Алгоритъм за топене на вощината

Information, articles and everything for beebread.
Публикувай отговор
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от млад пчелар »

Здравейте, досега никога не съм топил восък, независимо, че от 4-5 години имам кошери. Можете ли да ми дадете алгоритъма, по който се топят старите и бракувани пити?
янко йорданов
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 9:30 pm

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от янко йорданов »

няма точен алгоритам. Като цяло е губене на време. Единствения восък който ще добиеш е този от основата. Но въпреки това аз ги топя.
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от Shilo »

Топенето на восък е продължително, но не може да се нарече загуба на време. Аз действам по следния начин:
1. В цилиндричен съд с диаметър на дъното равен на диаметърът на плочата на котлона слагам восъка и 4-5 литра вода. Котларката стои на котлона, докато се разтопи напълно всичкия восък;
2. Преливам цялото съдържание в друг съд и с тел връзвам двойна марля на котларката;
3. Прецеждам восъка през марлята отново в първия съд;
4. От време на време разбърквам, за да се оттече останалия восък;
5. Така остава още известно време, до изсъхване на троптината, останала в марлята.
6. Изключвам котлона и оставам восъкът да се втвърди;
7. Измивам готовата пита с вода.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от Yonko »

В тая жега да гориш ток на котлона ненужно е. Направи си слънчева восъкотопилка или си купи готова такава. За един слънчев ден стопяваш по две пити и прекрасен чист восък получаваш. Такъв восък да изкупуват търговците предпочитат (сигурни са че няма камъни и други баласти вътре)
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от plam400 »

Yonko написа:В тая жега да гориш ток на котлона ненужно е. Направи си слънчева восъкотопилка или си купи готова такава. За един слънчев ден стопяваш по две пити и прекрасен чист восък получаваш. Такъв восък да изкупуват търговците предпочитат (сигурни са че няма камъни и други баласти вътре)
слагам восъка в чорапогащник и бум във врялата вода.Боклука остава в чорапогащника,а чистия восък във водата.Когато водата истине вадиш восъка и си готов.Аз го топя в тенекия за мед,само че от горе е отрязана,за да може да излезе питката с восък,а както каза колегата слънчевата си е най-добре
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от млад пчелар »

Здравейте,
Благодаря за отговорите!
Аз стопих 10 восъчни пити ДБ и отгоре на тенекията ми се образува кора от 5-6 mm восък. Това нормално ли е, да е толкова малко?
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от Boro »

Нещо подобно с такъв винт съм замислил и аз да си направя. :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=ZTb2gksvADI
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от valaz »

млад пчелар написа:Здравейте, досега никога не съм топил восък, независимо, че от 4-5 години имам кошери. Можете ли да ми дадете алгоритъма, по който се топят старите и бракувани пити?
Колега, прочети темата за мацерирането на восъка. Там всичко е описано добре:
viewtopic.php?f=6&t=1073
IVO183

Re: Алгоритъм за топене на вощината

Мнение от IVO183 »

plam400 написа:
Yonko написа:В тая жега да гориш ток на котлона ненужно е. Направи си слънчева восъкотопилка или си купи готова такава. За един слънчев ден стопяваш по две пити и прекрасен чист восък получаваш. Такъв восък да изкупуват търговците предпочитат (сигурни са че няма камъни и други баласти вътре)
слагам восъка в чорапогащник и бум във врялата вода.Боклука остава в чорапогащника,а чистия восък във водата.Когато водата истине вадиш восъка и си готов.Аз го топя в тенекия за мед,само че от горе е отрязана,за да може да излезе питката с восък,а както каза колегата слънчевата си е най-добре
ааааааааааааааа.... Колега, МНОГО ВНИМАВАЙ С ТЕНЕКИЯТА ДА НЕ СЕ НАРЕЖЕШ ЩОМ Е ОТРЯЗАНА ОТГОРЕ. РЕЖЕ КАТО БРЪСНАЧ :(
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”