мед от рапица

Information, articles and everything for bee honey.
chapi61
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 5:19 pm

мед от рапица

Мнение от chapi61 »

за и против :?: на вкус според мен сие направо гаден :( ,но пък от друга страна е добре дошъл ,хем нее необходимо да подхранвам през това време,хем пък си изкарах някоя друга тенекия за продан :wink: а ВИЕ колеги :) :) :)
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от Dinko »

Не вади мед от рапица :idea:
Махни си пчелина от там.
Ще си развалиш питите.
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: мед от рапица

Мнение от TodorPopov »

ттитто написа:
Dinko написа:Не вади мед от рапица :idea:
Махни си пчелина от там.
Ще си развалиш питите.
Не е от личен опит, а от слухове.
TTITTO, вярно е. От личен опит. Преди 2 години започнаха да събират в магазините, времето се захлади, спряха, аз ги оставих и когато сапочнах да вадя почти във всички пити имаше кристализирал мед. Развалих ги, както казва Динко. Спасението е - започнат ли да запечатват и в центрофугата. След това, по съвет на опитен пчелар, оставих тенекиите на хладно място с отворени капаци. Когато започна да кристализира го напълних в буркани. Опасявах це, че ще вкисне но не стана. Цвета на меда е бял, на вкус не е лош (аз поне си го харесвам) с лек аромат. Проблемът е, че поради цвета не се купува, поне в нашия край.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: мед от рапица

Мнение от Kiril8305 »

От личен опит със рапицата какво знам, със сигурност след приключване на рапичната паша , бъдете сигурни , че рапичен мед няма да остане във , плодника, понеже при мен се случи още докато взех кошерите и тъкмо им се учих, оставих рапичен мед в плодника , и след презимуването , установих, че семейството ми е умряло от глад , със всичките си признаци, много ясно личеше, че дойде един възрастен пчелар при мен, и само докато погледна , питите каза , голяма грешка момче , оказа се , че рапичния мед , след като кристализира , образува много твърда субстаниция , която доста трудно се усвоява и от пчелите, че със голяма мъка изхвърлих пчелите от гнездото , и пет пълни запечатани от горе до доло пити със мед рапичен, направо изгорих от яд.За това , че каквото изкарате изцеждайте , и напред.Успех.Между другото аз съм от Добрич, в моето село през година сеят рапица и то по доста декари, та от там се научих.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: мед от рапица

Мнение от evil_dea »

Аз съм доволен от рапицата понеже друго няма.Циганите изсекоха всички гори добре че поне започнаха да гледат рапица.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: мед от рапица

Мнение от Kiril8305 »

evil_dea написа:Аз съм доволен от рапицата понеже друго няма.Циганите изсекоха всички гори добре че поне започнаха да гледат рапица.
Знаете ли колко съжелявам , че не са измислили още някакъв препарат против цигани , като при комари да речем , пръскаш просто и тях ги няма, голяма напаст са в един регион , около Добрич , малък арендатор ми се бе оплаквал, че масово му берат реколтата от полето и няма справяне , накрая човека се принуди и зася шафран , циганите стояли пред полетата немеейки :shock:
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: мед от рапица

Мнение от evil_dea »

При нас няма вече стари акации те ги изсекоха.Сега сечат младите акации за колци за домати 150-200 дръвчета за 30лева ги продават а липите заради цвета преди време направо с резачката са отрязали короната и сега стоят само стъблата.Добре че поне джанките са като храсти и неги сечат засега и рапица садят наште производители доста.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: мед от рапица

Мнение от Kiril8305 »

borislav aleksandrov написа:
Kiril8305 написа:
evil_dea написа:Аз съм доволен от рапицата понеже друго няма.Циганите изсекоха всички гори добре че поне започнаха да гледат рапица.
Знаете ли колко съжелявам , че не са измислили още някакъв препарат против цигани , като при комари да речем , пръскаш просто и тях ги няма, голяма напаст са в един регион , около Добрич , малък арендатор ми се бе оплаквал, че масово му берат реколтата от полето и няма справяне , накрая човека се принуди и зася шафран , циганите стояли пред полетата немеейки :shock:
че са напаст напаст са но арендатора може би е забравил да ти спомене че 1 кг шафран струва между 1500 до 10 000 евро на пазара в зависимост от вида и качеството да му имам принудата...
По онова време още цената и пазара за шафрана не бяха много ясни колега, също като с кориандъра ,който ако се сетиш когато излезе като култура , всички го насяха с цел бърза печалба, но ме извикаха само една година да им жъна кориандър , на втората се напечелиха.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: мед от рапица

Мнение от drone »

Шафрана е скъп ,ама се бере на ръка цял ден наведен /цветчетата на минзухара/. Колко ще набере човек за един ден ? Пък и след като се изсуши и смели колко ще излезне накрая.
А циганите ще му трябват, щото кой ще му го бере на ръка догодина. Макар че от тях не можеш да чакаш нито качествена нито количествена работа. Мисля, че изводите и действията на хер Шикългрубер относно малоценните раси са били напълно резонни.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: мед от рапица

Мнение от ivandespotov »

Kiril8305 написа:От личен опит със рапицата какво знам, със сигурност след приключване на рапичната паша , бъдете сигурни , че рапичен мед няма да остане във , плодника, понеже при мен се случи още докато взех кошерите и тъкмо им се учих, оставих рапичен мед в плодника , и след презимуването , установих, че семейството ми е умряло от глад , със всичките си признаци, много ясно личеше, че дойде един възрастен пчелар при мен, и само докато погледна , питите каза , голяма грешка момче , оказа се , че рапичния мед , след като кристализира , образува много твърда субстаниция , която доста трудно се усвоява и от пчелите, че със голяма мъка изхвърлих пчелите от гнездото , и пет пълни запечатани от горе до доло пити със мед рапичен, направо изгорих от яд.За това , че каквото изкарате изцеждайте , и напред.Успех.Между другото аз съм от Добрич, в моето село през година сеят рапица и то по доста декари, та от там се научих.
Не те разбирам колега, как няма да остане рапичен мед в плодника?
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: мед от рапица

Мнение от Pa4o »

Значи Бачо Иване рапицата няма нищо общо с фруктозата --става въпрос за зимуване. Нейния мед си остава като сапун независимо дали е силно сем. или мърша. Знам го от собствен опит и въпреки всичко ходя на рапица.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: мед от рапица

Мнение от Kiril8305 »

ivandespotov написа:
Kiril8305 написа:От личен опит със рапицата какво знам, със сигурност след приключване на рапичната паша , бъдете сигурни , че рапичен мед няма да остане във , плодника, понеже при мен се случи още докато взех кошерите и тъкмо им се учих, оставих рапичен мед в плодника , и след презимуването , установих, че семейството ми е умряло от глад , със всичките си признаци, много ясно личеше, че дойде един възрастен пчелар при мен, и само докато погледна , питите каза , голяма грешка момче , оказа се , че рапичния мед , след като кристализира , образува много твърда субстаниция , която доста трудно се усвоява и от пчелите, че със голяма мъка изхвърлих пчелите от гнездото , и пет пълни запечатани от горе до доло пити със мед рапичен, направо изгорих от яд.За това , че каквото изкарате изцеждайте , и напред.Успех.Между другото аз съм от Добрич, в моето село през година сеят рапица и то по доста декари, та от там се научих.
Не те разбирам колега, как няма да остане рапичен мед в плодника?
Не, че няма изобщо да остане рапичен мед в плодника ,това е преувеличено разбира се , но аз практикувам така , веднага селед приключване на рапичната паша , от плодника вадя питите , които са само с мед , от рапицата, дали запечатани дали не , центрофугирам, и обратно в кошера, стремя се максимално , да извадя рапичния мед от плодника , та да си останат питите в очакване за липата , и слънчогледа.Разбира се медът който центрофжа от тези пити , го отделям не го меша с този от магазина, вие се сещате защо, храненето.
Дано съм станал ясен.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: мед от рапица

Мнение от данко пейчев »

Най-добре е да се стесни пределно плодника,ханеманова решетка и отгоре магазин или корпус за мед.Така в никакъв случай няма да има мед в плодника, а след центрофугирането разширение и подхранване.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: мед от рапица

Мнение от TodorPopov »

данко пейчев написа:Най-добре е да се стесни пределно плодника,ханеманова решетка и отгоре магазин или корпус за мед.Така в никакъв случай няма да има мед в плодника, а след центрофугирането разширение и подхранване.
При цъфтеж на рапицата и подходящо време, пчелите изпадат в роево настроение и с поставени магазини. Едно такова стесняване на плодника нямали да го засили?
Смятам, че практиката на колегата KIRIL е по-подходяща.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: мед от рапица

Мнение от данко пейчев »

Като имат работа роят ли се? Не.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”