Въпрос относно изграждането на пити.

Information, articles and everything for beebread.
sacho
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 4:17 pm

Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от sacho »

Здравейте. Новобранец съм още в занаята , от мин.г. имам 2 кошера и засега всичко е наред. Имам следното питане относно градежа на питите - кой пити трябва да подменя? Колко на брой на сезон? Питите от плодника имат пило когато започво восъкоотделянето - какво да ги правя ?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от genata_fi »

Подменяш само черните пити и тези които имат някакъв дефект или много търтиеви килийки. Изчакваш да се запечати пилото и изместваш рамката по-встрани и като се излюпи пилото, ги махаш. Колко броя, това зависи от силата на семейството. Когато тръгнат овошките, слагаш основа до пилото, а по-нататък и по средата на пилото. Зависи от времето и от притока на нектар.
sacho
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 4:17 pm

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от sacho »

genata_fi написа:Подменяш само черните пити и тези които имат някакъв дефект или много търтиеви килийки. Изчакваш да се запечати пилото и изместваш рамката по-встрани и като се излюпи пилото, ги махаш. Колко броя, това зависи от силата на семейството. Когато тръгнат овошките, слагаш основа до пилото, а по-нататък и по средата на пилото. Зависи от времето и от притока на нектар.
Благодаря колега! Кога горе долу да започна това мероприятие?
По какво преценяваш дали търтиевите килийки са повече от обичайното?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от genata_fi »

Трябва да се позатопли, да се развие семейството, да е силно, да има приток на нектар, тогава ще градят. Слабо ли е семейството, няма да гради, няма да ти донесе мед.
А черните пити, като погледнеш през тях срещу слънцето и не прозират и са със стеснени килийки, това са питите за смяня, казват, че това е една от причините за изчезването на пчелите от кошера, сега при прегледите просто или като започнеш да разширяваш гнездото, ги слагай зад преградната дъска и гледай в гнездото да има по качествени пити, търтиевите килийки са по големи, няма как да ги сбъркаш.
Има една книга, Календарен справочник - Любен Радоев, вземи я, там всичко е описано по месеци и много подробно, каква е работата на пчеларя и какво е състоянието на семейството и какви са инстиктите на пчелите. Много е полезна.
sacho
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 4:17 pm

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от sacho »

genata_fi написа:Трябва да се позатопли, да се развие семейството, да е силно, да има приток на нектар, тогава ще градят. Слабо ли е семейството, няма да гради, няма да ти донесе мед.
А черните пити, като погледнеш през тях срещу слънцето и не прозират и са със стеснени килийки, това са питите за смяня, казват, че това е една от причините за изчезването на пчелите от кошера, сега при прегледите просто или като започнеш да разширяваш гнездото, ги слагай зад преградната дъска и гледай в гнездото да има по качествени пити, търтиевите килийки са по големи, няма как да ги сбъркаш.
Има една книга, Календарен справочник - Любен Радоев, вземи я, там всичко е описано по месеци и много подробно, каква е работата на пчеларя и какво е състоянието на семейството и какви са инстиктите на пчелите. Много е полезна.
Благодаря за съветите,колега! Непременно ще взема книгата а на теб желая успех във всички начинания!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от medar1967 »

Колега ти в кой район пчеларстваш?
Бормалийски
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 2:37 pm
Местоположение: Хисаря

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от Бормалийски »

Браво Гена.
Рядко някой дава толкова точен,кратък и ясен отговор.

Дано да има повече такива постове.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от genata_fi »

Ами нали съм още новобранец и мисленето ми е такова, както аз предпочитам точните и ясните отговори, да кажем по простичките, такива бих давал и аз. На теория ми е ясно, да видим как ще се справя с практиката тази година. Ето сега пак напправих една грешка, при положение че имат мед около пилото, аз разпечатих мед и зад преградната дъска, дано да не блокират майката като започнат да пренасят меда. Надявам се сега при топлото време и започналото яйцеснасяне да изпапат бързо меда, за да има място за майката да снася.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от Цеко »

Искам да попитам, не ви ли е страх от нападения като разпечатвате така меда :?: При нас в Северозападна Бългрия все още няма никакъв принос на нищо и тази манипулация ми се струва доста опасна :?: На един "загрижен" съсед му отиде един кошер по тази причина :shock:
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от genata_fi »

Супер сте, благодаря ви за отношението. По принцип едното семейство ми е стеснено на 3 рамки, а другото е на 4 рамки. Имаха доста пренесен мед около пилото и то незапечатан. Ограничил съм гнездата и от двете страни с преградни дъски от стиродур, все още не са за разширяване, затова зад преградните дъски има пити 50% запълнени с запачетан и незапечатан мед. Не съм разпечатвал големи участъци, просто леко надрасках с вилицата участък който е около половин педя. Входовете са ми на 2 см, но като гледам доста пчелички седят и пазят на входа. Притесних се, защото книгата на Любен Радоев ми е пред очите и реших да прегледам работата на пчеларя за април месец и там много точно си е написано на 111 страница, - "При наличие на мед по средните пити не е правилно да се разпечатва медът от крайните пити, защото пчелите го пренасят в средата и запълват там празните килийки около пилото. По този начин още повече се ограничават площите за яйцеснасяне в средата на гнездото. Медът от крайните и от определените за бракуване пити зад преградните дъски трябва да се разпечатва, след като по средните пити около пилото е взет от пчелите."
Но след като всичките ми казвате, че не съм сбъркал, сега съм по-спокоен.
Последно промяна от genata_fi на Чет Мар 25, 2010 11:32 am, променено общо 1 път.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от Kiril8305 »

bars_i написа:
genata_fi написа:Супер сте, благодаря ви за отношението. По принцип едното семейство ми е стеснено на 3 рамки, а другото е на 4 рамки. Имаха доста пренесен мед около пилото и то незапечатан. Ограничил съм гнездата и от двете страни с преградни дъски от стиродур, все още не са за разширяване, затова зад преградните дъски има пити 50% запълнени с запачетан и незапечатан мед. Не съм разпечатвал големи участъци, просто леко надрасках с вилицата участък който е около половин педя. Входовете са ми на 2 см, но като гледам доста пчелички седят и пазят на входа. Притесних се, защото книгата на Любен Радоев ми е пред очите и реших да прегледам работата на пчеларя за април месец и там много точно си е написано на 111 страница, - "При наличие на мед по средните пити не е правилно да се разпечатва медът от крайните пити, защото пчелите го пренасят в средата и запълват там празните килийки около пилото. По този начин още повече се ограничават площите за яйцеснасяне в средата на гнездото. Медът от крайните и от определените за бракуване пити зад преградните дъски трябва да се разпечатва, след като по средните пити около пилото е взет от пчелите."
Но след като всичките ми казвате, че не съм сбъркал, сега съм по-спокоен.
А какво ще се получи ако разпечатваш около пилото малки площи? Тези килийки са почистени преди още да се сложи меда там и след като ги освободят пчелите майката веднага ги засеменява и по този начин се получава и лек форсаж. Така няма да се получи това задръстване от разпечатване на крайни пити за което споменаваш.
Правилно колега , аз така практикувам, и с успех.
Да споделя при мен какво се случи с градежа на питите.На 1 април на сложих по една рамка пробна за градеж като същевременно от кошера извадих пита за бракуване ,така запазих обема на гнездото същия , след като цъфнаха , джанката кайсията и великденчето, имаше доста храна, времето бе топло за два дни питите бяха почти изградени оставаше доизграждане на долните участаци , но времето застудя, и вчера хвърляйки бърз поглед , разбрах, че са спрели градежа на питите , реших , че евентуално правилният ми ход би бил , да стръскам мухата от новата рамка да свия гнездото и при главната паша да я кукна в магазина , и да я доизградят, е да ама не , оказа се , че майките ми са осеменили всички изградени килийки , пчелите си работиха там, но надоло по рамката нямаше градеж, че се чудя , дали няма да ми пробият рамките в долната част, но това явно времето ще покаже , казаха ми , че евентулано няма да има такъв ефект, но кой да знае.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от Kiril8305 »

Много прибързвате с тези основи.Трябва трайно затопляне на времето за да се поставят основи за да не се получават тези ситуации.Сега от време на време се затопля.Но това не може да бъде такава база,че веднага да нахвърляме основите,защото се получава точно този ефект.Щом майката е снесла на питата няма да я разкъсат,но ако е нова основа неменуемо ще стане на парцали.Градят пити когато е топло.Колкото и да ги надувате със сироп,ако е студено няма да градят,а ще го складират в готовите пити и по този начин ще възпрепятстват майката да снася.В този сезон и прашеца е обилен и ако не се използват и прашецоуловители се връщате назад колкото и да мислете,че като ги форсирате със сироп и се развиват удачно.Малееей запреличах на един наш колега с писанията си :lol:[/quote]
Колега , при мен времето се затопли за цели две седмици доста добре , цъфна какво можа, но сетне времето се обози , за съжаление не съм метеоролог за да предвидя колко трайно ще е след това.
Поздрави.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от ivandespotov »

yuri написа:Прав си. Положението ми е до болка познато. И в момента имам над 200 пити които вероятно няма да използвам и този сезон. Те не са ми проблем защото са магазинни и никога в тях не е люпено пило, но имам и над 30 плодникови ДБ наполовина или изцяло пълни с мед и се надявам тях да успея да опазя от молеца. Но това да си начинаещ не е порок и в случая мисля, че колегата е постъпил правилно. Всъщност това е едно от предимствата на по-ниската рамка - по-бързо се изгражда напълно.
Юри,как ще опазиш тези 200 рамки?
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от ivandespotov »

Барси, колегата с ранните майки започна да отговаря лаконично и ти си търсиш друго занимание ли? П.П.Много те моля не със мен!
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Въпрос относно изграждането на пити.

Мнение от Kiril8305 »

bars_i написа:Добре,толкова ли са ти необходими тези основи които ще ти изградят.А ако не ги изградят.Риска е малко повече,макар,че се отнася за две три или сто основи за стотинки.
Да , необходими са ми , правилно предположиха някой от колегите , когато започнах да се занимавам със отглеждането на пчели, просто нямаше кой да обади ,че пустите пити се сменят и трябва да си изграждам наврме , сега си блъскам главата ,но поне доста неща понаучих от тогава.Здраве да е , нещата ще се наредят.
Днес си направих прегледа с бавно темпо слизат и на доло, ако тая седмица се окаже милозлива от към време точно зад пчелина ми ще цъфнат около 200 дка рапица , и ще ги посторят набързо.
Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”