Май голяма глупост направих...

Information, articles and everything for bee honey.
Публикувай отговор
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Май голяма глупост направих...

Мнение от Krasio1980 »

...днес единия кошер ми беше нападнат,учудващо защото е 12 рамков силен не е някой отводка.Стесних почти напълно входа,трева ли не му слагах,парцал с нафта ли и кво ли не му правих и няма и няма гадовете крадът :oops: Накрая се ядосах викам си майчицата ше ви разплача аз на вас,взех горелката и всичко що фърчи стана бастър копчи :lol:
пчеларството е проста работа за умни хора
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Май голяма глупост направих...

Мнение от Veselin »

Не е глупост-вероятно и ти имаш от онези гадове със жълтите тергити Краси-правилно си постъпил.Сега дори и тенекии да изкарвам за облизване(а го правя)кражба няма.Даже може да подкарат и другите ти кошери.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Май голяма глупост направих...

Мнение от HINAP »

Вчера един колега изрева,че много силен кошер му е ликвидиран от кражба.Аз си мисля,че е имал проблем с майката.Ако всичко е било нормално и е нямало пукнатина или прокапал сироп от подхранване си мисля,че това много трудно би станало особено при силен кошер и при стеснен вход.От страх да не причиня кражба аз моите още не съм ги зазимил,а и до скоро ги и подхранвах но само в късните часове.Времето беше много горещо,пък и тази суша им разказа игрите на пчелите.Искаше се още август подхранване с рядък сироп,за да не търсят вода и за леко подбуждане на снасянето ,ама не всеки има тази възможност.Сега гледам да няма кражба.Познавам още по летенето.Внасят ли повече от 20 пчели прашец и няма ли пчели да влизат с пуснати надолу крачка и да няма боричкане,то всичко е нормално.Крадците почти винаги са готови да избягат от кошера,но това е в началния стадий на грабежа.После като станат колкото бройката на вътрешните от кошера няма спиране и си влизат като у тях си.При един приятел,който ме извика да му спася кошера от кражба майката от зор беше напуснала кошера и с нейни пчели на топка стоеше под прелката на един камък.Та почти всеки е имал проблеми с кражбите/включително и аз/. Много е трудно да ги озаптиш и да прекратиш кражбата,особено ако вече се е разраснала.А иначе всеки от нас е давал акъли,даже и моя милост.
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Май голяма глупост направих...

Мнение от Krasio1980 »

Veselin написа:Не е глупост-вероятно и ти имаш от онези гадове със жълтите тергити Краси-правилно си постъпил.Сега дори и тенекии да изкарвам за облизване(а го правя)кражба няма.Даже може да подкарат и другите ти кошери.
Не знам Веско ама ако е останало нещо от сандъка, то лошото време което почна днес ще го спаси.Вече и да се меся едва ли има значение.

HINAP

не съм ги хранил до средата на септември,тогава нямаше кражби....ама тоя същия сандък ми изнасяше варовито пило,лекувах го спря пооправи се ама на....нямам идея какъв е проблема
пчеларството е проста работа за умни хора
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Май голяма глупост направих...

Мнение от atanasov2004 »

Привет колеги! И аз съм имал такива проблеми, една година стана страшно-от пчелин 22бр ДБ-останаха на пролет 9бр. Забелязъл съм обаче че нашите приятелки пчелите имат безпогрешен инстикт и винаги нападат по слаби и болни
семейства, т. е има инстикт да оцеляват най-силните в природата...Спрях да се
ядосвам и напролет въстановявам, като дори ходя из гората и полето за рояци...
Особенно ценна е за мен находка в гората в някоя сух дънер-хралупа...това оце-
ляло семейство без ленти за акара е много устойчиво. Разбира се аз гледам пче-
лите за хоби и страничен доход, а не като основно занимание е това е лично само
мое мнение...
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Май голяма глупост направих...

Мнение от HINAP »

Забелязах,че през седмицата на гроздобера в района на пчелина е рисковано да се отварят кошерите.Пчелите са превъзбудени и само малка искра им трябва за да изгори някой по слаб кошер от кражба.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”