Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Information, articles and everything for beebread.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от Майка »

Благодаря за филмчетата. :D

Аз също не слагам сол. По същата логика, а и не само.

Като си помисля, колко много неща, необходими за поддържане на собственото си здраве, знаем и не ги прилагаме от небрежност, леност или от друго, откъде толкова време и съзнателност, за да приложим всички знания, с които разполагаме, за да поддържаме здравето на пчелите!
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от valkiria60 »

valyo написа:Аз също знам че вярната (тази дума трябва да се пише с е : верната)
Пише се точно - вярната, а не верната.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от valyo »

Но трябва да се пише с "Е". Сегашният правопис страда от този дефект от доста време. Не ми се влза тук в филологически обяснения. Ако Ви интересува, мога да отговоря на лични.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от valkiria60 »

valyo написа:Но трябва да се пише с "Е". Сегашният правопис страда от този дефект от доста време. Не ми се влза тук в филологически обяснения. Ако Ви интересува, мога да отговоря на лични.
Не е и необходимо. Защото точно така се пише. С "Я", а не с "Е". Прочети малко повече.

Правилно е да се пише вярно (наречие).
Прилагателното име вярно (форма за ср.р. ед.ч.) се пише по същия начин.

Правописът на вярно се подчинява на правилото за променливото Я (ятовия преглас). Променливо е онова я, което при определени фонетични условия преминава в е. Пише се Я, когато са изпълнени едновременно три условия:

1) Я се намира в сричка под ударение;
2) сричката след я съдържа една от гласните а, о, у, ъ или я е в последната сричка на думата;
3) след я не следва никоя от съгласните ж, ч, ш, й.

Във вярно са изпълнени и трите условия, затова се пише Я.

При формите на прилагателното име трябва да се внимава: вярно, вярна, но верен, верни, защото не е изпълнено второто условие.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от valyo »

Офф.

Казах, че не искам да водя филологически спорове. Знам правописа (макар да пиша с грешки ). Няма нужда да чета повече. Моля, ти прочети по-долу какво съм писал. Аз оспорвам правописа по същество, а не за дадено разминаване с правилата. Т.е. оспорвам правилата. Смисълът на изказването ми бе, че правописните правила изискват да се пише с Я но аз мисля че е правилно да се пише с Е и трудно бих се разубедил.

Аз настоявам на вЕра а не вЯра (въпреки 3те измислени условия от по-долу). Казваме все още завЕра а не завЯра, слава Богу.

Основанията ми са прости и се коренят в премахването на многофункционалното Е от нашата азбука. Сега, апологетите на правописа, без да се замислят и за секунда, отстоявайки назубрено, не преминало през критичен филтър знание, настояват на Я. Аз не го харесвам защото то ни разрожда (моля сами си преведете тази дума) с нашите братя от Македония например. И допълнително задълбочава разликите между нас, вместо да ни сближава.
Многофункционалното Е, несправедливо премахнато от азбуката ни, позволяваше на всички братя българи, и от Охрид и от Търново и от Мизия и Тракия, да пишат вЕра по един и същи начин, тоест подчертаваше родствените ни характеристики, а не наблягаше на разликите.
Независимо къде сте роден и дали в ежедневието си произнасяте вЕра (Перичко, Перник, София) или вЯра вие го пишете еднакво. Тоест всеки го произнася (чете) на собствения диалект но го пише еднакво, без да се замисля, без да има нужда от спазването на ятов преглас и прочее щуротии, без смислови промени, така удостоверявайки недвусмислено българските си корени.

Ще си позволя малко шеговито до-обяснение . Ако винкело ни разграничава от братята от Перник, то правописът беше едно от нещата които можеше да ни обедини. В частност "вЕра"-та :)

Сегашната ситуация си е престъпление спрямо българщината. Бих си позволил и едно друго онагледяване. Навремето японците възприемат от Китай йероглифите.Заради спецификата на йероглифното писмо, което е основано на смисъла на думата сричката и т.н., дори и сега, след толкова много години, по-интелигентните японци могат да прочетат на японски :) прост текст написан на китайски . Това е само като илюстрация към тезата ми. Просто йероглифите за съвсем различни по звучене думи са ако не еднакви то много сходни.

Пораженията нанесени от плеада филолози над българския език не се ограничават само с въпросният я-тов преглас. Искам да вметна, че на част от тях това им е било вменено задължение.
Само като тема за размисъл - как би изглеждал сега правописът ни (пък и езикът) ако преди повече от 200 години не бяхме учили по буквара на котелеца Берон а на съществуващите алтернативи? Вие сте интелигентна жена, открийте ги моля сама.

Аз няма да пиша повече по темата защото
-1. Няма да бъда убеден с позоваване на постулирани правила, правилността на които оспорвам.
-2. Не му е тук мястото на този спор.

Поздрави на всички и нека имаме повече единяща ни вЕра :)
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от valkiria60 »

valyo написа:Вие сте интелигентна жена, открийте ги моля сама.
Колкото ВЯРНО се пише с Е, толкова и аз съм жена.
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”