Мацериране - избелване на восък .

Information, articles and everything for beebread.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Motorhed4o написа:
valaz написа:Споделете, колко време е нормално да продължи изкисването на восъка? Смяната на водата е трудоемка процедура, ако бидона няма канелка за източване. Затова ми е трудно да преценя, кога водата ще спре да се оцветява. Може би, ако подменям редовно водата и чакам достатъчно дълго време, отпадъчните продукти, намиращи се във восъчните килийки ще се разложат напълно до минерални соли?
Брадаре, защо не пробваш както се преточва зелето зимата с маркуч?
За смяната на водата имам прадвид. Няма да е тежка задачата.

Успех.
Ще пробвам, но предполагам, че няма да е лесно, защото бидона го слагам на земята. За да стане преточването сполучливо, трябва да го поставя на някаква поставка на високо.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Старите пити ги подреждам на дъното на бидона без да ги надробявам на дребно. Стремя се дори, да са на колкото е възможно по-едри парчета. След това ги затискам с плоски камъни и накрая ги заливам с вода, така, че водата да ги покрие напълно. Ако питите са надробени на дребно, както пише в упътването за мацерирането, става трудно да ги затисна с камъните и голяма част от восъка изплува над повърхността на водата. Килийките, които при подреждането на питите са обърнати надолу остават пълни с въздух, което забавя процеса. Затова, заливането трябва да е с топла вода. При загряването си, въздухът в килийките увеличава обема си и по-голяма част от него излиза от килийките. При охлаждането на водата, въздухът в килийките намалява обема си и на това място влиза вода.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

При претопяване на восък от тъмни пити, обикновено отливката се отделя лесно от стените на тенджерата. Ако обаче, восъкът е от далаци или разпечатки, той така залепва за стените, че много трудно го отделям, като отливката обикновено става на парчета. Някой може ли да предложи разрешение на този проблем? Дали ще е удачно, ако предварително намажа стените на тенджерата с вазелин? За мен е важно не само да мога лесно да отделя отливката, но и това да не става за сметка на влошаването на качеството на восъка в нея.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valyo »

valaz написа:При претопяване на восък от тъмни пити, обикновено отливката се отделя лесно от стените на тенджерата. Ако обаче, восъкът е от далаци или разпечатки, той така залепва за стените, че много трудно го отделям, като отливката обикновено става на парчета. Някой може ли да предложи разрешение на този проблем? Дали ще е удачно, ако предварително намажа стените на тенджерата с вазелин? За мен е важно не само да мога лесно да отделя отливката, но и това да не става за сметка на влошаването на качеството на восъка в нея.
Слънчева восъкотопила!
С нея може да подобряваш и вече получен, по-тъмен восък ако ти се занимава
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Слънчева восъкотопила!
С нея може да подобряваш и вече получен, по-тъмен восък ако ти се занимава[/quote]

Подобряване качеството на восъка може да стане при претопяване във вода. Тогава, примесите и нечистотийте се разтварят във водата или се отделят от долната страна на отливката. Подобряване качеството на восъка в слънчева восъкотопилка няма как да стане, според мен.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valyo »

Подобряването на восъка става чрез топенето му на слънце, след като е бил настърган на ситни стружки и с последащо филтриране. Не забравяй че и съдинката на лънчевата восъкотопилка може да има вода отдолу. Но трябва да е фолио или неръждавейка щото ако ръждяса ще ти развал мног повече восъка.

Пробвай веднъж далаците и изрезките на слънце и после пак ще сиговорим за варене и топене ... Може да же да мина покрай тебе да си посипя главата със солако не съм прав :)
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valaz »

Някога си бях направил слънчева восъкотопилка - самоделка. Ламарината бе от поцинкована ламарина, а мрежата - също от обикновена ламарина. Поради това, получения восък ставаше по-тъмен от далаците и разпечатките. Затова я изоставих и минах на топене в тенджери - емайлирани или неръждаеми. Ако ще бъде слънчева восъкотопилка, трябва да е от неръждавейка. И да имам удобно място, където да я съхранявам.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от valyo »

Даже неръждавейка не ти трябва. Преди време из форума имаше еда снимка на такава топилка, направена от сиренарско сандъче. Мисля че на solaris беше, ако бъркам моля и той и автора да ме извинят.

Човека беше изолирал със силикон май (може би е добре да се използва високотемпературен такъв, за камини) , облепил отвътре със свтолотражателно фолио, а за поставка на восъка използваше не ламарина, а пак стъкло. Върху това стъкло беше залепил 2 (стъклени или плексигласови не помня) парчета , за да оформят нещо като улей, който може да служи
  • -за придържане на нестопения восък над улея,
    -за направляване на стопения восък
    -и допълнително (при него го нямаше) ти може да закрепиш там филтрираща мрежа
На снимката до топилката имаше калъп вече стопен восък - беше много много много чист.

Подръжката и беше също лесна. Той пишеше, че след топене обира останалата по долното стъкло троптина (от далаци и разпечатки тя ще е много малко) и маже с нея капани за рояци. А стъклото се почиства лесно докато троптината не е изстинала съвсем.
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: Мацериране - избелване на восък .

Мнение от Цветан Димитров »

Аз използвам слънчево восъкотопилса за далаците и старите пити.Питите при хубаво време се претопяват за един ден.На другия ден нова.Восъкът сабирам впластмасова кофичка и после го претопявам наново с разпечатките от питите.Слагам го в тензух за изчистване от механични примеси.Излиза с много добро качество.
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”