Медът на масата

Information, articles and everything for bee honey.
bobii
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 5:44 pm
Местоположение: Плевен

Re: Медът на масата

Мнение от bobii »

А за глога ако имаш нещо което да доказва,че може да се изкара мед покажи го[quote]

Аз съдя по следното:преди цъфтежа(който започва около 20.04) слагам на даден кошер магазин и до цъфтежа на акацията той е почти пълен.През този период при мен най-масово цъфти глога.Освен това аз събирам и прашец и по това време 70-80% от прашеца е също от глог, така че.....
bobii
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 5:44 pm
Местоположение: Плевен

Re: Медът на масата

Мнение от bobii »

bars_i написа:
bobii написа:А за глога ако имаш нещо което да доказва,че може да се изкара мед покажи го

Аз съдя по следното:преди цъфтежа(който започва около 20.04) слагам на даден кошер магазин и до цъфтежа на акацията той е почти пълен.През този период при мен най-масово цъфти глога.Освен това аз събирам и прашец и по това време 70-80% от прашеца е също от глог, така че.....
А детелината къде я слагаш. Понякога замества акацията когато не са благоприятни условията. Много колеги смятат този мед за акациев ,а той е повече от детелина.Такъв мед търсеше една жена в един от постовете.
При мен няма детелина, а за малината съм съгласен, че е добър медонос.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Медът на масата

Мнение от valaz »

При мен глога бие по посещаемост от пчелите джанките, ябълките и много други растения. За съжаление при мен се явява поддържаща паша, не е достатъчно разпространен, за да извадя мед от глог.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Медът на масата

Мнение от ico_dok »

На 200 метра пред кошерите ми има едно пасище към 3000 декара, което през година обраства цялото с магарешки бодил. Има ли валежи през юли/август бодила цъфти до края на септември, та си се вади чист мед , то след слънчогледа при нас друга паша няма.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Медът на масата

Мнение от nikoko »

лавандула - около 650 декара в иван вазово карловско, 4ирпанско над 2000 декара на няколко места. при поленов анализ с показател 20% /по памет/ лавандула, се приема 4е меда е лавандулов. Аромата - силен и ... незабравим.[/quote]

колега nikoko мисля че 20% е малко не знам каде го броят за моно освен ако се реализира на дребно но тогава и рапица за магарешки бодил се продава - тоя филм съм го гледал! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:[/quote]

Така е по стандарт. Не го изсмислям. Приели са го и то почти навсякъде, така че Бачо Иване - коментарът е излишен
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Медът на масата

Мнение от nikoko »

ba4o_ivan1976 написа:
nikoko написа:лавандула - около 650 декара в иван вазово карловско, 4ирпанско над 2000 декара на няколко места. при поленов анализ с показател 20% /по памет/ лавандула, се приема 4е меда е лавандулов. Аромата - силен и ... незабравим.
колега nikoko мисля че 20% е малко не знам каде го броят за моно освен ако се реализира на дребно но тогава и рапица за магарешки бодил се продава - тоя филм съм го гледал! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Така е по стандарт. Не го изсмислям. Приели са го и то почти навсякъде, така че Бачо Иване - коментарът е излишен[/quote]


И каде е признат тоя стандарт колега ?[/quote]

В Б-я със сигурност,но... усещам сарказма и непризнаването на някои дадености в Б-я. Което всъшност няма значение, защото и аз имах подобни, хайде така да кажа- съмнения. Прочитайки няколко статии на подобна тематика от чуждата преса, стигнах до убеждението, че приетата постановка е правилна. Защо? Защото бидейки на 7-8 лавандулови паши досега и преценяйки ги от позицията на "потърпевш", смятам, че наистина максималното к-во лавандула в меда е ..... 37-40%. И при поленовия анализ това се оказа така. И при анализ под 20%, аромата на лавандулата е толкова силен, че меда не може да го сбърка дори..... клиента.
Така, че момчета, нека да не бъдем Тома-неверни във всичко което нашите предци са постигнали и съответно приели за "норматив".
А и дори да приемем, че истината е по-далеч от фактологията - какво от тава. Норматива е зададен...........вече.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Медът на масата

Мнение от valyo »

Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”