Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Information, articles and everything for bee honey.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от apis1964 »

Колеги,наскоро прочетох в един пчеларски вестник за възможността да се разтопи захаросан мед с микровълни ,и нали съм за всичко ново пробвах.
Поставих 1/4 компотен буркан с мед отворен без капачката в микровълновата печка ,на 30% мощност(тя е 800 вт)за 1 мин30сек.и взе че се получи експеримента-разтопи се ,но мисля че трябваше времето да е по -малко.В меда имаше малко восъчни отпечатки и след изтиването бях приятно изненадан,отгоре беше запечатан с много тънък слой восък.
Във вестика беше написано ,че няма промяна в качествата на меда стига да не е за дълго време нагряван,не знам дали това е така,би трябвало да вярваме на нашите учени.

Ще бъда благодарен,ако и Вие изразите своето мнение по този въпрос!
:lol: :lol: :lol:
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

Здрасти. аз си позволявам да дам малко обяснения като химик. Микровълновото лъчение е много ниско енергийно и предизвиква затопляне на веществата като увеличава ротационната им енергия, т.е. молекулите им започват да се въртят по бързо. Промени в молекулите не се извършват. Затова не би трябвало да има промени в качествата. Промени може да настъпят ако се прехвърлят температурите, които и без друго оказват влияние на качеството, но това не е поради самото лъчение. Така че използвай ниска мощност и минимално време, колкото да се стопи.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от valaz »

Микровълновата печка загрява неравномерно-повече в страни и отгоре. При това положение, локалното прегряване на меда е неизбежно.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от honeyed »

Мисля че yuri е прав.Трябва да се използва мощност за размразяване около 100/150w.Но неудобството при микровълновите печки е,че меда трябва периодично да се разбърква,защото външните молекули се движат по-бързо и в периферията си меда се загрява повече отколкото в средата.Това не важи за водата ,колкото плътноста е по-висока толкова периферията е по-гореща ,вътрешноста по-студена.Мисля че за малки количества при разумно борвене става.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от honeyed »

Това за 40г го знаем.Стаината температура е доста относително понятие от 18до25грагуса,и там вече работата клони към поговорката 'Траи бабо за хубост.'
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от plm »

Жалко ,че пишете такива неща. Не съм мистик ,обаче влиянието на микровълновите вълни е доказано лошо ,разбира се чрез индиректни наблюдения. Например снимките на Емото върху водата . Вашите разсъждения са в много грешна посока. Не сте никакви пчелари :(
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от nikoko »

plm написа:Жалко ,че пишете такива неща. Не съм мистик ,обаче влиянието на микровълновите вълни е доказано лошо ,разбира се чрез индиректни наблюдения. Например снимките на Емото върху водата . Вашите разсъждения са в много грешна посока. Не сте никакви пчелари :(
Тежка констатация,без достатъчни факти.Добрия пчелар не винаги е добър химик.Е сигурно има и изключения.
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от plm »

Нямах предвид ,че е нужно да си химик за да си пчелар. Все пак близостта с природата би трябвало да ни научи на нещо повече.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от nikoko »

plm написа:Нямах предвид ,че е нужно да си химик за да си пчелар. Все пак близостта с природата би трябвало да ни научи на нещо повече.
На какво повече? Приложна физика, химия или нещо такова?Хаиде да не се правим на "по католици от папата". Ние сме малко "Тома неверни" и не приемаме като че ли научно доказани факти. И аз съм малко скептик по този въпрос, но съм склонен да се доверя на ttitto.Тои е професионалист в тази област.
karada
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Фев 01, 2010 7:19 am

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от karada »

nikoko написа:
plm написа:Нямах предвид ,че е нужно да си химик за да си пчелар. Все пак близостта с природата би трябвало да ни научи на нещо повече.
На какво повече? Приложна физика, химия или нещо такова?Хаиде да не се правим на "по католици от папата". Ние сме малко "Тома неверни" и не приемаме като че ли научно доказани факти. И аз съм малко скептик по този въпрос, но съм склонен да се доверя на ttitto.Тои е професионалист в тази област.
Здравейте, работих известно време в лабораторията на една фирма и си правих експерименти с разтопяване на пчелен мед в микровълнова фурна. В основните показатели за качеството на пчелния мед - диастазна активност и хидроксиметилфурфурол(ХМФ) нямаше почти никаква разлика преди и след стопяването. Просто след като го стопите го охладете възможно най-бързо.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от nikoko »

karada написа:
nikoko написа:
plm написа:Нямах предвид ,че е нужно да си химик за да си пчелар. Все пак близостта с природата би трябвало да ни научи на нещо повече.
На какво повече? Приложна физика, химия или нещо такова?Хаиде да не се правим на "по католици от папата". Ние сме малко "Тома неверни" и не приемаме като че ли научно доказани факти. И аз съм малко скептик по този въпрос, но съм склонен да се доверя на ttitto.Тои е професионалист в тази област.
Здравейте, работих известно време в лабораторията на една фирма и си правих експерименти с разтопяване на пчелен мед в микровълнова фурна. В основните показатели за качеството на пчелния мед - диастазна активност и хидроксиметилфурфурол(ХМФ) нямаше почти никаква разлика преди и след стопяването. Просто след като го стопите го охладете възможно най-бързо.

тоест , как ги охладихте най-бързо?
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от ттитто »

Наскоро четох статия в българската пчеларска преса, че медът има в себе си много полезни бактерии, вкл. млечнокисели, които обаче живеели много кратко поради голямата захарност. Не си спомням как точно беше формулирано. Та това ме навежда на мисълта, че определено има много полезни биоактивни вещества в меда, които още никой не е разбрал какви са. Както и че е много вероятно тези вещества да се губят дори и в запечатания мед в процеса на узряването му, т.е далеч преди меда да бъде подложен на микровълнови лъчи.
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от Hristo Kasabov »

От личен опит мога да кажа , че мед , стопен в микровълнова печка не кристализира никога след това ( поне сега имам още 2 буркана , стопени през 2004 г). Вкусът и външния вид не са променени .
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от honeyed »

Hristo Kasabov написа:От личен опит мога да кажа , че мед , стопен в микровълнова печка не кристализира никога след това ( поне сега имам още 2 буркана , стопени през 2004 г). Вкусът и външния вид не са променени .
И аз имам разтопен мед в микровълнова,на втория месец започна да кристализира.Явно има значение как се втечнява, на каква мощност,до каква температура се загрява,какъв е меда.
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Разтапяне на захаросал мед с микровълни

Мнение от Hristo Kasabov »

До honeyed - как си го извършил , аз мислех , че е неизбежно , защото при МВ се разтопяват всички кристали ( зародиши на бъдещата кристализация ). Може би го втечняваш не напълно. Впрочем по-добре е на водна баня разбира се .
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”