2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Information, articles and everything for bee honey.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от Dinko »

Според мен 2003г и 2010 г имаше паша на 100 %
Рано е да се каже още за 2011 г .
До сега имаше паша на 30 %
Моля се за дъжд , че от тези жеги майките спират да снасят.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Krasio1980 написа:Здравейте!И аз съм от скоро в занаята и не знам какъв е бил миналогодишният добив.Имам 13 кошера и преди слънчогледа съм събрал около 15 тенекии.Това добре ли е?
Това е супер продъжавай в същият дух! Дано и когато станат 1300 пак да е така!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
anto1
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 10:17 pm
Местоположение: yambol

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от anto1 »

А стига е, ко напрай от 13 кошера 15 тенекии , ти накрая на сезона ще искараш 1 тон мед от 13 кошера :D .Хората с по 30-50 кошера със много труд искарват тези килограми пак ти с 13 кошера :D Пожелавам ти до края на сезона още толкова, че и повече да искараш :lol: :D .За тази година, докато не изкарам и последния магазин ,не мога да кажа каква е .
jorgakiev

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от jorgakiev »

защо се учудвате напълно е постежимо от 10-13 кошера да се извади 1 тон мед
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ivandespotov »

От 13 кошера се вадят 1000кг. мед по метода на "Лейков" !!!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от светльо »

Колеги не, че знам колко е изкарал човека или го познавам, ама сте големи пияндурници :lol: па и аз със вазе :mrgreen:

15 тенекии умножено по 25 кг. разделено на 13 кошера прави ~ 28,800 кг. средно от семейство т.е. 375 кг. общ добив - поправете ме ако греша, какви тонове къде отидохте.


п.п. инак баш си е постижимо от 13 семейства да се изкара тона - е аз не съм го стигал за малко.

Наздраве :P
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
jorgakiev

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от jorgakiev »

solaris60 защо имам чувството че се подиграваш?!?
не един и двама пчелари не без известна завист са ми разправяли че край Дунава техни колеги имат добиви от по 100 кг на кошер в добрите години колко е вярно незнам знам само че тия дето ми го разправяха все смятаха те ако имат такива добиви колко щели да спечелят и как щели да щракат с пръсти...
в същото време се продава една книжка (която може да се намери и в интернет) но е на английски език и струва 19.90 долара - книгата се казва "Как да изкарам 1 тон мед от 10 семейства" автор е един американец - професионален пчелар и негови статии са публикувани навремето в едно наше списание Пчелин май беше
Лично аз не виждам нищо странно и невероятно в факта че някой примерно е имал добив от 100 кг мед това зависи от района и пашата която има, моментното състояние на пчелите и умения на пчеларя така защо не при благоприятни стечения на обстоятелствата някой да има такива добиви и с 10-ина кошера да извади толкова колкото някой друг с 40-50 броя....
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ivandespotov »

Колега vanGogh ,къде е това при вас?
Последно промяна от ivandespotov на Пон Юли 18, 2011 6:21 pm, променено общо 1 път.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Едно добро пч.семейство за една година консумира около 100кг - мед и 20кг -прашец!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от Aleksey »

Ако се работи с помощни семейства или двумайчно,съм съгласен със стоте кила.Ако само една майка работи за медовика малко ми е трудно да го приема.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ivandespotov »

Май се отклонихме малко от темата?
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от светльо »

Ама аз вярвам във вазе - е сега ще докажете, че 100 кг. среден добив е пцулютно невъзможен :lol: естествено, ако има такъв добив то той ще е благодарение на несметните количества захар със, които ще е хранил човека достигнал тези цифри.


п.п. тогава по-добре да не се обаждам, че съм стигал 90 кг. при това нямаше рапица и акация в нея година - добива беше само от три паши, липа два магазина, на слънчогледа просто имаше два магазина от ранно и два от късно засят, и магарешки бодил близо два магазина. Не ми се мисли, при подобна година, ако се случи да се хване допълнително от рапицата и акацията - 100 кила ще се задминат и то със доста.

п.п. 2 а специално покрай поречието на Дунав - само, който не е пчеларствал там не знае за какво иде реч. Още преди рапицата, колегите ни там гледат върбите - много преди да почне рапицата, плодниците им са зашити от мед, прашец и пило. Рапицата е много силна паша - два магазина се вадят редовно, при добри условия се хващат 3+. След това веднага имат акация застъпваща се със аморфа - и от двете паши могат да се стигнат по два магазина. До 10 км. южно от дунава на всякъде има липа - и там могат да се стигнат два магазина. Да не е липа, имат кориандър.И м/у аморфата и липата/кориандъра не знам дали има и 10 дена да са пас, но липата задължително се застъпва със слънчогледа - а във онзи чернозем там, какъв слънчоглед става не ми се приказва. Там два магазина са ти минимум - и винаги, почти всяка година след слънчогледа имат много добра есенна баберка, земята е много плодородна и дава всекви храсти и билки, и за това колегите покрай Дунава редовно след слънчогледа вадят меда дори от плодниците. Покрай Дунав особенно в добра година 100 кг. си се хващат - а сметките колко консумират пчелите, ги оставям на вас и научната литература.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от ivandespotov »

Блаженни са вярващите, защото не очакват да получат благодарност!!!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от светльо »

Амин :lol:
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: 2011 година по слаба ли е от към добив на мед ?

Мнение от Scutellator »

Колеги, не знам защо не вярвате когато се заговори за големи добиви. Еми с Дадан-Блата с 1 магазин няма да стане, ако щете и която система да прилагате и с 2, даже 3 майки да има в кошер, помощни семейства и за каквото се сетите там още. Ако сте от типа хора които питат "колко пъти въртя тая година?" , значи ясно.
Повечето от вас са гледали филма за брат Адам, където се споменава за рекорден добив от 250 кг. Повечето сигурно веднага са си помислили че ако си купят такава пчела, сигурно и те ще вадят поне половината от това. Ех, мечти..... Да ама не им е дошло на ум колко пъти трябва да въртят за да изкарат такъв добив - 25 пъти????!!! Егати - ми то няма толкоз седмици в пчеларската година. Годишно пашите са 2-3. С колко магазина средно трябвало да е бил този кошер за да може да докара такъв добив? ( това е задачка за всички онези ,които смятат че ако сложат втори магазин на кошера ще му стане нещо)

Аз претендирам че районът в който пчеларствам не е особено плодороден. Тази година, обаче, ако съдя по извадения мед, в период от 2 седмици (преди 14 дена ги бях опразнил) дневния принос на мед е бил средно над 4 кг. Тук не става въпрос за суперпчели, някаква свръх технология на пчеларстване, стимулиране, подсилване на семействата или нещо подобно ( единственото което бях направил е да поставя допълнителни корпуси, които по моя преценка се бяха оказали недостатъчни) , а за паша - просто не можах да повярвам как беше възможно в ни един от 3 корпуса с мед да няма незапечатана килийка.

Колеги, преди да се захласнете по някоя нова система, която ви обещава високи добиви, поставете още един магазин на горкия ДБ, ей така, за проба, защото съм убеден че има още какво да се изцеди докато се достигне потенциала на системата с която пчеларствате в момента. А докато си говорите че това и онова не може да е възможно, тонове мед изтичат между пръстите ви и остават неоползотворени.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”