Mанов мед?

Information, articles and everything for bee honey.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от stonit »

търси хора които са от СТРАНДЖАТА там основно се произвежда манов мед даже има и фестивал на мановия мед в ЦАРЕВО.
Изображение
laz
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 3:02 pm

Re: Mанов мед?

Мнение от laz »

stonit, информацията ти е много академична. Основната разлика на мановия мед от нектарния е в електропроводимостта (от 85 до 120 микро сименса) и данните, които изнасяш при лабораторни изследвания за съдържанието на различните видове мед.

Пчеларствам в район с манов мед и основния манов мед е от жълъд на дъба.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

laz,моля те сподели това което знаеш за мановия мед.Ако можеш да ми отговориш на въпросите които съм задал по-рано в тази тема ще е добре.Ако разполагаш с някаква литература или филми на тема манов мед моля те сподели ги.В нета попадам само на съвсем обща информация за мановия мед.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
sf7878
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 08, 2009 4:23 pm
Местоположение: софия

Re: Mанов мед?

Мнение от sf7878 »

мановия мед дали кристализира?
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Mанов мед?

Мнение от Angel_A »

Колега, мановия мед почти не кристализира или кристализира изключително трудно (след 12-14 месеца в зависимост от количеството мана в него имал съм манов мед който не можа да кристализира повече от 2 години). Дори след като кристализира остава почти течен (като гъста течна маса). Лесно се познава като направиш спиртна проба на меда. Има приятен аромат и при преглъщане се усеща сериозно затопляне на гърлото (все едно пиеш вино, но е сладко). Смята се за по-полезен от другите видове мед поради по-голямото количество белтъчини и минерали в него.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от stonit »

ФЕСТИВАЛ НА МАНОВИЯ МЕД В ЦАРЕВО
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
nikeca_k
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 9:45 pm
Местоположение: гр Чепеларе

Re: Mанов мед?

Мнение от nikeca_k »

Здравейте колеги, аз съм от родопския край и на нас маната ни е главния медосборен източник и мога да ви се похваля, че тази година пелите събраха средно по 30кг, но този вид мед кристализира още на 3 ден в питата и неможе да се извади и това ни причини много проблеми.Според моя преценка в Родопите ще има над 90% смъртност при пчелните семейства, по простата пчиина, че масово пчеларите зазимиха пчелите с 100% мана.Аз съм едим от малкото пчелари, които се сетиха как да премахнат меда от плодниците.
P.S. Медът в Родопите е от мана с растителен произход(защото кристализира по-бързо),която пелите я събират или рано сутрин, или късно вечер.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

nikeca_k от кои растения събират маната :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

Някой да знае дали по ореха се образува мана :?: Забелязвам,че по листата има нещо лепкаво,а от долна страна на листата някакви малки гадинки.Възможно ли е това да е мана :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

Обясни повече за бялата мана и за коя колежка става дума :?: Защо да изяждат всичката :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Mанов мед?

Мнение от славов »

при мен върху няколко бадемови дървета около пчелина вече няколко години наблюдавам лепкав сок и до обяд е пълно с пчели,но количеството ако изобщо събират от тоя сок е твърде малко за да извадя мед,не мога да преценя от паразити ли се получава или самите дървета го отделят
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Mанов мед?

Мнение от ico_dok »

Точно листните въшки са основната причина за маната по широколистните и иглолистните дървета. Въшките пробиват отвори в зелената маса на растенията и смучат сокове, но част от сока изтича и не може да се усвои, потича по листата и се усвоява от пчели и мравки. Ако желаеш пробвай следното - паркирай колата си под дърво нападнато от листни въшки и след половин час ще видиш по цялата кола малки лепкави петънца и множество въшки.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Mанов мед?

Мнение от ico_dok »

Тук си абсолютно прав - за да има манов мед трябва да има достатъчно голям масив от дадени дървета и голяма популация листни въшки, влага в почвата плюс висока влажност на въздуха, без чести валежи - и да няма наблизо обилен източник на нектар. Те и моите пчели ходят на черешата и сливите, защото има по малко въшка и някои листа са лепкави, но в магазините мана - йок :lol:
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

Споделете,за кои дървета знаете,че отделят мана било то животинска или дървестна.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от ivandespotov »

При голяма температурна амплитуда,съчетана с пълнолуние широколистните дъбови видове не могат да усвоят мощтното сокоотделяне,и част от него избива по листята и кората на дърветата във вид на миниатюрни капчици.Именно тях въшките преработват "изкъкват" и пчелите го събират.Също така има и директно събиране на мана без участието на въшките.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”