УЗРЯВАНЕ НА ПРЕСЕН МЕД

Information, articles and everything for bee honey.
Публикувай отговор
pchel
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 9:39 am

УЗРЯВАНЕ НА ПРЕСЕН МЕД

Мнение от pchel »

Колеги имам два въпроса:
1) Чувал съм, че когато се извади пресен мед е хубаво известно време да се остави отворен за да "узрее" и след това да се пълни в буркани и затваря платно. Онзи ден извадих малко мед от кошерите, но имаше пити, които не бяха изцяло запечатени с восък (някои пити бяха на 2/3 запечатани и 1/3 с пресен незапечатен мед), но и тях центруфугирах. Някой ще може ли да ми обясни дали получения мед трябва да оставям определено време отворен за доузряване и ако трябва колко продължителен период от време.
2) Втория ми въпрос е свързан с медената вода, която се получава след измиването на съдовете, центрофугата и восъка. Аз процедирах по следния начин: Всички съдове и центруфугата, които ползвах и по които беше останал мед внимателно един по един оплакнах с вода (от единия съд медената вода прехвърлям в следващия); восъка с мед, койно събрах сложих за няколко часа в тенджера със студена вода за да се разтвори меда, след което отделих восъка и го претопих, а медената вода добавих към медената водата от съдовете; водата, която остана след претопяването на восъка (кафява на цвят) също добавих към медената вода от съдовете. След като пробвах на вкус и установих, че медената вода е достатъчно сладка я сипах в хранилките на два кошера (хранилките ми побират по 3 л.) - един силен с 5 корпуса и 1 по-слаб с 3 корпуса. Аз имам общо 5 кошера, но реших да не слагам на всички по около 800 мл., а сложих по равно около 2 л. на силен и слаб кошер. Въпросът ми е правилно ли съм постъпил.
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: УЗРЯВАНЕ НА ПРЕСЕН МЕД

Мнение от avliga »

Когато вадих рапицовия мед,мама ме посъветва да оставя меда в тенекиите леко отворен,за да се доизпари водата,и въздушните мехурчета,които се образуват от центрофугирането,да се отделят.Мисля ,че е права.
Другият съвет от нея,беше,че щом нямам друг магазин,който да поставя за мед,щом питите са запечатани 2/3 да вадя.Не се е провалял до сега меда от предишните години.Добре е обаче да има друг магазин,защото тази година е медоносна,и имам проблеми,в смисъл ,че ако имам още изградени и готови магазини,не се чака меда да узрее в питите на само един магазин.
За съдовете-Обикновенно оставям центрофугата и всички съдове пчеличките да си ги "оближат".Но когато пашата е намаляла,това може да предизвика склонност към кражби.Добре е съдовете да са на достатъчно далеко от пчелина,по моя собственна преценка.Но там влизат и оси и мравки. Май, най- добре е да се мие.Обикновенно след последното за годината центрофугиране мия.
С капачетата постъпвам по следния начин-изсипвам ги върху едно голямо сито-например от мрежа за прозорци,да се доизцедят върху съд/един леген/този мед е чист,ядем си го.Самият восък разстилам след това, върху тавичка натънко за обиране от пчелите. Но го поставям така,че до него да нямат досег мравките най-вече,че се настървят /да не нападнат кошерите/,и всеки ден го сменям.Правила съм и това-медената водичка съм давала в хранилките.Мисля ,че не е лошо,стига да е достатъчно чиста.А какво количество да сложа определя атмосферното време.Ако е топло,разреден с вода,меда вкисва много бързо.Затова,това го правя при хладно време,с малки количества.
От капачетата с мед оставям в един буркан,за "дъвка на внучето" :D
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: УЗРЯВАНЕ НА ПРЕСЕН МЕД

Мнение от Gojyto »

Центрофугата се мие преди употреба и то само преди парвото ваденене за годината.След тва няма смисал а може и да раждяса.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: УЗРЯВАНЕ НА ПРЕСЕН МЕД

Мнение от valaz »

Първо завъртам питите неразпечатани и вадя и отделям незрелия мед. След това разпечатвам и вадя останалия мед. Неузрелия мед консумирам приоритетно.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: УЗРЯВАНЕ НА ПРЕСЕН МЕД

Мнение от kristinobal »

Когато са два магазина на един кошер ДБ след като извъртя горния магазин къде да го сложа след това, пак ли от горе или от долу?
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Re: УЗРЯВАНЕ НА ПРЕСЕН МЕД

Мнение от Penko »

Колега. Като се извърти медът от горния магазин, то той след това се поставя отдолу.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”