Мацериране - избелване на восък .

Information, articles and everything for beebread.
Аватар
Dinko
Мнения: 1816
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мацериране - избелване на восък .

Мнение от Dinko »

Студените стари почернели пити се разтрошават на малки парченца.
Поставят се във съд със вода която през един два дена
се сменя докато спре да се оцветява.
Може и леко да се загрява.
Вече никой не го прави .........
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Като прочетох за този метод и почнах да го прилагам. Добивам по около 115 г восък от стара ДБ пита. При изкисването с топла вода, водата слабо пожълтява. При изваряването, водата направо почернява. Затова, правя едно допълнително преваряване на добития тъмен восък в чиста вода-част от тъмните примеси се разтварят в чистата вода и восъка става по-светъл. За добиването на кг восък ми отнема много повече време, отколкото за кг мед. Затова не продавам восъка, само разменям за основи. Восъка е като златото - с годините не си губи стойността.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от Boro »

Така е, било то восък или основи :!: Някъде тук из навалицата от теми бях писал как ми попаднаха изгодно основи от 80-те години.Тъмно кафяви,на страшно ароматни и изграждани с охота от пчелите.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

След усъвършенстване на метода и натрупване на практически опит постигнах среден добив от 150 г восък от стара ДБ пита, т.е. за около 2 основи.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Вече постигнах 160 - 165 грама среден добив на восък от една стара плодникова пита при 4 дневно изкисване във вода. За съжаление, все още не мога да постигна цвета на новия восък, въпреки че вече го прецеждам в цедка от неръждавейка.
delta.e
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:03 pm
Местоположение: Варна

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от delta.e »

Благодаря , Динко !
Восъка става супер .
tanasi
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 1:33 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от tanasi »

колеги споделете техника на работа.
Благодаря
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

При изкисването на старите пити във вода, отпадъчните продукти, които се намират в килийките поемат вода. Така при изваряването, те не могат да поемат от восъка, което улеснява пълното му извличане от троптината. След разваряването на восъчните материали, аз ги пълня в стар чорапогащник и ги изцеждам чрез пресоване с дървена лъжица в цедка от неръждавейка, поставена в тенджера с диаметъра на цедката. След изцеждането, восъка трябва да истива бавно. Затова покривам тенджерата с някакви дрехи до пълното му втвърдяване. След повторно претопяване на восъка в чиста вода, той се пречиства допълнително. Така постигам цвят, много близък до цвета на новия восък от строителната рамка. Като пресметна разходите на труд за добиването на 1 кг восък с високо качество, той ми струва повечене от 1 кг мед. Затова не продавам восък. Единствено сменям за основи, и то само толкова, колкото са ми необходими.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Вече постигнах среден добив от 195 гр восък от стара ДБ пита. Изкисването на надробените пити бе 2 седмици в пластмасов бидон с една междинна подмяна на водата след първата седмица. Чудя се, дали съм достигнал максимума на метода или да кисна още по-дълго?
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от beehoney »

оригиналния метод е с чиста морска вода и е един от най-ефикасните механични методи за извличане и избелване на восъка познат още от древните гърци

ако използваш химични най-добре е с оксалова к-на
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от ba4o_ivan1976 »

valaz написа:Вече постигнах среден добив от 195 гр восък от стара ДБ пита. Изкисването на надробените пити бе 2 седмици в пластмасов бидон с една междинна подмяна на водата след първата седмица. Чудя се, дали съм достигнал максимума на метода или да кисна още по-дълго?
Така както тръгна колега след няколко месеца ще постигнеш килограм от две рамки!
/шегувам се - надявам се носиш на майтап/!!! :P :P :P
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
veroller
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Дек 19, 2011 4:59 pm

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от veroller »

Здравейте, коллеги! Аз недобро ведаю български език, но ви многие понимаете руски. Если нет, то хороший електронен речник: http://translate.bravica.ru/bulgarian.htm
На международном пчелофоруме в теме по отбеливание восък еднин форумчанин из Казахстана написал добрый пост, может быть кому-то из вас пригодится:

При отбеливании пчелиного воска происходит химическое разрушение посторонних примесей и эмульгаторов, включая и коллоидные вещества, и пигменты.

Отбеливание воска можно добиться и химическим методом, и физическим методом. Воск, который прошел процесс отбеливания, обычно используют в фармацевтике и косметологии, в производстве лакокрасочных материалов.

Химический способ отбеливания воска. При данном способе используются обычно мягкие или жесткие окислители или восстановители.

Мягкие средства отбеливания воска:

1. Одна сотая процентный K2Cr2O7 (кислая среда). Отбеливание проходит при низких Т, что исключает захватывание Сг (III) , а также зеленый цвет воска. Процесс занимает семь дней.
2. Одна сотая процентный раствор KMnO4 (кислая среда). Отбеливание проходит при Т семьдесят пять градусов Цельсия, далее осуществляется промывка разбавленной H2SO4. Процесс отбеливания занимает тридцать минут.
3. Двадцати процентный раствор H2O2 (щелочная среда).
4. Спиртовой раствор KOH . На один килограмм воска требуется шесть десятых грамма едкого калия. Раствор KOH добавляется в расплавленный в воде пчелиный воск и продувается СО2.

Первый и второй способы требуют дополнительного удаления из воска солей. Это можно сделать посредством обработки пчелиного воска органическими растворителями или подкисленной H2O2. Третий и четвертый способы не требуют дополнительной очистки после отбеливания.

К мягким средствам отбеливания относят также мочевину, буру, SO2.

Жесткими средствами для отбеливания являются хлор и гипохлориты.

Отбеливание жесткими средствами приводит к изменению хим. состава и свойств пчелиного воска. Например, происходит разрушение красящих и непредельных соединений, образование карбоновых и оксикарбоновых кислот, кетоспиртов и т.д. Количество данных элементов возрастает с увеличением степени отбеливания. Отбеленный таким образом воск имеет большую твердость и хрупкость, увеличивается его плотность и Т плавления.

Физическое отбеливание воска.

При физическом отбеливании воска, пчелиный воск измельчается до мелкой стружки, которая тонким слоем размещается на солнце. Необходимо регулярное увлажнение и доступ кислорода, а также перемешивание стружки. Воск становиться белым на поверхности. По истечению пары дней воск следует перетопить, опять измельчить и поместить в хорошо освещенное место. Процесс повторяют до необходимой степени отбеливания. Как правило, отбеливание занимает от десяти до шестидесяти дней.

Комбинированное отбеливание воска.

Данный способ подразумевает сначала очистку концентрированными кислотами, потом отбеливание на солнце.

Линк: http://www.pchelovod.info/index.php?sho ... 179&st=915
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Пролетта надробих восъка от стари пити в бидон и го налях с вода. Стана обаче така, че бях много зает и восъка стоя във водата между един и два месеца. Не съм сменял водата, защото бидонът няма канелка за източване на водата. Когато реших да го претопявам, установих, че мирише неприятно. След изваряване в чиста вода, неприятната миризма на восъка остана. Миришат отпадъчните продукти, полепнали от долната му страна. Затова, с изкисването на восъка не бива да се прекалява.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Споделете, колко време е нормално да продължи изкисването на восъка? Смяната на водата е трудоемка процедура, ако бидона няма канелка за източване. Затова ми е трудно да преценя, кога водата ще спре да се оцветява. Може би, ако подменям редовно водата и чакам достатъчно дълго време, отпадъчните продукти, намиращи се във восъчните килийки ще се разложат напълно до минерални соли?
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от Motorhed4o »

valaz написа:Споделете, колко време е нормално да продължи изкисването на восъка? Смяната на водата е трудоемка процедура, ако бидона няма канелка за източване. Затова ми е трудно да преценя, кога водата ще спре да се оцветява. Може би, ако подменям редовно водата и чакам достатъчно дълго време, отпадъчните продукти, намиращи се във восъчните килийки ще се разложат напълно до минерални соли?
Брадаре, защо не пробваш както се преточва зелето зимата с маркуч?
За смяната на водата имам прадвид. Няма да е тежка задачата.

Успех.
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”