мед от рапица

Information, articles and everything for bee honey.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: мед от рапица

Мнение от ivan5555 »

колкото повече рапица съм имал около пчелина толкова повече семейства искат да се роят.те направо полудяват.имал съм случаи семейство да прави самосмяна (не много силно) и по време на пашата изпада в роево. според мен трябва да се разширява бързо ако трябва и повече от необходимото ида се следи за роене . най добре според мен се предотвратява чрез размяна на местата на кошерите-стига да няма здравни проблеми. всичкият мед от рапица трябва да се извади .много лош мед за зимуване .в нашият край много пчелари си патиха от него
anto1
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 10:17 pm
Местоположение: yambol

Re: мед от рапица

Мнение от anto1 »

Здравейте,пчеличките носят мед от рапица,но до сега не съм вадил такъв мед и това което чувам,че бързо кристализирал,и да не го чакам да запечатват питите,и ако запечатат след колко време ще кристализира.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от nikoko »

anto1 написа:Здравейте,пчеличките носят мед от рапица,но до сега не съм вадил такъв мед и това което чувам,че бързо кристализирал,и да не го чакам да запечатват питите,и ако запечатат след колко време ще кристализира.
Много, много скоро. За това - веднага го вади.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: мед от рапица

Мнение от славов »

не трябва ли да минат няколко дни за да узрее?в моите кошери също има мед ,засега е прозрачен и се надявам да не е от рапица защото най-близкия масив с рапица е на повече от 6км.
soldier
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 4:59 pm

Re: мед от рапица

Мнение от soldier »

Нека да кажа нещо от личен опит. Три години вадя мед от рапица. През първата не знаех за какво иде реч. Отивам на пчелина една седмица след началото на цъфтежа, кошерите без магазини на 8-9 рамки и пределна. Всичко пълно с мед, зад пределната далаци с размер на пити висят от таблата. За роевите мачила не ми се говори! Та тогава увеличих кошерите почти на сто процента. Следващите две години майката му е планиране, слагам магазините окло 20.04. в този край цъфти малко след тази дата. След това вадя до гергьовден за да не се смеси с акацията която почва да цъфти между 06.05. и 12.05. зависи от годината. Не ми се е случвало да кристализира в магазините. След това до две седмици в тенекиите е кристализирал.
anto1
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 10:17 pm
Местоположение: yambol

Re: мед от рапица

Мнение от anto1 »

На някой съм сложил по 2 и някой по 3 магазина ,но още не е запечатан, даже някой пити които са тръгнали да запечатват, като тръсна питата и пада мед, и да чакам ли да го запечатват , или да го вадя така ,и някой са заложели маточници ,и ще се роят.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от ivandespotov »

anto1 написа:На някой съм сложил по 2 и някой по 3 магазина ,но още не е запечатан, даже някой пити които са тръгнали да запечатват, като тръсна питата и пада мед, и да чакам ли да го запечатват , или да го вадя така ,и някой са заложели маточници ,и ще се роят.
Вади го след ден два, иначе ще патиш!
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: мед от рапица

Мнение от tatu »

Трябва ли да се чака да го запечатат или може да се вади и рядък.До колкото разбирам и да е по рядък в тенекиите ще се втърди.Няма ли опасност да вкисне ако е по рядък.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от ivandespotov »

tatu написа:Трябва ли да се чака да го запечатат или може да се вади и рядък.До колкото разбирам и да е по рядък в тенекиите ще се втърди.Няма ли опасност да вкисне ако е по рядък.
Опасност винаги има,затова от две злини избери по малката!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от dimitarbonev »

Има и трети вариант. Малко по-трудоемък е, но не е за пренебрегване. По принцип меда от рапица е рядък и ако не е добре узрял на есен прокисва дори и да е запечатан. Аз смятам да го извъртя и после в период когато няма паша да го дам на пчелите да го преработят. Така хем няма да прокисне, хем ще се подобрят вкусовите му качества.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: мед от рапица

Мнение от данко пейчев »

А ако е тон или два, дай боже? :P
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от dimitarbonev »

Зависи с каква система кошери работиш. При ЛР слагаш корпус пити за градеж и изчакваш да запечатат При ДБ слагаш магазини и ако се наложи вдигаш плодникови пити горе през двата магазина. При всички положения на рапицовия мед бързо трябва да се търси пазар. Или варианта които не ви хареса.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от ivandespotov »

dimitarbonev написа:Зависи с каква система кошери работиш. При ЛР слагаш корпус пити за градеж и изчакваш да запечатат При ДБ слагаш магазини и ако се наложи вдигаш плодникови пити горе през двата магазина. При всички положения на рапицовия мед бързо трябва да се търси пазар. Или варианта които не ви хареса.
Бонев, колегата пита ако е тон, два как ще го дадем на пчелите да го преработят? Може би с ония 30 литрови хранилки на които аз не съм привърженик?
anto1
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 10:17 pm
Местоположение: yambol

Re: мед от рапица

Мнение от anto1 »

Мисля след 2-3 дена да го вадя то вече трябва да са започнали да запечатват
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от dimitarbonev »

ivandespotov написа:
dimitarbonev написа:Зависи с каква система кошери работиш. При ЛР слагаш корпус пити за градеж и изчакваш да запечатат При ДБ слагаш магазини и ако се наложи вдигаш плодникови пити горе през двата магазина. При всички положения на рапицовия мед бързо трябва да се търси пазар. Или варианта които не ви хареса.
Бонев, колегата пита ако е тон, два как ще го дадем на пчелите да го преработят? Може би с ония 30 литрови хранилки на които аз не съм привърженик?
И това е вариант. Зависи какви цели преследваш. За това казах "варианта който не ви харесва" защото е доста трудоемко да се дава меда за повторна преработка от пчелите.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”