Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Тук предупреждавайте за пръскане с пестициди и хербициди
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от Gojyto »

Отива6 при арендатора който пръска рапицата и му казва6 да предупреждава и да ти каже кога 6те пръска макар 4е са олигофрени и те самите незнаят.И ако се пъне не6то му кажи,4е ако 6те си прайте мръсно и кибрит4е за 5 ст вър6и идеална раота към 15 Уни.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от Зарко »

При мен е свестен арендатора, както и миналата, и сега пръска късно след 19 часа.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от светльо »

ico_dok възможно е пчелите да "пасуват" един ден, заради миризмата от отровата, но съм сигурен, че нямаш значими загуби. Самолетите, като че ли наистина ги забраниха - поне в моя регион, не видях и чух нито един, други години сме като при военно време.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от valaz »

При мен миналата година имаше рапица за първи път. За първото пръскане ни бяха уведомили за определен ден, а пръскаха на следващия ден. За второто пръскане, планирано през времето на масов цъфтеж, бяха пратили уведомително писмо до кметството за предстоящо пръскане на пшеница, а от запитване на посочените в писмото телефони ни поясниха, че ще пръскат рапицата. Тогава написах жалба до Областната служба за растителна защита и пръскането не се състоя. Третото пръскане го направиха в края на цъфтежа на рапицата без предупреждение в почивен ден. Тогава един от пчеларите извика полиция и съставиха акт на механизатора, а пръскането бе преустановено. Тази година нямаме рапица.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от Gojyto »

Аз съм се интересувал как стоят не6тата с рапицата.Значи този препарат,който не вреди на пчелите въоб6те излиза бая скъпо на декар в левове.А основния който по принцип масово пръскат е стотинки на декар.И арендаторите естествено искат да минат без никви вложения.Но поне като праскат с нурелетата и подобните да спазват 4асовете и дните на пръскане както при колегата.Ако се пръска след 19 4аса загубите 6те са минимални ако има въоб6те.Или като не им оттарва няма да сеят рапица.Не стига 4е лапат яките субсидийки ами 6те са праят и на интересни.Търсете си правата и бой до дупка.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от ico_dok »

Светльо, нямам сериозни загуби - има, няма по една шепа пчели на кошер. Лошото е, че пчелите продължават да "пасуват" на рапицата, но може и проблема да не е вече в пръскането, а във горещото време и ниската влажност на въздуха. В неделята пак обиколих и трите блока и почти нямаше пчели на рапицата.
Гожито, как да го предупредя, като не зная чий е блока, а и с тия хора не можеш се разбра. Преди 2-3 години се разправях с двама от тях и всеки първо отрича, после пък казва че блока е на други. Без пчелите добива им ще е в пъти по-малко, но не им пука, защото все ще дойдат пчели за опрашване, нищо че са умрели предните :twisted:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от Gojyto »

Разбирам те напълно! Тия келеши си взимат субсидийката и си мислят,че са богове и не осъзнават колко полезни са пчелите за тях.Знаят много добре на кой са блоковете.И да не са техни пак знаят на кой друг са.Разпитай ги и си търси правата.Ако трябва полиции жалби вси4ко.Не трябва да се оставяме.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от drone »

И друг път съм писал някъде в друга тема, но ви казвам със сигурност,базирайки се на големия си професионален опит в пожарната,че рапичен посев в каквато и да е фаза не може да бъде запален и изгорен. Имайте го предвид ,ако речете за плашите арендатор -може само да ви се присмее.Можете обаче ефективно и много жестоко да му бръкнете в джоба, като саботирате жътвата. Това е опит от чужбина. Става дума за възпрепятстване на хода на комбайните в посева, чрез поставяне на заострени стърчащи арматурни пръти, заварени за кръстачка пак от арматура/срещу потъване в земята на заострения прът/. Всяка една гума на комбайна почва от 2 бона нагоре ,а никой не знае къде са поставени "мините" за гумите на комбайна, освен поставилия ги. Какво ще стане, като комбайнера изреве след пръснати 1-2 гуми и на арендатора му светне накрая че някой го клати яко и не може да направи нищо ,за да опази останалите гуми и рапицата пред очите му може да бъде прибрана само след невъобразими загуби на труд и претърсване с металотърсачи. При това шанса за саботьора да бъде разкрит е просто микроскопичен, особено ако е взел мерки срещу разпознаване по време на акцията по минирането нощно време.
Това е много коварен и жесток план и не бива да се случва на нормални хора, но за големи доказани гадове може и да се приложи и то само от един човек за една нощ.

Между другото, рапицата отделя достатъчно нектар и е интересна за пчелите само при наличието на достатъчно сяра като торене или отделяна от газовете на автомобилния трафик . Затова някои посеви ,ако не са наторени със серни торове, не отделят нектар и пчелите естествено ги прелитат и не кацат в тях. Това са го доказали германските учени и пчелари -те имат многогодишен опит с рапицата.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от Gojyto »

Аз имах предвид като 6те се прави мръсно да не се пали рапицата, а п6еницата.Няма арендатор който да не сее п6еница или ечемик.Но дано никой не стига до тези мерки.Няма смисъл просто да си създаваме ядовете.Дано и арендаторите мислят така.
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от Krasio1980 »

След рапицата загубите са минимални,почти незначителни.По-тревожно е като пръскат царевицата и пшеницата,имаше период при мен по това време...мухата направо изчезна.Прудупреждения...глупости...при 35 градуса а затвори кошерите :oops:
пчеларството е проста работа за умни хора
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от светльо »

ico_dok - аз за това се ориентирам по магазините, ако има медец значи е добре, възможно е пчелите да са на акация примерно, тази година рапица и акация при мен не се застъпаха, а буквално вървят на едно. Инак в споменатото от drone има логика и съм склонен да му вярвам.

п.п. а относно заплахите и метода с арматурните пръти ви съветвам да не се занимавате - поне в моя край, земите от години се пазят от платена охрана, която си е в буквалния смисъл на думата мутри и по конкретно от ТИМ. Значи а са ви барнали по време на акция, казвам ви ще съжалявате и то много. Търсете други начини и методи, било за преговори, било за заплахи - по-добре открито предупреди, че ще биеш в зъбите, отколкото скришом да правиш подобни изпълнения. Аз лично съм хващал земеделец за гушата пред работниците му и посред бял ден - бързо си научи урока, не че се давам за пример, изобщо дори, но не бих рискувал с посегателство към имуществото.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от ico_dok »

То не е по темата, но на един от кошерите днес сложих втори магазин. Сега се застъпиха рапица, акация и кестен, та не знам откъде е нектара, но носят здраво.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от светльо »

ico_dok написа:То не е по темата, но на един от кошерите днес сложих втори магазин. Сега се застъпиха рапица, акация и кестен, та не знам откъде е нектара, но носят здраво.
именно за това ти казвам не се притеснявай толкова, не бързай с изводите и да се палиш, че и на себе си насипваш - точно така се вземат не добре обмислените и оказали се в последствие прибързани решения.
Щети от пръскане с наземна техника пак има, но са в пъти по-малко от поголовното пръскане с авиационна техника - говоря ти го от мой собствен препатил безброй пъти опит. Загуби от 5, че дори 10 000 пчели се преживява, не е толкова страшно особено при рапицата - това е в началото на годината и семействата толкова бързо се възстановяват, че можеш дори да не разбереш какво се е случило.

Хубаво ще е земеделците да преминат изцяло на безвредни за пчелите препарати, но повярвайте, ако наистина е приета и се спазва забрана за пръскане с авиационна техника, то това е една значителна крачка и мисля, че за в бъдеще при добра воля ще се постигнат още полезни консенсуси, но и при добро отношение, включително от наша страна.


п.п. от ЕС си натискат за тяхното - това, което е там, се натиска да стане и тука, но това, че некадърни организации, като БПС забавят, пречат и спъват процеса. Проблемите със земеделците (а и не само тях) отдавна можеше да бъдат решени, ако пчеларите не ни представяха разни некомпетентни, мързеливи и гледащи само личната си облага, номенклатурчици.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от dimitarbonev »

Има един начин това земеделците да преминат изцяло на безвредни препарати, но има много голяма съпротива от страна на министерството. Субсидията да е обвързана с опазването на пчелите. Пазиш пчелите получаваш субсидия. Не пазиш няма субсидия. Ще видим дали това може да се прекара като регламент от европейската комисия.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от Gojyto »

Хахаха.Само като им кажат нещо за субсидията и всички настрахват,апък ина4е се бият в гърдите,4е не била кой знае какво и не печелели добре от нея.Дано стане филма, аз 6те гласувам с 2 ръце.
Публикувай отговор

Обратно към “Пръскане с пестициди и хербициди”