Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Модератор: nikoko

moon
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 8:13 pm
Местоположение: bulgaria

Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от moon »

Кои продукти са екскрементите на пчелата?

Този въпрос наистина ме интересува,а много мои колеги биолози не могат да ми отговорят!

Благодаря Ви предварително!
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от коко »

moon написа:Кои продукти са екскрементите на пчелата?

Този въпрос наистина ме интересува,а много мои колеги биолози не могат да ми отговорят!

Благодаря Ви предварително!
Въпрос на който мога само да се усмихна.
Няма продукт от екскрементите на пчелата, който да се консумира от хората.Екскрементите са продукт на отделителната система на пчелата и те си отиват.... "по предназначение".
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от drone »

Какви са тия биолози бе, дето не знаят какво са екскрементите .При пчелите след напълването на червата с отпадните продукти на обмяната, те биват изхвърлени в полет навън от кошера задължително.Даже при продължителна зима и силен студ пчелите могат да загинат от препълване на червото и невъзможност за облитане. тогава екскрементите се втърдяват в тялото на пчелата и следва смърт.Само ако семейството е болно от нозематоза е възможно дефекиране на дъното и прелката поради заслабване на пчелите и невъзможност за отделянето на екскрементите при облитане.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от Scutellator »

Пич, не си задал правилно въпроса, иначе отговора е същия.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от saso »

Ха-ха-ха. Усмивки от старите ленти.

Ето как един наивен въпрос сварва неподготвени и тримата отговорили!

Коко –“ Няма продукт от екскрементите на пчелата, който да се консумира от хората.”
Грешен отговор.

Drone - дава добро обяснение на това, какво представляват екскрементите на пчелите и как се отделят, но така и не отговаря по същество на поставения въпрос.
Така че, пак грешен отговор.

На Scutеllator му е светнала лампичката – “Пич, не си задал правилно въпроса”, но последвалото допълнение, без значение за кой от двата предни отговора се отнася, се брои за грешен отговор и го изпраща и него на поправителната скамейка.
Това е положението.

Е, сега ще се опитам да придам по-приемлив вид на въпроса и отново ще ви дам възможност да дадете правилен отговор.
Всъщност въпросите биха могли да са и два:

1.Кои пчелни продукти съдържат екскременти?
2.Кои пчелни продукти съдържат пчелни екскременти?
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от зуница »

saso написа:...
1.Кои пчелни продукти съдържат екскременти?
...
Чии екскременти?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от Aleksey »

Ако повръщаното се брои за екскременти,то би следвало меда и пчелното млечице да се отчита като екскремент....
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от valkiria60 »

moon написа:Кои продукти са екскрементите на пчелата?

Този въпрос наистина ме интересува,а много мои колеги биолози не могат да ми отговорят!

Благодаря Ви предварително!
Продуктите които произвежда пчелата са мед, восък, пчелна отрова и пчелно млечице. От всички тук изброени няма това за което си мислиш. Тоест екскременти.
Екскрементите на пчелата са от храната която тя консумира, а именно прашец, мед/нектар/ и млечице. Възможно е да приема и други неща в минимални количества, но те мисля, че не са от значение, но пак попадат там. Та заключението е, че екскрементите на пчелата са сбор от прашец, мед/нектар/ и млечице плюс някои минимални количества от други в-ва.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от saso »

зуница написа: Чии екскременти?
Зуница, ами напъни се де.
Имам предвид да си напънеш въображението.
Знам, че можеш!

Явно вече си забелязъл, че това са два различни въпроса. Което си е крачка в правилната посока.

И побързай, че току-виж се появил Scutellator и обезсмислил усилията в начинанието.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от зуница »

saso написа:
зуница написа: Чии екскременти?
Зуница, ами напъни се де.
Имам предвид да си напънеш въображението.
Знам, че можеш!

Явно вече си забелязъл, че това са два различни въпроса. Което си е крачка в правилната посока.

И побързай, че току-виж се появил Scutellator и обезсмислил усилията в начинанието.
Като си казал "А", кажи и "Б". :wink: Няма да ти отнемам удоволствието да го направиш. :D
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от saso »

Добре, Така да бъде.
Време е за корекция на стила.
Приключвам със шеговития тон и ще се опитам да дам сериозен отговор. И по същество.

Да, има пчелни продукти, които съдържат екскременти, като екскрементите могат да бъдат съответно от пчелен и от непчелен произход. Това е моето мнение.

Кой е продукта?
Разбира се, става дума за пчелния мед.

Чии екскременти?
Нека като начало да се спрем на тези с непчелен произход. Както вероятно вече сте се сетили, като пример за източник на екскременти от непчелен произход веднага можем да посочим листните въшки – главния продуцент на маната. Като напишем в търсачката “манов мед”, излиза много и най-различна информация,
Ще цитирам само част от описанието в Уикипедия – “Манов мед – мед, получен главно от секретите на смучещи насекоми по растенията или от секрети на живи части от растенията.”
Интересно е да се разгледат описанията на продукта на българските продавачи на “манов мед”. Ще намерите изобилие от информация какви захари, какви минерали и витамини съдържа мановият мед и за колко много неща е полезен, но аз поне никъде не намерих в прав текст да е написано, че съдържа екскременти от насекоми.
Или дори поне предупреждение, че може да съдържа такива.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от saso »

Пчелният мед може да съдържа и екскременти от пчелен произход.
Как става това?

Тук ще се изкажа малко неподготвен, но не ми е важно, а и не ми се търси точната хронология на нещата.
Не знам точно на кой ден и в кой час от развитието на ларвата се случва, но някъде след запечатването на килийката и преди изпридането на пашкулчето пчелната ларва се изпъва и дефекира на дъното. След излюпването на новата пчеличка, пчелите работнички почистват и подготвят освободената килийката за следващ цикъл на използване. Но поколение след поколение екскрементите се натрупват.

Хайде сега представете си какво се случва, когато една такава стара черна пита, в която многократно е отглеждано пило, се използва от пчелите за депозиране на нектар и евентуално за складиране на мед. Ами, част от същите тези екскременти преминават в нектара, а меда който се получава се “обогатява” с нектарен извлек на пчелни екскременти.

Това се случва. И това е част от естественият процес на получаване на натурален пчелен мед.

Разбира се, в зависимост от количеството, повече или по-малко това влияе на вкуса на меда.
Всички знаят, че когато се използват девствени магазинни пити, се получава мед с по-високо качество. И обикновено консуматорите го харесват повече. Въпрос на вкус.
Затова и повечето пчелари се стараят да използват светли пити.
Но това не винаги е така.
Има и различни гледни точки.

Това е положението.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от valkiria60 »

saso написа:Добре, Така да бъде.
Време е за корекция на стила.
Приключвам със шеговития тон и ще се опитам да дам сериозен отговор. И по същество.

Да, има пчелни продукти, които съдържат екскременти, като екскрементите могат да бъдат съответно от пчелен и от непчелен произход. Това е моето мнение.

Кой е продукта?
Разбира се, става дума за пчелния мед.

Чии екскременти?
Нека като начало да се спрем на тези с непчелен произход. Както вероятно вече сте се сетили, като пример за източник на екскременти от непчелен произход веднага можем да посочим листните въшки – главния продуцент на маната. Като напишем в търсачката “манов мед”, излиза много и най-различна информация,
Ще цитирам само част от описанието в Уикипедия – “Манов мед – мед, получен главно от секретите на смучещи насекоми по растенията или от секрети на живи части от растенията.”
Интересно е да се разгледат описанията на продукта на българските продавачи на “манов мед”. Ще намерите изобилие от информация какви захари, какви минерали и витамини съдържа мановият мед и за колко много неща е полезен, но аз поне никъде не намерих в прав текст да е написано, че съдържа екскременти от насекоми.
Или дори поне предупреждение, че може да съдържа такива.
Нещо не съм съгласен. Какво е МАНА?
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от valkiria60 »

saso написа:Пчелният мед може да съдържа и екскременти от пчелен произход.
Как става това?

Тук ще се изкажа малко неподготвен, но не ми е важно, а и не ми се търси точната хронология на нещата.
Не знам точно на кой ден и в кой час от развитието на ларвата се случва, но някъде след запечатването на килийката и преди изпридането на пашкулчето пчелната ларва се изпъва и дефекира на дъното. След излюпването на новата пчеличка, пчелите работнички почистват и подготвят освободената килийката за следващ цикъл на използване. Но поколение след поколение екскрементите се натрупват.

Хайде сега представете си какво се случва, когато една такава стара черна пита, в която многократно е отглеждано пило, се използва от пчелите за депозиране на нектар и евентуално за складиране на мед. Ами, част от същите тези екскременти преминават в нектара, а меда който се получава се “обогатява” с нектарен извлек на пчелни екскременти.

Това се случва. И това е част от естественият процес на получаване на натурален пчелен мед.
Наистина се изказваш неподготвен, а и сам казваш, че след като се излюпи пчелата, пчелите почистват и подготвят килийките за следващия цикъл. Какви екскременти се натрупват и къде? Като ги пишете тези неща си следете мисълта, че в даден момент се опровергавате сами.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Много Ви моля отговорете сериозно!!!

Мнение от зуница »

valkiria60 написа: Нещо не съм съгласен. Какво е МАНА?
Маната бива от животински и от растителен произход. Колегата явно има предвид само първата.
За другата му теза, ще почакам да се подготви.Интригуваща е!
"Тук ще се изкажа малко неподготвен, ..."- цитирам първоизточника, колегата saso. :)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Биология на пчелите / Biology of bees”