Питане за две кълба в един кошер...

Модератор: nikoko

Публикувай отговор
nikawr
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 9:01 am

Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от nikawr »

Здравейте колеги,
преди 2 седмици баща ми отварял кошерите да ги подхранва с питки, но в единият имало обособени две кълба вместо едно все едно има две семейства в кошера. Едното било обособено е единия край горе а другото било в другия край по ниско обособено. Бащата разбутал само малко първото високо кълбо и видял пило там, но не посмял да ръчка повече...
Принципно кошера е много силен и с много пчели, та въпроса ми е може ли да има две майки или просто защото са много пчелите са се разделили на две кълба, или пък ги е хванал рязко студа и не са могли да се съберат бързо заедно ... Кошера е 10 рамков ДБ...
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от зуница »

Не си си подредил питите при зазимяването.Щом пишеш за силно семейство би трябвало да е зазимено на "свод".Да се движи отдолу нагоре и от пред назад.При първа възможност пренареди питите и събери кълбото.Пчелите при пилото няма да слязат при другите и вероятността да умрат заедно с майката от глад и студ (пишеш ,че са горе високо) е голяма.Най-общо така стоят нещата.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
райна.в.йо.
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юли 17, 2012 1:30 pm

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от райна.в.йо. »

зуница написа:Не си си подредил питите при зазимяването.Щом пишеш за силно семейство би трябвало да е зазимено на "свод".Да се движи отдолу нагоре и от пред назад.При първа възможност пренареди питите и събери кълбото.Пчелите при пилото няма да слязат при другите и вероятността да умрат заедно с майката от глад и студ (пишеш ,че са горе високо) е голяма.Най-общо така стоят нещата.
Какво ще рече на "свод" ?
nikawr
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 9:01 am

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от nikawr »

ми не знам колега, но има логика в думите ти, въпреки че баща ми гледа пчели отдавна и предполагам, че си ги е зазимил правилно, а и той има 25 кошера и да чукна на дърво последните 2-3 зими не е имал загуби на семейства през зимата....
Обаче да се върна на думите ти: може ли майката да е "насрала" горе където е първото кълбо и после да се е смъкнала долу, а горе да са останали пчели заради пилото?
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от volodq »

Сега времето е топло и пчелите са се преместили на меда,а майката и нужното за топленето на пилото пчели са останали с майката,но все пак би трябвало да имат връзка двете кълба.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от Лежаков »

nikawr написа: Обаче да се върна на думите ти: може ли майката да е "насрала" горе където е първото кълбо и после да се е смъкнала долу, а горе да са останали пчели заради пилото?
Първо - майката не е "насрала" питите , а е снесла яйца.
Второ - Пчелите не се движат след майката, а към храната. При опасност от гладна смърт, изоставят и пилото заради храната.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
nikawr
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 9:01 am

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от nikawr »

Лежаков написа:
nikawr написа: Обаче да се върна на думите ти: може ли майката да е "насрала" горе където е първото кълбо и после да се е смъкнала долу, а горе да са останали пчели заради пилото?
Първо - майката не е "насрала" питите , а е снесла яйца.
Второ - Пчелите не се движат след майката, а към храната. При опасност от гладна смърт, изоставят и пилото заради храната.
Първо - колега затова "насрала" е в скоби!
Второ - въпреки минималният ми опит съм чувал, че пчелите се грижат за майката! То е ясно, че се движат към храната по питите, но при положение, че времето не е толкова студено и през деня температурите варират от 5-10 градуса, пчелите спокойно си се преместват там където има мед...
п.п. чел съм някой от постовете ти колега и само мога да се уча от теб...
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от volodq »

Лежаков написа: Второ - Пчелите не се движат след майката, а към храната. При опасност от гладна смърт, изоставят и пилото заради храната.
Не съм убеден,че изоставят пилото,защото съм виждал много умрели от глад /на пилото/семейства и не бяха се преместили на меда.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от зуница »

В някои книги е нарисувано, но с думи е така : Най-пълните пити в двата края. Вървейки към средата по-празни.В средата са с не по-малко от половин пита мед отгоре.Ако слагаш с по-малко си готвиш и питки за януари най-късно.
А това с оставеното от кълбото пило не съм го виждал и силно ме заинтригува.Виждал съм обратното и за изоставено пило нямам обяснение .Ако може някой да обясни.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Джордан
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:33 pm
Местоположение: ямбол

Re: Питане за две кълба в един кошер...

Мнение от Джордан »

Няма 2 майки,колега nikawr,предполагам има празни пити м/у двете кълба и накрая пита/и/ с мед.Не зная от кой район сте,през деня както пишете е топло,кълбото е пръснато.През нощта рязко застудява продължително с дни.Така беше при нас на 16.03 срещу 17.03 .А студа/до–3 гр.през нощта продължи до 19.03.Това е моето предположение,защото имах аналогичен случай преди години.Предполагам,че са зазимени от баща Ви двустранно.След като загубих семейството не използвам този начин на зазимяване.Послушайте колегата Зуница и пренаредете гнездото още утре,преди застудяването/според синоптичната прогноза/ по начин благоприятен за семейството.
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”