Подхранване

Модератор: nikoko

Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Вероятно пастата е много добра. Все пак, колко вода е необходима за КОЛИЧЕСТВО пило?

Едно е сигурно, че единствено инвентиралия сироп наподобява нектара и е със сходно водно съдържание и консистенция.
Последно промяна от toko652003 на Пон Яну 23, 2012 11:32 pm, променено общо 1 път.
toko6520035927(Skype)
колменеро

Re: Подхранване

Мнение от колменеро »

toko652003 написа:
Едно е сигурно, че единствено инвентиралия сироп наподобява нектара и е със сходно водно съдържание и консистенция.
Всъщност грешиш. Инвертирания сироп, наподобява меда, а нектара го наподобява захарния сироп 1:1.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Мисълта ми беше за нужната вода относно количеството пило.

Мисля че пчелите сами си регулират този процес. И ако пчеларя принудително вкара повече вода по един или друг начин през
зимата с цел да се увеличи пилото нещата няма да са положителни, а дори трагични.
toko6520035927(Skype)
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

Scutellator написа:
Aleksey написа:
Изключвайки действията на пчеларя и агротехническите мероприятия продължителноста на живота на пчелата зависи от;1-хранителните условия при който е отгледана,2-с какво се храни,3-колко активно е участвала в отглеждането на пило и преработката на нектар.......

Само за сведение, живота при пчелите не е константна величина (броят дни не е точно определен и фиксиран) и зависи предимно от 2 неща:
- жизненост (която на клетъчно ниво зависи от 2 фактора) или най-просто казано количеството енергия (работа) което пчелата може да произведе, преди да умре.
- количеството работа (енергия), която пчелата изразходва за даден период от време.

При колите, за колко време ще ти стигне горивото в резервоара зависи от същите 2 неща:
колко голям ти е резервоара и колко гориво имаш в него и
Какво разстояние изминаваш за ден, стила ти на шофиране (агресивен или не) и колко икономична е колата ти
Може би към тия фактори трябва да добавим и;1-дали е нова колата.2-нещо много важно-къде е произведена.Демек хранителните условия(изобилни или оскъдни) при които е отгледана дадена генерация пчели.
Че защо да несе приеме и като константна величина :?: към която могат да се добавят или изваждат определени фактори,които оказват влияние в/у продължителноста на живота.Примерно-определяме за константа 45дни живот.Към константата прибавяме"X"фактори и получаваме живота на зимната пчела или минус "X" фактори и получаваме живота на пролетната пчела.Но това е за друга тема.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

toko652003 написа:.Споря единствено , че това не може да се случи прекалено рано, дори и да се започне и да се прави майката не може драстично да увеличи яйцеснасянето, то няма и кой да и подготви прекалено много килийки пчелите все пак са зимни и колко пише, че са 10-20 хил?.
Наистина щом се завърти веднъж колелото спиране няма...
Държа да подчертая,че това което съм писал в по-горните си постове несъм го измислил аз,а съм го прочел и изпробвал.Твърдя,че е напълно възможно да се изтегли пикът на развитие с 1 месец.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Съгласен съм, че месец напред е възможно, но не и по-рано.

Възможно е някой да се опитва и по-рано да ги ''тревожи''
и бих го приел,но по-скоро, като експеримент от колкото,като обичайна практика.
Успех!
toko6520035927(Skype)
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Подхранване

Мнение от valaz »

Какво мислите за разфасовките на Апифонда-2.5кг и 15 кг? Не са ли прекалено голями? Такова нещо може да се постави върху рамките, само ако над него се постави найлон и празен копус или магазин.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Подхранване

Мнение от OVanBASTEN »

Аз деля 2.5 кг. опаковка на 4 или на 3 и поставям 0.6 кг. или 0.8 кг. в канцеларско джобче, а след това разсплесквам съдържанието , за да стане с дебелина около 0.5 - 1 см., което се събира без проблеми под покривната табла.
Последно промяна от OVanBASTEN на Сря Яну 25, 2012 9:08 am, променено общо 1 път.
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: Подхранване

Мнение от ivan1 »

Не се ли разплесква много трудно?След катого разплескаш изваждаш ли го от двобчето или гослагаш с него ,като го разпробиваш? Благодаря за отговорите предварително.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Подхранване

Мнение от OVanBASTEN »

Консистенцията на пастата е като на....пластелин. На страната, която ще лежи върху рамките, изрязвам ленти на найлона с ширина около 2 см.(отвори)перпендикулярно на рамките, през които пчелите достигат до пастата.
д-р Кючуков
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Авг 11, 2008 10:43 pm

Re: Подхранване

Мнение от д-р Кючуков »

Това всичкото ,сериозно ли го мислите?
Защо се наблюдава днес не подмор, а жив мор при до вчера наглед нормални уж семейства?
Такава ли трябва да е сериозността към съвременните подходи за правилна пчеларска практика?
До тук не срещам прийома ,който би възпрял катастрофалната 50-70% смъртност днес,за да се поучим за следващото зимуване.
Това ли мисли професионалният пчелар у нас , и това ли трябва да го вълнува?
Кога започва пчеларската нова година,колеги?
Бях много млад и и едва възприемащ околният свят около себе си ,когато дядо ми ,стария пчелар и въобще скотовъд на завидно ниво за времето си ,догматично ми постави две житейски правила относно единствената разрешена кражба в живота ,и материалът за правене на боя. Така ,че момчета активният период предстои ,всъщност той никога не е приключвал,но както и да е.Та виртуалността създава едни доста добри теории и едновременно с това имагинерни реалности.Нека кацнем,а?
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Подхранване

Мнение от volodq »

д-р Кючуков написа:Това всичкото ,сериозно ли го мислите?
Защо се наблюдава днес не подмор, а жив мор при до вчера наглед нормални уж семейства?
Такава ли трябва да е сериозността към съвременните подходи за правилна пчеларска практика?
До тук не срещам прийома ,който би възпрял катастрофалната 50-70% смъртност днес,за да се поучим за следващото зимуване.
Това ли мисли професионалният пчелар у нас , и това ли трябва да го вълнува?
Кога започва пчеларската нова година,колеги?
Бях много млад и и едва възприемащ околният свят около себе си ,когато дядо ми ,стария пчелар и въобще скотовъд на завидно ниво за времето си ,догматично ми постави две житейски правила относно единствената разрешена кражба в живота ,и материалът за правене на боя. Така ,че момчета активният период предстои ,всъщност той никога не е приключвал,но както и да е.Та виртуалността създава едни доста добри теории и едновременно с това имагинерни реалности.Нека кацнем,а?
Сподели с нас своето виждане за нещата и практиката на стария пчелар-та да можем по-лесно лесно да кацнем?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Подхранване

Мнение от Scutellator »

Доктора е напълно прав. Но не е за тази тема.
На мен ми се изтъркаха възглавничките на пръстите да обяснявам, че постоянно тровим пчелите си от една страна и от друга, да повтарям поговорката "за маймуните и триците" или за " материалът за правене на боя".
Пак ще дойде времето на рапицата, когато всички ще почнете да се оплаквате че ви жилят "иначе кротките" пчели и да вдигате рамене че няма какво да се направи. Само това майката да може да снася НЕ е достатъчно. От всеки един от вас зависи да искате и да търсите сметка за нещо повече от това.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от ivandespotov »

Много от младите пчелари няма да разберат постовете на д-р Кючуков и на Scutellator, но това е именно част от този занаят, да напрягаш не само мускули, но и мозъчни гънки! Успех на всички!
д-р Кючуков
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Авг 11, 2008 10:43 pm

Re: Подхранване

Мнение от д-р Кючуков »

volodq написа: Сподели с нас своето виждане за нещата и практиката на стария пчелар-та да можем по-лесно лесно да кацнем?
Нужна е стриктна технологична дисциплина.Нужно е да се учим много бързо .Нужно е да разбираме, а не да манипулираме механично тези общества ,макар това да е общоприет принцип.Нужно е съобразяване ,правилни изводи и оценка на ситуацията.
Иначе това са благодарни общества които единствено трябва да бъдат правилно подпомагани в техният индивидуализъм и стремеж за продължаването на рода.
Хаоса и инпиризмът пречат на всяка добра практика.
Няма добра практика ,която по своят смисъл не е природосъобразена.
Занимавам се и с екзотични видове птици,и когато срещна преграда от незнание ,се обръщам към етологията,т.е.обстоятелствата случващи се в природата специфични за конкретният вид.И има успех.
Относно прилаганите консистениции ,видове подхранки и препарати,за да не звучи като спам написаното от мен,мнението ми е да не се експериментира върху себе си.Защото прекаленият светец ,и Богу не е драг.Поради мое несъобразяване и пренебрегване силата на семействата,тази зима преохладих едно помощно семейство с подаваната твърда подхранка,и само навременната намеса и шанса да бъде констатирано,ми даде в възможност да предам едва жизнената млада майка към осиротяло семейство,която от седмица осеменява успешно на новото място.За което благодаря на шанса.
Мнението ми за катастрофалната преживяемост през изминалата зима е не само нейните особености ,но и една от причините е недостигът на достатъчно количество качествен прашец.На базата на което се стопиха запасите от мазнини у пчелите,и ги лиши от възможността да подържат нужната температура в гнездото при вече създаденият обем от пило.
75% от работата на всяко въдство е наблюдение.
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”