Подхранване

Модератор: nikoko

Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

зуница написа:Консумацията на заместители на меда при липса на белтъчна храна нанася повече вреда отколкото е ползата.Обяснението е в биологията на пчелата.
(Колега kolobus не всички отглеждаме пчели при благоприятни условия.На 1000-1200 м. прашецоуловителя е смъртна присъда за семейството.Прашеца едва стига за развитие на семейството.Преди появата на прашец от леската сиропът е изтощителен и вреден .)
Колега знаеш ли какво е инвертиран захарен сироп?За него нее необходим прашец и не налага облитане.Освен това,колобус имаше в предвид,че пчелите са си събрали достатъчно прашец,който се намира в плодника.Убеден съм,че пчелите ти могат сами да слизат и до кота 0,за да си съберат прашец.
Става и със инвентиран захарен сироп,но ако е за спасение от гладна смърт по добре питка.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Предполагам колегите имат в предвид прашец отвън.
Кога носят прашец отвън?Веднага отговарям когато времето им позволява, съответно и тогава им се дава сироп, за да могат сетне да се облетят, защото като ги ''напъне'', а времето още е студено става ''манджа с грозде''.
Каквото и да говорите, че можело и така си го запазете за вас!

p.p.моля споменавайте външните температури при които ПОДХРАНВАТЕ със инвентирал захарен сироп така ще има по-малко недоразумения.
toko6520035927(Skype)
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Подхранване

Мнение от зуница »

Убеден съм,че пчелите ти могат сами да слизат и до кота 0,за да си съберат прашец.
За съжаление кота "0" е морското равнище, а до морето са над 550 км.Сами не вярвам да долетят, а аз не всяка година стигам до там и не мога да си позволя пътуване и за тях.
Освен това,колобус имаше в предвид,че пчелите са си събрали достатъчно прашец,който се намира в плодника.
За 22 години не съм видял повече от две пити прашец и то след леската и дряна, защото след това си го хапват,за да ги има.Би било хубаво да имат най-малко и по две пити прашец при зазимяване ,но мога само да го желая.
Колега знаеш ли какво е инвертиран захарен сироп?За него нее необходим прашец и не налага облитане.
Колко колеги инвертират захарта до 95%? С коя технология? Инвертирането на 70% се счита за добро постижение в домашни условия.
Друг проблем е, че сиропа симулира приток на нектар с всичките последици от това.
В природата нектара идва заедно с прашеца.За милиони години пчелите са се пригодили да живеят в синхрон с нея.Опитите на хората да променят това през последните години дават вече отчетлив резултат.
За мене сиропът върви винаги с прашец.
Питките за подхранване и подбуждане са друга тема.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

Колега "зуница"все пак сме пчелари и се надявам ,че не приемаш мненията критично.Щом ти е толкоз беден района на поленова паша ,защо досега не си взел мерки.Знаеш ли аз също имам представа за тази надморска височина.За тези 22 години не си ли пробвал да подреждаш гнездото на семействата.И за същото време не си ли разбрал ,че сем. подреждат запасите си в точно определена конфигурация.Това е до болка познато за колегите с по-голям пчеларски стаж.

Леската ,Дряна ,Върбата,Бряста,Липата,Клена,Брезата......да изброявам ли още колега.Това всичкото е поленова паша.А някои дават страхотен мед.За да имаш повече запаси от прашец,се работи с увеличен обем кошер.Съответно и пити.По-скоро попитай някой от колегите как се снабдяват са прашецови пити ,отколкото да твърдиш,че твоите пчели не могат да се справят.Убеден съм ,че ще намериш разрешение и ти пожелавам най-искрено успех.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Подхранване

Мнение от зуница »

Благодаря колега kolobus. Оценявам съветите ти.Общо взето се реди това което го има.От споменатите дървесни видове само първите два са представени в гората с около 5-7% останалото е дъб, бук и иглолистни видове.Някои години дават страхотен манов мед и септември трябва да го вадя и замествам с инвертиран сироп по неволя.Овошките в работния радиус на пчелите едва ли покриват и два декара смесена овощна градина.На тая площ са разположени над 100 пчелни семейства.Украса за всяка вила е да има 5-10 кошера в двора.
Приказката беше за подхранването със сироп без наличието на прашец в природата.Тук ни се разминават вижданията.
(Ще съм благодарен да ми изпратиш на лични твоята система на подреждане ,може би се различава от общоизвестните и несъмнено ще ми е полезна. Работя с ДБ и Ф ,но и ЛР ще ми е интересно.Благодаря.)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
slav4o kostadinov
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Яну 14, 2012 6:53 pm

Re: Подхранване

Мнение от slav4o kostadinov »

Питките за подхранване от магазина по-ефтино ли излизат от домашно приготвените от мед и пудра захар? Питам защтото и меда ще копувам от наш колега.
Последно промяна от slav4o kostadinov на Пет Яну 20, 2012 5:35 pm, променено общо 1 път.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от dimitarbonev »

Във всички случаи излизат по-скъпо. И няма как да е иначе.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
slav4o kostadinov
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Яну 14, 2012 6:53 pm

Re: Подхранване

Мнение от slav4o kostadinov »

Колега Бонев,тази година започнах да си правя кошерите по твоите чертежи.Само капака има голюяма хлабина вьрху плодника.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Подхранване

Мнение от зуница »

Колега slav4o kostadinov купените питки са по-евтини по две причини.Ако купиш мед на пазара цената е 9-10 лева за кило.Кило сръбска храна най-надута е 5 лева.Второ за меда от колегата никога няма да си спокоен, че не си си заразил пчелите с нещо.Дори и да е идеален при най-малкия проблем, за него ще си мислиш.Обикновено вината винаги се търси в друг.Цената на пудрата захар е доста висока.Работата по омесването не се калкулира.
Един съвет: Чужд мед в твоя пчелин да не влиза. Да не дава Господ да се убедиш в правотата ми.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
slav4o kostadinov
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Яну 14, 2012 6:53 pm

Re: Подхранване

Мнение от slav4o kostadinov »

Благодаря за съвета колега Зуница.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

Привет!Колега зуница ще спомена само ,че пчелина е толкова голям, колкото позволява пашата в района.Причината е тази,че няма откъде да дойде ,ако природата не го е дала.В твоя случай конкретно се разчита не само на дървестни ,но и на тревни поленови източници.Всъщност Дъбът също цъфти.И при него има разнообразие.Работиш с две доста различни ,но и взаимно подпомагащи се системи кошери.Конкретно за подреждането ,то е както го правят пчелите без намесата на пчеларя. :D Прашеца винаги стои отдолу под кълбото.Там е неговото място.Не встрани. :D Единствено на система ДБ стои на съседна пита.И това е твоят стремеж - да го поставиш там.Въпреки,че и там пчелите складират известно количество отдолу под пилото.Един магазин/в твоя случай/поставен навреме/ например при цъфтежа на въпросните поленови източници/и оборудван с добри пити /кафяви/осигурява достатъчно прашец за сем.през зимата.Фарара най-вече се възползва от това.ДБ може ,но при него гнездото е в естествения си вид и не се налага нищо съществено.Единственото ,което правиш е питите с прашец да са До пч.кълбо/дори да го притискат малко/

Сега по темата.Повечето от Вас не знам дали знаят,че пчелите лишени от прашец зимата и при настъпването на пролетното развитие използват един друг вид белтък.Намиращ се в пч.гнездо.това са техните яйца.Те служат за изхранване на пилото,колкото е останало.При това положение твърде често картината на самата пита пило е доста запомняща се.Големи участъци прошарено и липсващо пило.Такава е картината.Човек може да сбърка в преценката си за причината сторила това.Но такова е положението.Разбира се това е само при периоди докато още няма прашец.След настъпването на приток ,това се прекратява.Появата на пилото има различни причини.Там също се греши.И много често се случват такива грешки точно в този период.Началото на развитие на сем./края на Януари началото на Февруари/.Не се преценя правилно дали това развитие е причинено от сила или е от немощ.Много силни стимулатори да знаете.В двата случая се постъпва по различен начин.В първия няма нужда от големи приготовления.Достатъчно е дори само меден сироп да сложите.В районите със суров климат това е захаросан мед.Във втория,обаче се иска подход.Прашецова добавка е задължителна.Никакви заместители.Чист естествен продукт.Стойността на кг.Мед стига за подпомагане на едно сем.до появата на източници.Продава се достатъчно прашец на пазара.А моят личен съвет е да използвате Перга. Там всеки трябва да я добива за нуждите на пчелина.Аз го правя само с Перга.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

Начало на развитие. И колко е то:?... няколко килийки с яйца.В тоя случай
наличните(говоря за нормално зазимено семейство) запаси им са достатъчни, защото почнеш ли веднъж да им разбутваш зимния покои т.е. изкуствено да ги възбуждаш спиране няма става, като търкаляща се снежна топка, както с +те така и с минусите. Затова, както казах по-горе зависи кой какви цели си е поставил и дали условията му го позволяват.
ЗА мен е по безопасно да ги оставям намира през зимата или това да се случва само и единствено при подходящо време и по-принуда.С практиката съм се убедил , че не разбутаните семейства винаги догонват разбутаните, дори ги изпреварват.Има един момент на преценката, кога трябва да се подходи по единия или другия начин, а това хич не е елементарно.
Кой както си реши .Успех!


п/.п. досега никой ама никой, които е хранил целогодишно не се е похвалил,за това начинание,че е само с плюсове.При зададени въпроси; само мълчание или разни уклончиви отговори. Какво лошо има човек да си признае дадена грешка?
toko6520035927(Skype)
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Подхранване

Мнение от kolobus »

:D Това е много добре.
"Целта опрвдава средствата"--Този текст важи в пълна сила.А след като гоним цели,всеки си решава как да го прави.Убеден съм,че целите са комерсиални.Рядко има колега ей така за кеф.

Изместихме темата и то съзнателно.---"С практиката съм се убедил , че не разбутаните семейства винаги догонват разбутаните, дори ги изпреварват.Има един момент на преценката, кога трябва да се подходи по единия или другия начин, а това хич не е елементарно."

Хич не е елементарно да си пчелар. :D Това го запомнете добре.Начина няма да споделя,но ще Ви кажа резултата - солиден брой млади ,оплодени майки в началото на идващия сезон.Но нека подчертая:Началото е от ЕСЕНТА.Така,че безцелното подхранване ,наистина няма смисъл и ефект.В това съм съгласен и го подкрепям. :D Негативите са огромни ,ако събудиш семейство без подготовка.Важно е да знаеш какво правиш.Спокойствието е 50% от изхода на зимата.
Пчеларят е важна част от процесите.Има практики ,които са задължителни.Например да осигуриш при добра възможност облитане на сем.Начините са различни и винаги са с участието на пчеларя.Ако има нужда,разбира се.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване

Мнение от Aleksey »

toko652003 написа:.С практиката съм се убедил , че не разбутаните семейства винаги догонват разбутаните, дори ги изпреварват.
Ще ги догонят, ама друг път.Все едно да дадеш пълна газ на колата и да я пуснеш по инерция,естественно ,че другата кола карайки с възхудяща скорост в един момент настига първата.Известно е,че пчелното семейство достигайки 7-8 рамки пило и пчели намалява интензивноста на развитието си.Какви маневри трябва да се направят, за да може пчелното семейство да продължи възходящото си развитие-много добре знаете.Друг е въпросът дали искаме,дали можем,дали имаме достатъчно инвентар.Това решение,дали да"разбутам"пч.семейство не може да се вземе през зимата,а се взима още в края на лятото,за да се предприемат съответните метоприятия.
В България,цъфтежа на дадено растение,може да се проточи до 30-40 дни.Демек,ако на юг джанката цъфне около началото на март,то на север и по високото около 10април.Или на юг ако "разбутват" семействата през януари то на север може да се разбутват февруари.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване

Мнение от toko652003 »

''Има един момент на преценката, кога трябва да се подходи по единия или другия начин.''

Четете всичко колеги, а не само отделни изречения. Aleksey иначе си прав при едни е едно февруари при други е същото чак март. Разсъжденията ми бяха относно когато е излишно(имат достатъчно запаси и са в ПОКОЙ) да се ''разбутват'' семействата и няма условия, а не когато ТРЯБВА или е наложително.
Аз също подхранвам подбудително или спасително. Като говоря, че се изравняват по сила това е май месец и то за нормални семейства (грешката е моя не съм уточнил).
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”