените кошери нямат влага през зимата и пролетта.” ....
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Вентилация на кошери

Мнение от borkotiger »

Струва ми се, че по този начин ще им е прекалено студено особенно когато майката снесе първите яйца зимата. Засега съм отворил леко задния капак и съм сложил мрежа, но за зимата смятам да пробия дъното с малка бургия. Незнам обаче каде е най добре да са отворите, така че да не им става течение.
Според мен е най добре да имитираме вентилацията в естествените им жилища. Аз обаче не съм виждал такова и нито знал колко е отвора отдолу, нито дали имат отвор някаде отгоре. Ако някой знае нека да сподели.
martinn
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Фев 25, 2011 11:58 am

Re: Вентилация на кошери

Мнение от martinn »

borkotiger написа:Струва ми се, че по този начин ще им е прекалено студено особенно когато майката снесе първите яйца зимата. Засега съм отворил леко задния капак и съм сложил мрежа, но за зимата смятам да пробия дъното с малка бургия. Незнам обаче каде е най добре да са отворите, така че да не им става течение.
Според мен е най добре да имитираме вентилацията в естествените им жилища. Аз обаче не съм виждал такова и нито знал колко е отвора отдолу, нито дали имат отвор някаде отгоре. Ако някой знае нека да сподели.

Здравей,
Аз съм начинаещ пчелар и също като теб много се страхувам да не "изстинат" пчелите. С течение на времето разбирам, че този страх е присъщ само на начинаещите пчелари. Истината е, че след като прочетох повечко литература и поговорих с хора се установи, че не е необходимо да се тревожи човек дали им е толкова студено на пчелите.
Аз имам 3 кошера ЛР. Те са разположени на Петрохански проход който е на 1300 м. Зимите са ужасни и ветровете безмилостни.
Силните семейства е хубаво да се оставят с повече вентилация, за да не им се образува конденз в кошера. Решението, до което съм стигнал аз е следното.
Зимуват на два корпуса с подвижно дъно с мрежа и подвижна табла. таблата има отвор 2.5 см., на който е сложено едно от онези кръгчета за входовете на кошерите.
Прелката се стеснява на 5 см., отвора при дъното се оставя на малките дупчици,през които само да влиза въздух нагоре, първият корпус му е затворен отвора, а на вторият корпус му е отворен само на прореза, който е около 3 см.
Има покривта табла в която има стиропор и дупка, през която отиват пчелите за хранилката от там на капака на кошера има отвор 2.5 см. на който има мрежа, за да не излизат пчелите или влизат други гадове.
Така имаш4 отвора, които са отворени по малко и влиза достатъчно въздух. При мен е така защото зимата пада много сняг и ако затрупа прелката да могат да излизат през малкия отвор на вторият корпус. От друга страна може да им влиза свеж въздух от към дъното, колкото и много да е паднал сняг и да излиза или през отвора на втория корпус или през покрива.

Надявам се да съм ти бил полезен. За да не се притесняваш ще ти кажа че на няколко сантиметра от плечното кълбо температурата е близка до тази навън. така, че имай в предвид че пчелите не отопляват кошера, а само кълбото и не вдигат температурата вътре много повече отколкото е навън. Така че за затопляне не може и дума да става.
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”