Подхранване

Модератор: nikoko

dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от dimitarbonev »

slav4o kostadinov написа:Колега Бонев,тази година започнах да си правя кошерите по твоите чертежи.Само капака има голюяма хлабина вьрху плодника.
Да така е. Имал съм в предвид това, че зимно време опаковам кошерите с фибран 1см. И е добре капака да влиза все пак към плодника.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

Дори и да се изравнят по сила подхраненото и не подхраненото семейство през май пак има същественна разлика.А тя е,че подхраненото семейство е силно с повече пчели и реализира излишъци от прашец(перга) и мед още през април по време на овошките и е в състояние да изгради повече рамки с ВО.Затова някои колеги имат мед от овошки,а други казват че гроздето е кисело.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

И си прав и не си. Ще поясня защо. Неслучайно говоря за май месец, когато е ПИКА на развитието им.
За преди май месец не споря. Според теб с една майка може ли да има повече пчели от нормалното, каквото и зимно подхранване да си правил?Колко е ''тавана'' в хил. пчели, (информацията е 60-80 хил.)?
Съгласен съм , че когато се разбутат по-отрано при подходящи условия ще имат успех при ранните паши, но за какво ми е да подхранвам на мен примерно за липата, когато имам рапица, тя ми служи за подхранване и не само.При мен проблема е март да има трайни плюсови температури, което се случва доста рядко за да съм готов за рапицата, както някои за черешите примерно. :)

......................................
Състав на пчелното семейство


''
Броят на работничките в семейството се мени. През пролетта пчелното семейство има 15—20 хиляди работнички. През лятото количеството им достига най-много до 60—70 хиляди и към есента отново намалява.
Продължителността на живота на работничките зависи от условията, при които те живеят и работят. През лятото пчелата-работничка живее от 4 до 6 седмици, а през пролетта — още по-малко. ''
toko6520035927(Skype)
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

:D Май месец в пика на тяхното развитие сем. влизат в трета фаза.Нормално зазимено сем.по книга.Колко от Вас са го правили така?И колко сезона са били като по книга?С уверена последователност на медоносите.С необходимите валежи и температури.Мога да ви кажа,че не чакам това да се случи. :D
За силата на сем. през май няма да споря.Все пак всеки работи различно с тях.Надявам се всички проктики пчеларски да са продуктивни.А колкото до броя на пчелите в сем.зависи от подхода. :D
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Не ти се спори за май защото съм прав. ;))

И не говоря за пчеларство точно МОТАМО по книга, а за нормално пчеларстване с нормални семейства и условия.
За книгата(инфото) имах впредвид само за максимума, който е възможен и кога се случва с идеята да уточня изравняването на тия с ранното подхранване и на тия с късното.


п.с. за едно съм напълно съгласен , че черешовия мед е запазена марка!
toko6520035927(Skype)
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Подхранване

Мнение от Scutellator »

toko652003 написа:Колко е ''тавана'' в хил. пчели, (информацията е 60-80 хил.)?
Снимката е от интернет
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

:D За черешовия мед си напълно прав.
Сега нека да ти поясня по-образно, защо сем. които сравняваш, никога не могат да се изравнят по сила.На първо място началото е различно,после идва ред на Придобивките от тази операция,на трето место поставям наложената практика,накрая идва продукта на това усвояване на храна.Колега този продукт се нарича "пило".Всичко става заради него.Съмнявам се,че можеш да изчислиш какво количество нектар усвояват твоите през рапица.Щом я посочваш като причина за максимално развитие на твоите сем.Ако успееш да го направиш ,ще си дадеш сметка за работата,когато нямам такъв стимулатор.Накрая не можем да сме еднакви.Всеки от нас има цели и си ги гони.Няма уклончиви отговори.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Колега kolobus aз говоря за две еднакви по сила семейства от един пчелин независимо, че при едното подхранването е започнато по-рано то рано или късно достига своя предел на развитие и това с по-късното подхранване го настига. При моите условия предела и относителното изравняване се случва в края на май началото на юни и за двете семейства.

При теб колега, кога е максимума при развитието на семействата ти и колко време продължава?
Дори да е с по-ранна дата времетраенето му е идентично, справка по-горния линк.

Съвсем друг е въпроса дали дадения пчелар успява да направи и използва това развитие.
За мен ако не даде липата ми остава утехата от слънчото, така че ранното подхранване не ме топли.
Нямам череши! :)
toko6520035927(Skype)
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Scutellator написа:
toko652003 написа:Колко е ''тавана'' в хил. пчели, (информацията е 60-80 хил.)?
Снимката е от интернет
Дони квой това нещо брато???
Па я таквоз не съм виждал и на снимка!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

toko652003 написа: Неслучайно говоря за май месец, когато е ПИКА на развитието им.
Не случайно се подхранва от рано,а именно пикът в края на май да бъде изтеглен примерно с месец.Демек пчелното семейство да достигне своя пик в средата или края на април.Естественно това крие своите рискове.На силното и добре запасено с мед и прашец семейство нему трябва"лято",за да може в края на февруари и март за да се развива възходящо.
В момента мойте основни семейства(ДБ) имат над кълбото и в страни по над 20кг мед.Преди десетина дена им поставих питки по 1,5кг.Целта на питката е да икономиса мед.В края на февруари ще поставя още по една питка.Питката в случая не само икономисва мед,но и подобрява микроклимата в кошера,като поема излишната влага.Със сироп и стартовит подхранвам през март.В края на март(джанката) плодниците са пълни със пило и пчели.Още в началото на март над основните семейства поставям отводки(колкото имам).В началото на април от долното семейство изнасям пило в горното,като по същото време махам СД и я заменям с ХР и слагам магазин м/у тях.Допълвам с ВО.От там на татък нещата са ясни.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

Въздържам се да говоря в детайли,за което моля да не бъда критикуван.

:D Колега toko652003, напълно разбирам какво се опитвате да покажете.Може би не сте правили опит за това, което посочвате.Дори и изравнени по сила сем. отново няма да се развият еднакво.Различни са индивидите в тях.Особено генетично.А това е поведение.Искате да повярваме,че сем. приело 7 литра храна има също толкова деца ,колкото сем. приело 3 литра,така ли?Факт неоспорим е че майките в по-късния период осеменяват повече от този ранния период.Но не забравяйте факта,че покритието на пчелите обуславят именно това.Количеството наснесени яйца.Поне едно поколение повече отглеждат.Това е покритие на поне една рамка.Вие си направете извода как се движат нещата с развитието.Независимо,че през същия този период има смъртност.Сем. подновяват личния състав с летни пчели.Не отчитате и работата на пчеларя.Тя има пряка връзка с резултатите.Не отчитате и системата на отглеждане.ЛР и ЛР има съществена разлика.

И накрая ще Ви посоча самата концепция."С изтеглянето на началото напред ,аз удължавам сезона."Запазената марка с черешите го доказва. :D
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Подхранване

Мнение от OVanBASTEN »

За черешовия мед много сме чели - за "онези" 2 тенекии. Но след черешите какво става - нищо досега не е споделено!
2 тенекии черешов декикатес, а след него - нищо! Според мен - не си заслужава!
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

:D За черешовия нищо не Ви е казано,че да сте прочели. :D Пък после чак есента идва ред на подхранване.След сезона.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от ivandespotov »

Aleksey написа:
toko652003 написа: Неслучайно говоря за май месец, когато е ПИКА на развитието им.
Не случайно се подхранва от рано,а именно пикът в края на май да бъде изтеглен примерно с месец.Демек пчелното семейство да достигне своя пик в средата или края на април.Естественно това крие своите рискове.На силното и добре запасено с мед и прашец семейство нему трябва"лято",за да може в края на февруари и март за да се развива възходящо.
В момента мойте основни семейства(ДБ) имат над кълбото и в страни по над 20кг мед.Преди десетина дена им поставих питки по 1,5кг.Целта на питката е да икономиса мед.В края на февруари ще поставя още по една питка.Питката в случая не само икономисва мед,но и подобрява микроклимата в кошера,като поема излишната влага.Със сироп и стартовит подхранвам през март.В края на март(джанката) плодниците са пълни със пило и пчели.Още в началото на март над основните семейства поставям отводки(колкото имам).В началото на април от долното семейство изнасям пило в горното,като по същото време махам СД и я заменям с ХР и слагам магазин м/у тях.Допълвам с ВО.От там на татък нещата са ясни.
Питката в случая не само икономисва мед,но и подобрява микроклимата в кошера,като поема излишната влага. Колега,би ли обяснил по подробно как точно става това щото не ми е ясно?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Изпреварващите колко живеят; колкото другите. ;))
Да съгласен съм , че с ранното подхранване се измества ПИКА, но има смисъл само там, където е необходимо.Затова спор няма, но няма как да не се съгласите, че времетраенето му е едно и също макар и изместено във времето.
Който твърди че удължава сезона е прав до толкова , колкото това му бърка в джоба.Затова в друг пост споменах кацата без дъно. :lol:
Може би си струва заради черешовия мед знам ли?!
Все пак успех на оптимистите!

:)
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”