Зимно хранене. Добиви.

Information, articles and everything for bee honey.
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

А относно хематологията и двумайчините семейства:
Съгласен съм с всичко написано , но това си е жива хамалогия. НО Не съм съгласен , че тия семейства ХРАНЕНИ с пликовете ще са кой знае колко по развити от тия с питите с мед. Единствения + за мен е на Фона на многото минуси е че над кълбото ще има винаги мед.
Използването на двумайчините семейства според мен е за малко на брой кошери.
Иначе за добивите съм съгласен, че са добри,но са за сметка на повече манипулации.
Хемалогия колеги е да се налага за отрицателно време да отварям голям брой семейства(под голям разбирам над 100бр.), , да преглеждам пита по пита за заложени маточници и да ги разрушавам – това е хамалогия.

Всякакви методи, които могат да ми помогнат да избегна такава хамалогия ще са добре дошли за мен, защото си е много по-малка хамалогия.
Точно тук двумайчиното семейство много помага, защото ангажира „роевите пчели” да отглеждат пило, а не да се роят.

Целенасоченото хранене на семействата през зимата предполагам ги поддържа в много по-активно състояние и те много по-рано започват да отглеждат пило. Аз нямам опит по този въпрос и само мога да предполагам.
Разбира се, че пелите се изтощават и то много, но ако изтощавайки се, те могат да отгледат едно пълноценно пролетно поколение пчели??

Не бива да отхвърляме и очерняме предложен метод, само защото ние нямаме информация за него – нали?!!
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от OVanBASTEN »

Както обикновено става - отхвърля се всичко, което не го правим така, както го е правил дядо по времето на Вълко Червенков!
Дори не се чете поста на колегата, а ей-така просто казваме - НЕ! А той е написал точно и ясно - "Аз само помагам на семействата със зимното подхранване." Кога започва да го прави? На Коледа! Защо точно тогава? Защото пчелите започват бавно развитието си точно от Коледа! Защо го прави? Защото периода от Коледа до Зарезан е най-критичния в развитието на пчелното с-во! Какво прави? Поставя "на главите" им кърмова маса и те са в непосредствен контакт с храната! А "...храната прави борбата...". Пчелите се страхуват от две неща - от глад и от болест! Ако сме допуснали второто, то на Коледа само ще затворим кошера и ще го подготвим за почистване! Ако не сме го допуснали - чудесно. Остава само да сложим в близост до кълбото твърда храна и пчелите и ние да сме спокойни. Тук въобще не става дума за форсиране на развитието им - пчелите знаят много по-добре от нас как и кога да го започнат!
Навремето имаше едно схващане, че "...кошер до "младенци"(22.03.) не се отваря...". И какво ставаше? На "Младенци" беше траурен ден - половината семейства умрели от глад, а в кошерите има по 20 кг. мед! Гледката е ужасяваща.
Въпреки, че съм убеден, че след този мой пост ще се надигне страшен вой, аз си позволявам да ви посъветвам: Помогнете на пчелите си със зимното подхранване! Така ще си спестите усилията на "Младенци" да ....свалите наполовина трикольора на пчелина и да си кажете усмихнати : Честита Пролет!
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Колега OVanBASTEN.
От поста ви не става ясно вие подкрепяте ли темата в която се намираме започната от колегата derventliev или я оспорвате?

А според мен това е същественото!
Въпроса за празното говорене – да го оставим за други теми.
Тук дядо по времето на Вълко Червенков! Има много малко общо!

Аз стоя с моето си мнение с 30 годишен опит в отглеждането на пчели и с над 100бр. семейства в момента.
И моя профил в сравнение с вашия не е скрит, а дава много повече информация.
Тъй, че айде да бъдеш повече конкретен – и като начало открий си профила да те види кой си и какво си?

Успех в пчеларството???
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Yonko »

За отглеждане на пило трябва повече белтъчини, а не въглехидрати
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Наколко пити с прашец?
Ще свършат ли работа?
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от OVanBASTEN »

apolo_bg написа:Колега OVanBASTEN.
От поста ви не става ясно вие подкрепяте ли темата в която се намираме започната от колегата derventliev или я оспорвате?

А според мен това е същественото!
Въпроса за празното говорене – да го оставим за други теми.
Тук дядо по времето на Вълко Червенков! Има много малко общо!

Аз стоя с моето си мнение с 30 годишен опит в отглеждането на пчели и с над 100бр. семейства в момента.
И моя профил в сравнение с вашия не е скрит, а дава много повече информация.
Тъй, че айде да бъдеш повече конкретен – и като начало открий си профила да те види кой си и какво си?

Успех в пчеларството???
Колега Аполо!
Всичко което съм казал е в контекста на темата и казаното от автора и. Постът ми е по същество, а празнодумието го оставям на друг(и), който вероятно ще се включи по-късно!
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Yonko »

Прашец трябва! Колкото и сироп да наливаш и питки да слагаш с яйца ли, със сметана ли, с бирена мая и други подобни, Нямат ли прашец файда няма!
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

До колегата OVanBASTEN – много добре, открий си профила обаче – години, местожителство, брой кошери, снимки на кошерите – повече информация, не се крий.

До колегата Yonko – колега, моля прочети всички мои постове. Аз никъде не казвам, че така трябва да се прави?
Моето мнение е че този метод трябва да се пробва..
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Не може да ми отговаряте без да сте прочели темата от първата и страница.
Това се опитвам много просто да го обясня от самото начало!

Всеки, който директно се качва на темата без да е запознат със същността и – мястото му е в раздумки!

Дядото на моя дядо е „казал” , че има „ПЧЕЛАРИ” и „МУХАРИ”.
Едните гледат пчели за да вадят мед – другите ги гледат за домашни животни.

Едно е сигурно – аз не съм мухар!!. И мога много лесно да го докажа.
БЛАГОДАРЯ!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Aleksey »

apolo_bg написа:Аз за себе си отделих 4 семейства и започнах да прилагам метода на колегата. Дали ще има успех – питайте ме на пролет.
Отдели поне още 2 семейства и ги подхранвай не със мед,а направо им сложи 2-3килиграмова питка.В началото на март им разпечатай мед +2-3хранилки захаен сироп със стартовит за месеца.Резултатът ще е-десетина дена по ранно развитие от тия които са подхранвани само със мед.Аз зазимявам основните семейства с над 30кг мед.Питката която я слагам през януари не е за спасяването на семейството от гладна смърт.На пчелите през зимата им трябва топлина,която могат да получат от питката.За изхранването на малкото пило,пчелите използват мед и прашец.Демек,питката икономисва мед.А като имат доста мед през март семейството се чувства сигурно и не чака април за да започне бурно развитие,а още до края на март изпълва плодника със пило и пчели.На такова семейство му трябва от рано работа.А каква работа ще работи това зависи от пчеларя и района.Такова семейство може да донесе стоков мед и от овошките.Такова семейство може от рано да се раздели,да му се придаде резервна майка,да използва примерно рапицовата паша за развитие на двумайчното семейство и за акацията да се обедини. По този начин повечето рапицов мед ще бъде използван за изхранване на пило.При добра година,добива от акацията ,ще зависи само от наличния инвентар.Бъдете сигурни че инвестицията за захар и труда ще се върнат многократно.
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Колега Aleksey
С това ваше изказване вие сте в топ 10 на моята класация.
Обещавам, че ще направя описаната технология, и не с 2, а с 4 семейства(за да бъдат условията равни).
Колега Aleksey, ние се срещаме вече доста и имаме подобни мнения във 2 форума.
Това е доста забележително!
Предлагам на лични да обсъдим технологията.
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Hristo Kasabov »

Приятно съм изненадан от стила и точността на няколкото последни поста! Очаквам бързото зацапване и объркване на темата ...
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от OVanBASTEN »

apolo_bg написа:До колегата OVanBASTEN – много добре, открий си профила обаче – години, местожителство, брой кошери, снимки на кошерите – повече информация, не се крий.

До колегата Yonko – колега, моля прочети всички мои постове. Аз никъде не казвам, че така трябва да се прави?
Моето мнение е че този метод трябва да се пробва..
Колега Аполо!
За съжаление Вие отново не сте ме разбрали, за разлика от колегата Алексей! Не знам колко по-ясно да се изразя!
А за профила - той съвсем не е интересен! По-скоро е скромен и няма да предизвика впечатление. А пък много пъти съм споделял, че не броя на кошерите определя кой е "пчелар" и кой е "мухар". Аз съм прагматичен човек и обслужвам толкова семейства, колкото мога да обслужа качествено, без това да ми отнема времето от основната ми работа и почивката. Всъщност - заниманията ми с пчелите ме отморяват и след тях имам усещането, че съм си създал необходимия комфорт!
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Не виждам за какво повече да се заяждаме колега – аз отглеждам пчели за да вадя мед.
И ”колкото повече, толкова повече” – от мечо пух!(от една приказка)
Ако нещо все пак не съм разбрал – моля обясни ми твоята технология.!
Аз не мога все още да разбера за какво спорим все още?
МОЛЯ – КАЖЕТЕ ЯСНО И ТОЧНО С КОЕ ВИЕ НЕ СТЕ СЪГЛАСНИ??
Благодаря
Янко - Хасково
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Приятно съм изненадан от стила и точността на няколкото последни поста! Очаквам бързото зацапване и объркване на темата ...
Комуникацията на лични едва ли ще доведе до „бързото зацапване и объркване на темата”.
Аз се надявам на точно обратното и моя интерес е точно такъв.
Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”