Mанов мед?

Information, articles and everything for bee honey.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от ivandespotov »

Така де така!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от genata_fi »

И какво значи, че влагата и времето - топлия климат си казват думата - както в повечето случаи е по морето, където най-много манов мед вадят.
И при нас в северозападна Б-я има основно дъбови гори, но манов мед почти никой не вади, защото градусите са доста по-ниски както през нощта, така и през деня.
Същото се отнася и за гъбите, много влага и затопляне.
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: Mанов мед?

Мнение от bobara »

A бе момчета вие маи всичко знаете и в форума сте на всека манджа меродия.Кажете от кои краи сте поне ,да знаем има ли защо да се перчите. :wink:
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Mанов мед?

Мнение от Диян Димитров »

някой ще посчи ли ориентировачна цена на мановия мед, на едро
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

DSC01137.JPG
Това е листо от череша.Забелязах до като берях череши,че пчелите обикалят листата и кацат до тези 2 пъпки и ближат малките капчици,които се намират на върха им.
Това ли е мана от растителен произход :?:
Моля по-опитните и знаещи да кажат.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от ivandespotov »

p4elar4e написа:
DSC01137.JPG
Това е листо от череша.Забелязах до като берях череши,че пчелите обикалят листата и кацат до тези 2 пъпки и ближат малките капчици,които се намират на върха им.
Това ли е мана от растителен произход :?:
Моля по-опитните и знаещи да кажат.
Не е това,когато имам възможност ще снимам и ще ти покажа.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

А какво е тогава :?: Очевидно се отделя от самото дърво под формата на малки капчици и пчелите го събират,което значи,че е сладко.Ако не е мана какво е :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от ivandespotov »

p4elar4e написа:А какво е тогава :?: Очевидно се отделя от самото дърво под формата на малки капчици и пчелите го събират,което значи,че е сладко.Ако не е мана какво е :?:
По нашият край му викат лепун,а иначе незнам името му, но го има много по черешите и особено по кората.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Mанов мед?

Мнение от medar1967 »

по-добре че при нас на северозапад няма мана....какво ли му харесват на мановия мед?! няма нищо общо с хубавия нектарен мед....то и слънчогледовия не е съпоставим с ливадния ,но поне мяза на нещо...а мановия е като катран - грозен на вид ,противен на вкус...създава проблеми при зимуване....абе халал да му е на който му се радва....на мене ми се пълни окото и душата от цъфналите ливади в моя край които ухаят на нектар и са огласени от пчелно бръмчене в момента....
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от ivandespotov »

medar1967 написа:по-добре че при нас на северозапад няма мана....какво ли му харесват на мановия мед?! няма нищо общо с хубавия нектарен мед....то и слънчогледовия не е съпоставим с ливадния ,но поне мяза на нещо...а мановия е като катран - грозен на вид ,противен на вкус...създава проблеми при зимуване....абе халал да му е на който му се радва....на мене ми се пълни окото и душата от цъфналите ливади в моя край които ухаят на нектар и са огласени от пчелно бръмчене в момента....
Колега, кой казва ,че на северозапад няма мана? Онзи ден в събота отивам да центрофугирам надявайки се на малко акация,а то излезе мед от "черна" акация.Ще снимам и ще кача за да се убедиш!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Mанов мед?

Мнение от medar1967 »

Деспотов,по-вероятно е акацията ти да се е оцветила не от мана, а от принос от онова растение което в книгите наричат прешленест конски босилек/Salvia verticilata/.....по белоградчишко му викаме говень или говняр....то дава много тъмен нектар - почти черен с лек зеленикав оттенък....сякаш си сипал преработено масло в меда....но твоя пчелин е сравнително ниско - може и мана да има.....интересно ще е да разберем....
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Mанов мед?

Мнение от medar1967 »

няма начин да им внушим че е да речем 95-96% акация....просто никой не вярва....а на пазара във Видин гледам един бистър мед и го продават за акациев.....попитах мога ли да го опитам - дадоха ми да го помириша само.....неестествено остър и силен аромат на акация....за мен чиста проба фалшификат от захарен мед и акациева есенция......обаче хората купуват и ако им дам от моя 97%-овия ще ми се смеят че твърдя че това си е акациев мед....
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от teraforming »

Аз съм от Стара Загора. На пролет ако си спреш колата под липа до вечерта е налепена със сладко цялата . На другата сутрин е на капки а вечерта е на вади и сладкото се стича. А както знаете тук липи има много. Голяма напаст е тук тази мана.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

teraforming написа:Аз съм от Стара Загора. На пролет ако си спреш колата под липа до вечерта е налепена със сладко цялата . На другата сутрин е на капки а вечерта е на вади и сладкото се стича. А както знаете тук липи има много. Голяма напаст е тук тази мана.
Мановия мед - го изкупуват търговците най скъпо - стига да одговори за такъв!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от dimitarbonev »

Че какво лошо има че липата дава мана. Тя липовата мана дори е с по-добри вкусови качества от дъбовата. А и мановия мед е с доста по-висока цена.На едро е на 6лв, а на дребно между 10 и 13лв.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”