Продажба директно на пазара

Information, articles and everything for bee honey.
vladi_90
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 29, 2011 5:55 pm

Продажба директно на пазара

Мнение от vladi_90 »

Здравейте ,имам няколко въпроса който не ми станаха напълно ясни.
Имам триисетина кошера и искам да си продавам продукцията си директно на пазара и по интернет магазин.Понеже всички виждате търговците на едро каква цена дават.Та въпросът ми е какви сертификати трябва да се извадят и от къде,трябва ли да съм регестритан като земеделски производител.
vladi_90
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юли 29, 2011 5:55 pm

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от vladi_90 »

Да прав си че са малко кошерите,но тази година толкова от догодина мисля да ги овеличавам доста повече,понеже все още съм донякъде и начинаещ.Благодаря ти за отговора май няма да стане това което мислех :)
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от ivandespotov »

vladi_90 написа:Здравейте ,имам няколко въпроса който не ми станаха напълно ясни.
Имам триисетина кошера и искам да си продавам продукцията си директно на пазара и по интернет магазин.Понеже всички виждате търговците на едро каква цена дават.Та въпросът ми е какви сертификати трябва да се извадят и от къде,трябва ли да съм регестритан като земеделски производител.
Лошо няма опитай все пак, трябва да си земеделски производител и анализ на меда също ти трябва. За пазара имам предвид , за интернет магазин незнам как стоят нещата, но предполагам е същото. Успех!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от ivandespotov »

Цеко Сифоня написа:Хм .ами той ако даде толкова пари колега Деспотов какво ще му остане ?Може човека да разчита да се прехранва от пчеларство?
Той пита, ние му отговаряме, той преценява! Това е, ако не му изнася обръща друга страница!
infiern0rojo
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Фев 07, 2010 9:34 am

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от infiern0rojo »

@Влади, погледни тук http://pchelar.com/files/Naredba.pdf
Аз го разбирам като може да продаваш и без да си земеделски производител.

Евала за инициативата, пазарът е голям и има място за всички. Успех !
meho
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 2:33 pm

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от meho »

Цеко Сифоня написа:
vladi_90 написа:Здравейте ,иам няколко въпроса които не ми станаха напълно ясни.
Имам триисетина кошера и искам да си продавам продукцията си директно на пазара и по интернет магазин.Понеже всички виждате търговците на едро каква цена дават.Та въпросът ми е какви сертификати трябва да се извадят и от къде,трябва ли да съм регестритан като земеделски производител.
Колега да не ме разбереш погрешно ама с 30 кошера нищо няма да направиш камо ли да пробиеш пазар,то тука има колеги с по 300 де си реализират продукцията без тия главоболия де искаш да си ги създадеш сам-то и ние искаме всичко да ни е по ноти но скоро нема да стане.Няма никаква полза от това де си ги замислил-това е само мое мнение не на околните -ясно е че не дават много пари прекупвачите но е по-добре от нищо-пък ти си търси цена за труда.. а иначе какво ти пречи да си продаваш меда без да се харчиш излишно по институции на магазинчета с минимална отстъпка за магазинера-аз също го правя.То затова е и тоя форум -като имаш продукция ако е в повече ,напиши си обявата все ще се намери кой да го изкупи-тая година меда е малко и искай добра цена!, а и все някой от колегите ще ти даде координати.Говоря от личен опит.За дирекно-забрави!
Цеко ти пчелар ли си или прекупвач на мед който чете пчеларските форуми?/sori!/
sandan
Мнения: 48
Регистриран на: Съб Юни 28, 2008 7:36 pm
Местоположение: Сандански
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от sandan »

infiern0rojo написа:@Влади, погледни тук http://pchelar.com/files/Naredba.pdf
Аз го разбирам като може да продаваш и без да си земеделски производител.

Евала за инициативата, пазарът е голям и има място за всички. Успех !

Искам да попитам къде се прави този химичен анализ на меда и колко струва?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от dimitarbonev »

Сега да си дойдем на думата. Съгласно новия закон за стоковите борси и тържищата за да продаваш директно на градските пазари и зеленчуковите тържища ще трябва не само да си земеделски производител, но и ЕТ да имаш и касов апарат свързан с НАП. И всичко това за да можеш да си продаваш само до 40% от продукцията.
Лаборатории за анализ към БАБХ има във всеки областен град, но не правят всички изследвания, софийската прави всичко. Има и акредитирани частни лаборатории, но при тях е още по-скъпо.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Ruslan
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Окт 10, 2011 4:20 pm

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от Ruslan »

Продажбата на малки количества пчелен мед(което касае нас), съгласно наредба 26, не изисква регистрация като ЗП, ЕТ, ООД и др.Тази наредба, макар и несъвършена, дава възможност на малките производители на животински продукти, както регистрирани като ЗП, така и НЕРЕГИСТРИРАНИ, да си продават част от продукцията.Никъде в Наредбата няма изискване за регистрация като ЗП.Има изискване за вписване в регистъра на Агенцията по храните и само толкова.За да те впишат има определени изисквания, посочени в наредбата.Разбира се, пчелина трябва да е регистриран по наредба 27.Няма никакви изисквания за касов апарат, свързан или не с НАП.Направих си труда да погледна този списък и там освен регистрирани ЗП има нерегистрирани като ЗП- име, адрес и номер на пчелина.
Преди няколко месеца ходих в Агенцията в града за да разбера какво точно искат и изобщо няма изискване за регистрация като ЗП.
Тази наредба не се отнася за юридически лица, ЕТ например.Ако си ЕТ, можеш да си продаваш цялото количество мед, че и да прекупуваш дори.Като ЕТ разбира се си длъжен да имаш касов апарат.
Така стоят нещата!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от dimitarbonev »

Да бе, да. Един от документите, които изискват за регистрация по наредбата е този за ЗП. Условията са същите и при ЕТ. Единствения начин да можеш да продаваш цялото си количество мед е да мине през преработвателно предприятие. Касовия апарат няма нищо общо с наредбата.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от atanasov2004 »

За непреработена земеделска продукция НЕ СЕ ИЗИСКВА касов апарат,
а това дали си РЕГИСТРИРАН ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ касае как ще
си попълниш данъчната декларация и нищо друго! Ти си избираш как да
се облагаш с данък, при участие в програми обаче е задължително да
си регистриран ЗП. Колеги, прави ми впечетление изключителната поня-
кога некомпетентност...Всеки си говори каквото си иска...така чул, ама
така му били казали,това било изискване... и т.н. Тук имат вина разби-
расе и така наречените -"компетентни органи"....Колкото служби -толко-
ва мнения. Не смесвайте -стокови тържища и борси, с малък зеленчуков
общински пазар където си купувате връзка лук или бурканче мед!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от Dinko »

Нашите тук са общински пазари.

Към настоящия момент ДКСБТ е издала 3 лицензии за извършване на дейност като стокова борса, удостоверения за регистрирацията на 225 брокера на стокова борса, на 64 стокови тържища и на 10 пазара на производителите.
http://www.dksbt.bg/?a=firstpage

Брокерите са много добре подготвени професионалисти, познаващи не само борсовите правила и механизми на тържищната търговия, но и пазарната конюнктура за търгуваните стоки. Критерий за тяхната работа е бързото осигуряване на качествени услуги и максимални изгоди за своите клиенти, тъй като от това зависи и собственото им заплащане.
http://sce-bg.com/
Ruslan
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Окт 10, 2011 4:20 pm

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от Ruslan »

Пак казвам, ходих в агенцията по храните-изискванията са пчелина да е регистриран, да има съответно заверена ветеринарна книжка, да имаш книга в която описваш добива по партиди, количеството продаден мед на крайни клиенти(разрешен според наредбата), предадения на едро и използвания за подхранване.Също трябва да се обяви помещение в което меда се разфасова, което да отговаря на санитарните изисквания.
Ще го напиша и още веднъж- гледах регистъра, има ЗП, има ЕТ, но има и физически лица.
Ако си ЕТ или ООД никой не може да те задължи да си продаваш меда на прекупвачи, в този случай филма е друг - можеш да купуваш мед от колеги, да го разфасоваш и да го продаваш, дори на вериги магазини, което не може да правиш като регистриран по наредба 26.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от dimitarbonev »

Имаш грешка. Земеделския производител е физическо лице. ЕТ, ООД, и т.н. са юридически лица. Наредбата се отнася за всички независимо дали са физически или юридически лица. А за да можеш да прекупуваш и препродавш мед да трябва да си юридическо лице, но освен това трябва да имаш и документ, къде е преработен меда. Или направо казано трябва да е преработен съгласно изискванията на наредба 9 - в преработвателно предприятие. Много са объркани нещата и това е основно, заради това, че институциите, които отговарят за това са меко казано некомпетентни и всеки си тълкува наредбите така както му е угодно. Проблема е, че заради некомпетентността на държавен служител може да го отнесе и този който няма вина, щото друг държавен служител ще ти го натресе.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Продажба директно на пазара

Мнение от Dinko »

Наредба 9 гласи, че някой през 9 дерета ще ни прекарат,
за да ни докажат че нямаме право да си продаваме меда :D

Няма такова нещо :idea:
До сега и не съм чул длъжностно лице да го каже,
или да каже къде го пише ?
Че тогава да пишем до Страсбург да уволнят чиновника.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”