Човекът най големият враг на пчелите.

Тук предупреждавайте за пръскане с пестициди и хербициди
Динко

Човекът най големият враг на пчелите.

Мнение от Динко »

Всяка година хиляди пчелни семейства и милиони пчели загиват отровени с пестициди .Как да защитим пчелите от човека?
Гост

Мнение от Гост »

Когато потърсим сметка на виновните.Какво мислите за евентуален съдебен процес?Все някой ще постави началото.
Гост

Мнение от Гост »

Не винаги силовите мерки носят резултат.
Трябва пчеларите да разясняват на земеделците за вредите
които нанасят.
Гост

загинали пчели

Мнение от Гост »

Вече за втори път ми се случва след преглед около кошера да има по 2 шепи умрели пчели. На какво се дължи това? Възможно ли е да е от опушването с дим? Някои от пчелите са изсъхнали.
razbiv
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 13, 2005 2:34 pm
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Мнение от razbiv »

И при мен имаше известен брой умрели пчели пред прелките и ми се струва че причината за това може би са ,някой от саселяните ни ,които си пръскат овошките докато са в цафтеж с разни препарати.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Според мен начините да се справим с отравянията са два. Първо- да си внесем от чужбина грамотни и съвестни селяни и арендатори, които да не пръскат културите в неподходящо време. Второ- ако не сработи първи вариант - да си внесем адекватно правосъдие, съдии и прочее юридически тояги , които ще накарат безсъвестните да се напикават насън . Май ,че втория вариант е по- лесен за изпълнение , щото дори и да си внесем културни селяни , то само след броени дни при сегашното правосъдие те ще станат като родните селяни. :lol: . Това е положението - грамофон свири, майка плаче !
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

drone написа:Според мен начините да се справим с отравянията са два. Първо- да си внесем от чужбина грамотни и съвестни селяни и арендатори, които да не пръскат културите в неподходящо време. Второ- ако не сработи първи вариант - да си внесем адекватно правосъдие, съдии и прочее юридически тояги , които ще накарат безсъвестните да се напикават насън . Май ,че втория вариант е по- лесен за изпълнение , щото дори и да си внесем културни селяни , то само след броени дни при сегашното правосъдие те ще станат като родните селяни. :lol: . Това е положението - грамофон свири, майка плаче !
Повече усилия и от наша страна, разговори с кметове ползватели на земя и т.н.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Коко ,ти си голям оптимист. Аз ви казвам каква е реалността. Имал съм си работа и с управленци и съдилища и това е истината. На никой не му пука за пчелите. Не че и за хората им дреме кой знае колко- освен когато трябва да ходят по избори. А в селата кметовете са пионки или още по-зле - кметски наместници. Всички председатели на кооперации са разбойници дето имат за цел да откраднат колкото могат повече освен ДДС-то , щото ако кооперацията процъфтява много повече хора ще го гледат под лупа какво прави. Арендаторите пък са просто интересчии -правят си каквото решат и никой не може да ги принуди да спазват разни правилници и наредби, които са с толкова слабости и недомислици, че трудно може да им се търси отговорност по законов път. Просто сме страна на абсурда. За да се бори човек с това трябва да има здрава организация с него, готова и изчистена схема с юридически похвати и поредица от задължителни действия при констатиране на нарушенията, както и адвокат, готов веднага да поеме случая . Всичко това трябва да е задължение на пчеларската организация , най-добре на национално ниво , която да има горещ телефон и веднага да се намеси.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

drone написа:Коко ,ти си голям оптимист. Аз ви казвам каква е реалността. Имал съм си работа и с управленци и съдилища и това е истината. На никой не му пука за пчелите. Не че и за хората им дреме кой знае колко- освен когато трябва да ходят по избори. А в селата кметовете са пионки или още по-зле - кметски наместници. Всички председатели на кооперации са разбойници дето имат за цел да откраднат колкото могат повече освен ДДС-то , щото ако кооперацията процъфтява много повече хора ще го гледат под лупа какво прави. Арендаторите пък са просто интересчии -правят си каквото решат и никой не може да ги принуди да спазват разни правилници и наредби, които са с толкова слабости и недомислици, че трудно може да им се търси отговорност по законов път. Просто сме страна на абсурда. За да се бори човек с това трябва да има здрава организация с него, готова и изчистена схема с юридически похвати и поредица от задължителни действия при констатиране на нарушенията, както и адвокат, готов веднага да поеме случая . Всичко това трябва да е задължение на пчеларската организация , най-добре на национално ниво , която да има горещ телефон и веднага да се намеси.
Опитвам се да бъда такъв и повярвай много ми е трудно.Но като оставим факта, че си прав във всичко или почти всичко, какво друго ни остава? "Да внесем селяни отвън". Разбирам сарказма ти, но той няма да помогне, повярвай. "Схемата с адвокат и юредически похвати е работеща, но се изисква организация, която да защитава интересите на членовете си.Добри неща и сигурно някъде ще заработят/ако вече не са заработили/.И аз се опитвам да раздвижа малко нещата, но се иска време , много работа и много убеждаване.
Гост

ХИМИЧНА Т0КСИК03А

Мнение от Гост »

Д-р Наско КИРИЛОВ, двм
Отравянето на пчели с различни химични съединения е един от важните проблеми на съвременното пчеларство. Умирането на пчели от прилагането в растениевъдството на химични продукти е отбелязано още в края на ХIX век.
Широкото прилагане на растителнозащитни продукти /в САЩ над 1000, а в Русия над 630/, особено със самолети на огромни площи и неспазването на указанията за стриктното им използване са причина за големите икономически загуби в пчеларството.
Отравянията при пчелите се наблюдават във всички страни, където се прилагат пестицидни продукти. Ежегодно в САЩ при използването им се унищожават 10% и довеждат до понижаване устойчивостта срещу други заболявания на 30% от пчелните семейства. Загубите от отравянията на пчелните семейства с горепосочените продукти ежегодно надхвърлят 135 млн. долара.
Недялков, Станков, Кънчев, Кирилов и др. автори отбелязват, че българското пчеларство през последните десетилетия на XX век ежегодно губи от химически токсикози /напълно загинали 2 - 3000 и частично загинали около 30 000 - 50 000 пчелни семейства/ между 13 и 15 млн. лева.
Разрешените за използване в растителна защита химични продукти, се разделят на четири групи: инсектициди, акарициди, фунгициди и хербициди.
Прилаганите за борба срещу насекоми и акари инсектициди и акарициди предизвикват най-често отравяния на пчелите. Особено опасни за пчелите са органофосфорните и карбамидните химични вещества. Те проникват в тялото на пчелите през меките тъкани на хитиновия слой, храносмилателния канал и сетивните органи. Действието им е вътрешно или контактно, нервно-паралитично и много бързо. Повечето пчели умират още по време на полет.
Използваните за борба с плевелите хербициди могат да увредят пчелите само в момента на прилагане и при предозиране. Повечето от прилаганите в практиката хербициди са безопасни, но при комбиниране с други химически продукти предизвикват отравяне и при пчелите.
Същото се отнася и за органичните съединения-фунгициди. Те са слабо токсични за пчелите, но поради все по-честото им прилагане, значението им, като токсични вещества ще нарасне все повече при отравянето на пчелите /Кънчев, 1999/.
В последно време някои автори отнасят към химичните токсикози и настъпването на аномалии при какавидите и излюпващите се пчели вследствие на прилагането в растениевъдството и на химически продукти от групата на растежните регулатори. Те предизвикват нарушаване в процесите на събличане през последния ларвен стадии. Поради това какавидите умират или се излюпват млади пчели с уродства /Ритер, 2004/.
Признаците на химическите токсикози /отравяния/ зависят от вида и концентрацията на прилаганите химически продукти, попаднали в нектара и прашеца, от местоположението на обработваните култури, от техниката, с която са третирани площите /наземна или авиационна/, и от атмосферните условия.
Общите признаци на отровените пчели започват със силна възбуда, последвана от нервно-паралитични кръгови движения, разперване на крилата, търкаляне и кривене на тялото, залитане, свиване на краката, свиване на коремчетата, изтеглени хоботчета, стъкловидно, празно средно черво и др.
Бързодействащите и контактни отрови предизвикват внезапно отслабване на пчелните семейства, без да се виждат трупове на умрели пчели пред и в кошерите.
По-бавно действащите отрови /в повечето случаи/ предизвикват едновременно умиране на летящите и на гнездовите пчели, а често пъти загива и незапечатаното пило /подобно, като при европейски гнилец/. Останалите живи пчели са много възбудени и агресивни.
При отравяне вследствие на прилагане на химически продукти от групата на растежните регулатори, които се донасят с прашеца, признаците се набладават 10 - 25 дни след напръскването. Пчелите изваждат от питите умрелите какавиди и заедно с тях отстраняват от кошерите и младите пчели с настъпили уродства /деформирани криле и скъсени коремчета/. Подобни признаци се наблюдават при вароатозата и простуденото пило, но за разлика от тях при отравянето с растителните регулатори какавидите и пчелите са често неравномерно оцветени. Във всички случаи сигурен признак са белите до сивите сърпове по вътрешния ръб на фасетъчните очи /Ритер, 2004/.
Лекуване. При установяване на химическа токсикоза на пчелите се извършва следното: изваждане на питите с пресен прашец и нектар; стесняване на пчелните семейства на толкова пити, колкото се покриват от пчелите; подхранване със захарен сироп /1:1/; извадените пити се претопяват за восък, който може да се използва само за технически цели; ако е необходимо, кошерите се подменят, след което се промиват с 5% алкален разтвор, с последващо измиване с чиста вода и леко обгаряне с бензинова лампа
Гост

ПОЗНАВАМЕ ЛИ НАРЕДБА № 15

Мнение от Гост »

ПЧЕЛАРИТЕ ТРЯБВА ДА ПОЗНАВАТ НОРМАТИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ
И ДА ЗНАЯТ КАК ДА ПРЕДПАЗЯТ ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ОТ
ОТРАВЯНИЯ И КАК ДА ПОСТЪПВАТ ПРИ ВЪЗНИКНАЛО ОТРАВЯНЕ
Ст.н.с. д-р К. ГУРГУЛОВА
Много пчелари все още не знаят, че старата Наредба № 5 от 1985 г. е отменена и в момента действа Наредба № 15 от 08.04.2004 г. за мерките за опазване на пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейност /обн. ДВ бр. 47 от 01.06.2004 г./. Тази наредба е издадена на основание чл. 3, ал. 2 от Зкона за пчеларството.
Наредбата съдържа 3 раздела.
I раздел разглежда общите положения.
Във II раздел са разгледани условията и редът за извършване на растителнозащитните, дезинфекционни и дезинсекционни мероприятия с наземна и авиационна техника.
Химически препарати за горепосочените дейности се прилагат при скорост на вятъра не повече от 2 м/сек на площи на разстояние 50 м от населени места и пчелини, когато третирането се извършва с наземна техника и на разстояние 300 м, когато третирането се извършва с авиационна техника. Не се разрешава третиране на площи, които граничат с цъфтящи култури, тревни, пасищни площи и вододайни зони.
Определят се следните защитни зони при провеждане на мероприятията, в зависимост от посоката на вятъра и вида на използваната техника:
- при използване на наземна техника - не по-малко от 150 м, когато посоката на вятъра е към населеното място и пчелините и не по-малко от 50 м, когато посоката на вятъра е обратна на населеното място и пчелините. Не се допуска използването на наземна техника за третиране при скорост на вятъра над 5 м/сек;
- при използване на авиационна техника - не по-малко от 800 м, когато посоката на вятъра е към населеното място и пчелините и не по-малко от 200 м, когато посоката на вятъра е обратна на населеното място и пчелините;
Задължения на възложителя, изпълнителите на растителнозащитни мероприятия и държавните институции.
Възложителят на растителнозащитна, дезинфекционна и дезинсекционна дейност е длъжен да уведоми съответните регионални служби за растителна защита /РСРЗ/, регионалните ветеринарномедицински служби /РВМС/ и регионалното управление на горите /РУГ/ относно използването на авиационна техника за пръскане на растителността с химически продукти не по-късно от 48 часа преди началото на третирането. В този случай не се разрешава прелитането над населени места и пчелини.
В бордовия дневник се отразяват метеорологичните данни, които характеризират времето в момента преди третирането и след извършването на самото третиране. Екипажът трябва да осигурява:
- непропускаемост на устройството за затваряне на дюзите така, че препаратите да попадат само върху подлежащите за третиране площи;
- приготвяне на работните разтвори и зареждане само на определени за целта места;
- унищожаване на опаковките от използваните химически продукти в деня на третирането по реда на Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда.
При установяване на неизправности от възложителя или контролните органи полетите временно се прекратяват до отстраняване на неизправностите.
Не се допуска използване на авиационна техника при следните случаи:
- скорост на вятъра над 2 м/сек при третиране с хербициди
- скорост на вятъра над 5 м/сек при третиране с инсектициди, растежни регулатори и минерални торове
- при температура на въздуха над 25ОС, измерени на сянка.
Преди третирането с химически препарати в овощните градини, цъфтящата растителност в междуредията се окосява, ако не е подкултура.
При третиране с химически препарати на открити, достъпни за пчелите терени, съответните органи на ХЕИ, областните пътни и ЖП управления, държавни дивечовъдни станции и частни горовладелци уведомяват писмено 5 дни преди третирането РСРЗ, РВМС, РУГ и кметствата.
Националната служба за растителна защита ежегодно до 1 март издава списък на разрешените за предлагане на пазара и употреба продукти за растителна защита и на регистрираните торове, подобрители на почвата, биологичноактивни и хранителни субстрати, в които се посочва и продължителност на токсичното действие на продуктите, а Националната ветеринарномедицинска служба публикува и актуализира регистър на ветеринарномедицинските препарати.
III раздел включва условията и редът за оповестяване на мероприятията
Възложителят на всяко третиране е длъжен да изпрати уведомително писмо по образец до кмета най-малко 5 работни дни преди третирането. В срок от 48 часа преди третирането кметът на кметството уведомява собствениците на пчелини в района, както и кметовете на кметствата на населените места, граничещи с третираната площ. Към уведомителното писмо се прилага и схема на площите за третиране, като се определя видът и фенофазата на културите в съседните площи.
Растителнозащитните, дезинфекционни и дезинсекционни мероприятия се провеждат само след като възложителят е получил писмено съобщение от кмета на кметството, че собствениците на пчелини са предупредени за предстоящото третиране.
Третирането на площите, посочени в уведомителното писмо не може да продължи повече от 5 дни. За всяко следващо третиране на същата площ се изпраща ново уведомително писмо по реда, посочен по-горе.
След уведомяване от кметството за предстоящото третиране собствениците на пчелни семейства са длъжни да затворят пчелните си семейства или да ги преместят в съответствие с указанията на комисията по чл.36, ал.1 от ЗП.
При масов подмор на пчели в срок до 24 часа от констатираната смъртност собственикът на пчелина подава молба до кмета, който уведомява ОДЗГ. Директорът на ОДЗГ свиква комисията по чл.36 ал.1 от Закона за пчеларството и представител на възложителя.
Комисията съставя протокол със следното съдържание:
1. потвърждава или отхвърля съмнението за отравяне
2. при установяване на отравяне се отразяват обстоятелствата, при които е настъпило събитието
3. определя вида и размера на причинените щети
Представителите на РВМС и РСРЗ вземат проби от умрели пчели и третирана растителност и ги предоставят за анализ в акредитирани лаборатории.
Окончателното заключение за причините за смъртта на пчелите и установяване на нарушителя се изготвя от комисията след получаването на резултатите от анализите.
Лицата, претърпели вреди имат право да търсят обезщетение по съдебен ред.
Успех в съдебните дела може да има само при изпълнение на клаузите, посочени в Наредбата. Ако комисията бъде свикана по-късно има опасност отровните вещества в пчелите да се разградят и да не могат да бъдат доказани в лабораторията. Вземането на третирана растителност и доказване на препарата, с който е извършено третирането, също има важно значение за доказване на отравянето.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

АКО ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА, КОИТО СА ОТРОВЕНИ НЕ СА РЕГИСТРИРАНИ ИЛИ СА РЕГИСТРИРАНИ ПО-МАЛКО ОТ КОЛКОТО СА ВДЕЙСТВИТЕЛНОСТ, МОЖЕ ЛИ В СЪДА ТОВА ОБСТОЯТЕЛСТВО ДА ПОПРЕЧИ ЗА ИСКАНЕ НА ОБЕЗЩТЕТЕНИЕ
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

DAN написа:АКО ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА, КОИТО СА ОТРОВЕНИ НЕ СА РЕГИСТРИРАНИ ИЛИ СА РЕГИСТРИРАНИ ПО-МАЛКО ОТ КОЛКОТО СА ВДЕЙСТВИТЕЛНОСТ, МОЖЕ ЛИ В СЪДА ТОВА ОБСТОЯТЕЛСТВО ДА ПОПРЕЧИ ЗА ИСКАНЕ НА ОБЕЗЩТЕТЕНИЕ
Май не.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

пчели измряха в Разградско

Мнение от Dinko »

Автор: news.bg / дата: 25.05.2006 18:50

30 млн. пчели измряха в Разградско заради неправилно използван хербицид

Хербицид уби милиони пчели и има опасност за здравето на хората от две села в Разградско, алармират пчелари от региона.

Ниви с рапица край селата Дянково и Черковна са пръскани с хербицида “Елфан 50 ЕК” вчера сутринта и няколко часа по-късно започват да измират пчелите от 2000 кошера.
Близо 30 милиона са мъртвите насекоми.

Пчеларите твърдят, че препаратът създава опасност и за живеещите в околностите хора - може да се получи задушаване и главоболие.

Утре ще заседава комисия от областната дирекция “Земеделие и гори”, за да установи конкретната причина за масовата смърт на пчелите.

Щетите за 80 пчелари са между 70 000 и 80 000 лева, информира Дарик радио.
KOGEKO
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Май 16, 2006 12:45 am
Местоположение: Pleven

Мнение от KOGEKO »

Драги колеги, при пръскането не само видимия подмор е проблем. Лошо става и когато предложим меда за продаване. Тябва ли да си траем когато виждаме как арендаторите пръскат без предупреждение, без да се съобразяват с времето и температурата и с две думи в пълно противоречие със закона за опазване на пчелите. Мисля, че предвидените глоби са не само за доказано отровени пчели. Така, че не чакайте да ви отровят пчелите.
Публикувай отговор

Обратно към “Пръскане с пестициди и хербициди”