Зимно хранене. Добиви.

Information, articles and everything for bee honey.
колменеро

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от колменеро »

ivandespotov написа: Така де, така! И кво правим като не сме в Ивайловград или Петрич??? Светни ме щот незнам!
Ами не храним през зимата. :wink: ... щото нямаме черешови масиви.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от kolobus »

:D Сливи нямате ли? :D Кайсии?Прасковки? :roll:
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Aleksey »

kolobus написа::D Сливи нямате ли? :D Кайсии?Прасковки? :roll:
Това е една такава тема-все едно да кажеш че си видял извънземно.Но никой няма да ти повярва,въпреки че са убедени че съществуват.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Margarita Dikova »

kolobus написа:Учудващо защо ,тази година и зима има толкова много сигнали на загинали семейства?!Според мен зимата е изключително добра по отношение на суровост.Толкова късни облитания и възможности ,рядко са на наше разположение.Посочвам този факт за да ви дам ясна представа ,защо се практикува постоянно или почти постоянно хранене на семействата.
Почти до Коледа пчелите бяха в разпуснато кълбо, нали? Е, в това състояние какво правят - консумират повече храна. Един колега от форума с почуда сподели, че е открил семейство, загинало от глад. В случая, вероятно, запасите са били скромни, но важното е да следим какво става в природата и да взимаме мерки навреме, а не да се успокояваме, че в кошерите има достатъчно мед. Може и на 10 рамки да има много мед, щом пчелите не могат да достигнат до него, това е без значение. Ако следващите дни свие студ и ниските температури се задържат до края на февруари, пчелите ще достигнат до горните летви и там ще загинат. Но ако има питка (медена или захарна), ще оцелеят. Това е смисълът на поставянето на питка през януари - не за подбуждане на семейството, а за спасяването му при неблагоприятни условия. Трудоемко е, да,но всеки сам избира как да постъпи.
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Вие измествате темата!!
Колегата derventliev говори за целенасочено подхранване през цялата зима!!!
И казва, че го е срам да каже по колко мед вади за да не си помислим, че ни лъже(т.е. количеството изваден мед е прекалено голямо).

Едно е да подхраним с „някоя и друга питка” в случай, че може и да не им стигне храната, и съвсем друго целенасочено да подхранваме през цялата зима
И името на темата „Зимно хранене. Добиви” – също трябва нещо да ви говори.

Отделен е въпроса дали споделяте или не такова подхранване, но поне не замърсявайте темата.
А после се чудете защо колегата derventliev от 1 годна го няма във форума.
А иначе си приказвайте – има теми за раздумка!!!
Благодаря.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от toko652003 »

apolo_bg така както го описвате излиза, че се прелива от пусто в празно. Какъв е смисъла да се изтощават по този начин пчелите?
Природата не даде ли, когато и колкото да храните все е тая.
toko6520035927(Skype)
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от данко пейчев »

Грешка от земята до небето.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от toko652003 »

derventliev написа:Здравейте колеги,
Едва ли ще научите нещо повече от това което знаете но виждам, че в този форум има и начинаещи пчелари. Моят опит е скромен, пчелинът ми също. Имам 40 семейства, които отглеждам в ЛР-кошери. През 2009 г. извадих 2740 кг. През 2010 г. - 2109 кг. Заслугата за тези добиви е преди всичко на пчелите и на земеделските производители които засяват големи площи с медодайни култури ( кориандър и слънчоглед). Аз помагам на семействата със зимното подхранване. Тази зима започнах да подхранвам на 24.12.2010 г. Храня само с мед, по 400 г. в полиетиленови пликове. Това правя през 10 - 12 дни, без оглед на това дали темературата е ниска и има или няма сняг. Храня почти до края на март. По този начин всяко семейство получава между 4,5 и 6 кг. мед "отвън". Това количество е достатъчно, семейството да се развива, дори мед в питите изобщо да не е имало. Има колеги които зазимяват с много мед в пити. Това нищо не означава. Пчелите ползват мед от рамките които кълбото заема, останалите рамки в корпуса са напълно излишни поне до 10-15 март. С храненето което правя, още в началото на април семействата имат предостатъчно пило, а в началото на май са готови да "опоскат" всякаква паша.
Практикувам и с двумайчини семейства.

Съгласен съм с всичко написано , но това си е жива хамалогия. НО Не съм съгласен , че тия семейства ХРАНЕНИ с пликовете ще са кой знае колко по развити от тия с питите с мед.Единствения + за мен е на Фона на многото минуси е че над кълбото ще има винаги мед.
toko6520035927(Skype)
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от ba4o_ivan1976 »

2003 при нас пилото започна краят на февруари и в началото на март и пчелните семейства се развиха много добле и дадоха много мед!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от valaz »

Подбудителното зимно подхранване може да е от полза за отглеждане на пило при наличие на достатъчно белтъчна храна-прашец или заместители и възможност за облитане. Ако не е изпълнено първото изискване-пчелите се изтощават преждевременно, а при невъзможност за облитане-нозематоза или други болести. Аз започвам подхранване с питки втората половина на февруари, когато има, макар и слаб принос на прашец.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Gojyto »

toko652003 написа:
derventliev написа:Здравейте колеги,
Едва ли ще научите нещо повече от това което знаете но виждам, че в този форум има и начинаещи пчелари. Моят опит е скромен, пчелинът ми също. Имам 40 семейства, които отглеждам в ЛР-кошери. През 2009 г. извадих 2740 кг. През 2010 г. - 2109 кг. Заслугата за тези добиви е преди всичко на пчелите и на земеделските производители които засяват големи площи с медодайни култури ( кориандър и слънчоглед). Аз помагам на семействата със зимното подхранване. Тази зима започнах да подхранвам на 24.12.2010 г. Храня само с мед, по 400 г. в полиетиленови пликове. Това правя през 10 - 12 дни, без оглед на това дали темературата е ниска и има или няма сняг. Храня почти до края на март. По този начин всяко семейство получава между 4,5 и 6 кг. мед "отвън". Това количество е достатъчно, семейството да се развива, дори мед в питите изобщо да не е имало. Има колеги които зазимяват с много мед в пити. Това нищо не означава. Пчелите ползват мед от рамките които кълбото заема, останалите рамки в корпуса са напълно излишни поне до 10-15 март. С храненето което правя, още в началото на април семействата имат предостатъчно пило, а в началото на май са готови да "опоскат" всякаква паша.
Практикувам и с двумайчини семейства.
)


Съгласен съм с всичко написано , но това си е жива хамалогия. НО Не съм съгласен , че тия семейства ХРАНЕНИ с пликовете ще са кой знае колко по развити от тия с питите с мед.Единствения + за мен е на Фона на многото минуси е че над кълбото ще има винаги мед.
По скоро да питаме колко на брой са двумайчините пък тя технологията на хранене...
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от toko652003 »

Използването на двумайчините семейства според мен е за малко на брой кошери.
Иначе за добивите съм съгласен, че са добри,но са за сметка на повече манипулации.
toko6520035927(Skype)
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от Yonko »

toko652003 ти изобщо ли не храниш?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от toko652003 »

Не не храня, а само
помагам с мед единствено на тия, които имат нужда и това се случва около 15 март.Подбудително със сироп, когато има трайни температури над 15 градуса.
Но последните 3-4 години сиропа го икономисвам, защото април имат достатъчно рапица.
toko6520035927(Skype)
Аватар
apolo_bg
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 7:01 pm
Местоположение: Хасково

Re: Зимно хранене. Добиви.

Мнение от apolo_bg »

Колеги пчелари
Аз също мислех, че зимното подхранване е нещо крайно нежелателно и много вредно за пчелните семейства.
След като обаче видях снимки от кошерите на колегата derventliev – определено много се замислих.
Не може нещо, което е „вредно” да доведе до такова мощно развитие през пролетта и лятото на така подхранвани пчелни семейства.
И какво правим сега?
Аз за себе си отделих 4 семейства и започнах да прилагам метода на колегата. Дали ще има успех – питайте ме на пролет.
Когато имаш доста семейства можеш да си позволиш и да „объркаш” 4 – нали.
Не мисля, че е удобно повече да коментирам и целта ми не е била да ставам адвокат на колегата.
В предишния си пост аз просто негодувам от факта, че винаги се появяват „колеги”, които да надграждат и изместват темата с разни глупости.
За тези от вас, на които обаче им е станало интересно в последните броеве на в."Пчела и кошер" има публикувано по тази тема и то е общодостъпно.

Успехи
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”