Как да отделя меда от восъка?

Information, articles and everything for beebread.
Публикувай отговор
aboianov
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 5:33 pm
Местоположение: Plovdiv

Как да отделя меда от восъка?

Мнение от aboianov »

Как да отделя меда от восъка? Имам цяла тенекия смесен мед с восък.
galin ganev
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Май 08, 2005 9:43 pm
Местоположение: 4erven briag
Обратна връзка:

Мнение от galin ganev »

Прецежда се през ситно сито. :) Останалия восък се слага във восъкотопилката и се получават два от най-популярните и търсени пчелни продукти.УСПЕX! :)
galin
aboianov
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 5:33 pm
Местоположение: Plovdiv

Мнение от aboianov »

Благодаря за отговора. Забравих да уточня,че меда е твърд и питам в домашни условия как да отделя восъка,без да изхабя меда. :)
Изображение
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

aboianov написа:Благодаря за отговора. Забравих да уточня,че меда е твърд и питам в домашни условия как да отделя восъка,без да изхабя меда. :)
Трябва да го втечниш на водна баня или топъл въздух, но много бавно при температура не повече от 42 градуса.
milen
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Авг 30, 2008 12:41 pm

Re: Имам питане

Мнение от milen »

Може да се върне на пчелите, като съда се сложи в магазин без пити направо върху пловниковите рамки. Ще остане само восъка.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: Имам питане

Мнение от ivo bozow »

здр , искам да попитам може ли в алуминиев съд да се топи восък. Аз го сложих в алуминиев съд и по пъхнах във фурната при температура 70-80 градуса. когато го извадих отдолу беше много тъмен и на шупли като че ли , а отгоре тъмно жълт. Дали става за нещо и дали ще ми го вземат в изкупвателния пункт.
и втория вупрос ми е може ли да се топи восък на който килийките му са пълни с търтеево пило.
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Имам питане

Мнение от khan tengri »

След като прецедиш каквото може, измий восъка с малко вода и слагай смело в джибрите! Така хем ще уползотвориш меда, хем ракията ще е по хубава :)
А за тези които имат по-големи количества, да внимават, че може да забави ферментацията!
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Имам питане

Мнение от bobmastar »

Защо не го сложиш в една слънчева топилка на другия ден сутринта
вадя кутията отгоре е идеален восък а отдолу е мед, размивам го с малко вода и на
пчелите в хранилките.
Успех на всички.
IVO183

Re: Имам питане

Мнение от IVO183 »

khan tengri написа:След като прецедиш каквото може, измий восъка с малко вода и слагай смело в джибрите! Така хем ще уползотвориш меда, хем ракията ще е по хубава :)
А за тези които имат по-големи количества, да внимават, че може да забави ферментацията!
БРАВО. ТОВА Е ДОСТОЕН ОТГОВОР :)
МЕД СЕ ОТДЕЛЯ ОТ ВОСЪКА ЧРЕЗ СИТО. АЗ ТАКА ПРАВЯ. НА КРАЯ НА СЕЗОНА НАКИСВАМ РАЗПЕЧАТКИТЕ И СЛАДКАТА ВОДА Е СЛАГАМ В ДЖИБРИТЕ. ПОДХРАНВАНЕТО НА ОТВОДКИ И НА РОЕВЕ СЪС СЛАДКИ РАЗПЕЧАТКИ Е ВАРИАНТ.
ВСИЧКО ТРЯБВА ДА СЕ ОПОЛЗОТВОРЯВА.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Как да отделя меда от восъка?

Мнение от volodq »

Накисваш в топла вода,като се размие меда отделяш восъка /прецеждаш/и сиропа връщаш на пчелите или правиш ракия.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”