мед от рапица

Information, articles and everything for bee honey.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от ivandespotov »

аааа35 написа:
anto1 написа:Вчера ходих да вадя мед от рапица и май избързах със ваденето, сега си мисля ,че ще се развали. Питите не бяха запечатани цялостно и където капеше не го вадих ,ще изчакам някой друг ден . Tука някой колеги твърдят, че ще кристализира, но не съм съгласен ,като гледам поне 2-3 седмици ще стои течен, моя преценка не ангажирам никого, но поне за другата година ще знам кога да го вадя .
на същото мнение съм ,в кошера се подържа определена температура
ще въртя на 15 май
Клеги може и на 15 юни!!!!! Тогава със сигурност ще хапете джуки!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от toko652003 »

Миналата година я вадих по време на липата. Излиза не е да/не излиза, но меда е много гъст като клей
и не минава през ситото, мъка голяма. Тази година мисля да си правя специално сито т.е с малко по-широки отвори
и по-голям обем.Иначе след като е извадена дори и да не са запечатани питите, както трябва кристализира в бурканите или тенекиите до една седмица.
toko6520035927(Skype)
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: мед от рапица

Мнение от ico_dok »

Миналата година се забавих с ваденето на рапичния мед и половината си остана в питите! Затова тази година щом е запечатана 1/2 от питата и в центрофугата, а останалите след като се оправя с отводките, ще ги извъртам независимо колко мед имат - масива прецъфтя, а акацията колкото и а е малко цъфна преди два дена.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: мед от рапица

Мнение от drone »

Аз пък се чудя моите откъде наблъскаха магазини и новоизградени рамки за 10-тина дена. Най-близкия масив от рапица е на 2,5 км от кошерите и то вече е прецъфтяла. Не ми се вярва меда да е от нея, та се чудя откъде ли ще е.Миналата неделя, когато им правих преглед нямаше никакъв сериозен принос. Днеска всичко възможно е наблъскано и доста е запечатано. За всеки случай ще почна да вадя запечатания мед през седмицата, да не би да е от рапица ,макар че е далеч и вече е прецъфтяла. Само дето ми провалиха плана за придвижване на акациева паша, дето също е на около 2 км. далечина. За всеки случай им сложих на някои празни магазини за нея.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: мед от рапица

Мнение от славов »

при мен масива от рапица е на повече от 4,5-5километра и също са пълни кошерите с мед мисля ,че е от рапицата и ще вадя макар и да не е запечатан.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: мед от рапица

Мнение от medar1967 »

bat_minka написа:аз пък го извадих къде запечатан къде не . При мен пчелите са спокоини няма такава инвазия . Но за два дни в бурканите които напълних тои се промени . От рядък стана гъст и като че ли започна да кристализира на едри кристали . Важното е че освободих магазините за салкъма :lol:
Няма ли опасност остатъците от рапичен мед в питите да кристалицират акациевия ако се използват едни и същи пити....
anto1
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 10:17 pm
Местоположение: yambol

Re: мед от рапица

Мнение от anto1 »

Днес извадих някоя друга тенекия и още не е кристализирал, но е започнал да се сгъстява.Като гледам и рапицата прецъфтява.
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: мед от рапица

Мнение от Hristo Kasabov »

Извадих меда от рапицата на 4 май , кристализира на 10. Масива е на 3-4 км. Работеха здраво , не са агресивни .
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: мед от рапица

Мнение от славов »

днес извадих от четири кошера ,струва ми се че е по рядък и ще го оставя няколко дни ,на цвят е прозрачен и почти бял,ако кристализира бързо значи е от рапица.
Саки
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Дек 18, 2005 8:23 pm

Re: мед от рапица

Мнение от Саки »

При мен също са много агресивни и изобщо в цялата околност се оплакват.
Жилят и минувачите. Говори се, че е от препаратите, с които третират рапицата.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: мед от рапица

Мнение от Boro »

славов написа:днес извадих от четири кошера ,струва ми се че е по рядък и ще го оставя няколко дни ,на цвят е прозрачен и почти бял,ако кристализира бързо значи е от рапица.
На цвят е прозрачен и леко зеленее, а когато кристализира става бял като свинска мас. Пробвай и сложи един буркан в хладилника и до два-три дни е готов.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”