Кога да вадиме меда

Information, articles and everything for bee honey.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Кога да вадиме меда

Мнение от kristinobal »

Здравейте, кошерите ми не са още запечатали всичкия мед, кога мога да го вадя.
Акацията вече преминава и ме интересува мога ли да го центрофугирам така или да чакам да принесът още от нещо друго , да го запечатат и тогава?
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от mmm.1979 »

Можеш да го центрофугираш щом половината от питата е запечатан/поне така аз правя при акацията/.Някой пчелари дори не чакат да го запечатат а щом тръснат питата и меда от нея не капе бил готов за въртене.Но недеи да чакаш много понеже ако в раьона ти цъфти нещо друго медът ти няма да е само акация а ще се примеси а е хубаво акациявия мед да бъде чист.Иначе при другите паши чакам да запечатат питите и тогава го въртя.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от Yonko »

mmm.1979 написа:Можеш да го центрофугираш щом половината от питата е запечатан/поне така аз правя при акацията/.Някой пчелари дори не чакат да го запечатат а щом тръснат питата и меда от нея не капе бил готов за въртене.Но недеи да чакаш много понеже ако в раьона ти цъфти нещо друго медът ти няма да е само акация а ще се примеси а е хубаво акациявия мед да бъде чист.Иначе при другите паши чакам да запечатат питите и тогава го въртя.
Напълно съм съгласен. И аз правя така.
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от plam400 »

Yonko написа:
mmm.1979 написа:Можеш да го центрофугираш щом половината от питата е запечатан/поне така аз правя при акацията/.Някой пчелари дори не чакат да го запечатат а щом тръснат питата и меда от нея не капе бил готов за въртене.Но недеи да чакаш много понеже ако в раьона ти цъфти нещо друго медът ти няма да е само акация а ще се примеси а е хубаво акациявия мед да бъде чист.Иначе при другите паши чакам да запечатат питите и тогава го въртя.
Напълно съм съгласен. И аз правя така.
само ако е рапица не чакай много много,за да не останеш капо с рамките.1/3 запечатан мед е вече узрял и няма проблем
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от batrosko »

Ако, нямаш пък паши веднага след акацията, пчелите не бързат да запечатват меда, и много често го свалят в плодника за изхранване на пилото, и можеш да останеш на сухо.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от dimitarbonev »

Поради различни причини няколко кошера закъснях с ваденето на меда и когато им дойде ред, нямаше нищо за вадене. Така, че не чакайте прекалено, защото можете да останете и валат.Само за седмица могат да си изядатмеда ако няма друга паша. Дори в останалите дето им бях оставил доста мед се оказаха леки като перушина, т.е бяха си го изяли.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от valaz »

Където съм поставил втори магазин с пълни с нектар пити, запечатването изостава много, спрамо питите на кошери с един магазин. Предполагам че това се дължи на по-голямото разстояние на втория магазин от плодника, където са младите пчели, които отделят восък. Предстои да сравня плътността на меда в двата варианта, след като го извадя.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от ivo bozow »

здравейте, мисля тази седмица да центрофуфирам меда от магазините, че слънчогледа започна да цъфти. Но не съм сигурен дали сега е момента да се вади мед, а не след слънчогледа.
Искам да отделя слънчогледовия мед и затова мисля да процедирам по този начин.
Medeniqt
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 4:15 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от Medeniqt »

mmm.1979 написа:Можеш да го центрофугираш щом половината от питата е запечатан/поне така аз правя при акацията/.Някой пчелари дори не чакат да го запечатат а щом тръснат питата и меда от нея не капе бил готов за въртене.Но недеи да чакаш много понеже ако в раьона ти цъфти нещо друго медът ти няма да е само акация а ще се примеси а е хубаво акациявия мед да бъде чист.Иначе при другите паши чакам да запечатат питите и тогава го въртя.
Колегата е казал двата традиционни начина, при които ти става ясно че можеш да въртиш. Има и трети модерен начин с едно устроиство наречено рефрактометър, То мери водното съдържание на медът, когато то падне под 18,5% може да се върти. Това е най-добрия начин прилаган до сега и ти дава гаранции относно прокисването на медът. А и печелиш доста време от запечатването.
Последно промяна от Medeniqt на Вто Юли 13, 2010 6:33 pm, променено общо 1 път.
Магазини за мед,пчелни продукти и инвентар
Пловдив
Адрес ул. Ибър №28, ул. Ангел Кънчев №2
Тел: 0899 452 850, 032/ 957 292, 032/ 627 530
Сайт: http://www.hoseyni.com
http://www.ivanka-hoseyni.hit.bg
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от ivandespotov »

Medeniqt написа:
mmm.1979 написа:Можеш да го центрофугираш щом половината от питата е запечатан/поне така аз правя при акацията/.Някой пчелари дори не чакат да го запечатат а щом тръснат питата и меда от нея не капе бил готов за въртене.Но недеи да чакаш много понеже ако в раьона ти цъфти нещо друго медът ти няма да е само акация а ще се примеси а е хубаво акациявия мед да бъде чист.Иначе при другите паши чакам да запечатат питите и тогава го въртя.
Колегата е казал двата традиционни начина, при които ти става ясно че можеш да въртиш. Има и трети модерен начин с едно устроиство наречено рефлектометър, То мери водното съдържание на медът, когато то падне под 18,5% може да се върти. Това е най-добрия начин прилаган до сега и ти дава гаранции относно прокисването на медът. А и печелиш доста време от запечатването.
Да не объркаме колегата, но уреда се казва рефрактометър. Рефлектометъра е друг уред.
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от nedqlko_1987 »

Не знам, но в района на моя пчелин слънчогледа започна да цъфти от 20.06.2010г. и в момента е към края си, понеже има блокове който цъфтят по късно. Освен споменатия слънчоглед пчелите събират нектар от бодил и от бяла детелина, които ги има в изобилие по поляните. Имам няколко многокорпусни семейства който са с по три корпуса. В най-долните съм ограничил майките, а горните са за мед. На 07.07.2010г. прегледах средните корпуси на кошерите и тъй като бяха 1/3 със запечатан мед ги центрофугирах. След това ги върнах обратно в средните корпуси. Някои по-опитни пчелари ми казаха, че при тях нямя голям приток и е рано за вадене на мед, но аз не съм съгласен с тях. За това отворих един от кошерите на следващия ден и видях, че по питите в изцентрофугирания корпус имаше пресен нектар. Но да се върна на дискусията. Аз мисля, че когато има силен приток на нектар и както в моя случай не се разполага с изградени рамки може и по-рано да се вади мед. :wink:
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от valaz »

За измерване плътността на меда с какъвто и да било уред е нужно преди това меда да бъде центрофугиран. И ако не е достатъчно зрял, не мога да го върна обратно в кошерите за доузряване. Затова ползвам втори магазин и чакам по-пълно запечатване.
Medeniqt
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 4:15 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от Medeniqt »

[/quote]
Да не объркаме колегата, но уреда се казва рефрактометър. Рефлектометъра е друг уред.[/quote]
Колегата е прав, объркал съм му името при превода от англииски: refractometer поправил съм си грешката в поста. Аз лично имам такъв Сръбски, много са удобни за целта. Малки и компактни, има модели дори с ЛЕД осветление за по лесна работа. Принципа е оптика. Има и дигитални, но те са в пъти по-скъпи.
Магазини за мед,пчелни продукти и инвентар
Пловдив
Адрес ул. Ибър №28, ул. Ангел Кънчев №2
Тел: 0899 452 850, 032/ 957 292, 032/ 627 530
Сайт: http://www.hoseyni.com
http://www.ivanka-hoseyni.hit.bg
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от medar1967 »

plam400 написа:
Yonko написа:
mmm.1979 написа:Можеш да го центрофугираш щом половината от питата е запечатан/поне така аз правя при акацията/.Някой пчелари дори не чакат да го запечатат а щом тръснат питата и меда от нея не капе бил готов за въртене.Но недеи да чакаш много понеже ако в раьона ти цъфти нещо друго медът ти няма да е само акация а ще се примеси а е хубаво акациявия мед да бъде чист.Иначе при другите паши чакам да запечатат питите и тогава го въртя.
Напълно съм съгласен. И аз правя така.
само ако е рапица не чакай много много,за да не останеш капо с рамките.1/3 запечатан мед е вече узрял и няма проблем
колега plam400 , колко дена чакаш рапицата преди да я вадиш?
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Кога да вадиме меда

Мнение от ттитто »

valaz написа:За измерване плътността на меда с какъвто и да било уред е нужно преди това меда да бъде центрофугиран. И ако не е достатъчно зрял, не мога да го върна обратно в кошерите за доузряване. Затова ползвам втори магазин и чакам по-пълно запечатване.
Количеството мед за проба с рефрактометър не е толкова голямо, че да не можеш да си извадиш (с лъжичка от кафе напр.) от няколко килийки. Моето мнение е, че мед се вади толкова пъти колкото има достатъчно узрял. И за тази цел наистина уреда с цена от 200 до 500 лв прекрасен. За 700 може да се намери и дигитален, но не съм сигурен, че си заслужава.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”