Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Information, articles and everything for beebread.
rulom

Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от rulom »

Тия дни говорих с колега пчелар,каза ми че при напръскване на основите с слаб разтвор на вода и сол се повишава восъкоотделянето.Знам че солта е опасна за пчелите затова приех думите му с резерв.Някой има ли информация по въпроса тъй като сега идва времето за този вид дейност?
krasimir.ninov
Мнения: 35
Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 4:47 pm
Местоположение: gr. Vratsa

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от krasimir.ninov »

rulom написа:Тия дни говорих с колега пчелар,каза ми че при напръскване на основите с слаб разтвор на вода и сол се повишава восъкоотделянето.Знам че солта е опасна за пчелите затова приех думите му с резерв.Някой има ли информация по въпроса тъй като сега идва времето за този вид дейност?
На мен пък колега ми каза, че топи основата с рамката в разтвор със изосуит и градежа е бил невероятен. Не съм го пробвал, но има логика.
Поздрави
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от коко »

На мен пък колега ми каза, че топи основата с рамката в разтвор със изосуит и градежа е бил невероятен. Не съм го пробвал, но има логика.
Поздрави[/quote]

Изосуит - много, много въпросителни за използването му.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от korradi »

rulom написа:Тия дни говорих с колега пчелар,каза ми че при напръскване на основите с слаб разтвор на вода и сол се повишава восъкоотделянето.Знам че солта е опасна за пчелите затова приех думите му с резерв.Някой има ли информация по въпроса тъй като сега идва времето за този вид дейност?
Солта не е вредна за пчелите :!: Напротив,тя им е небходима и трябва да им се осигурява,в противен случай те си я набавят от не толкова чисти източници :x
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от коко »

korradi написа:
rulom написа:Тия дни говорих с колега пчелар,каза ми че при напръскване на основите с слаб разтвор на вода и сол се повишава восъкоотделянето.Знам че солта е опасна за пчелите затова приех думите му с резерв.Някой има ли информация по въпроса тъй като сега идва времето за този вид дейност?
Солта не е вредна за пчелите :!: Напротив,тя им е небходима и трябва да им се осигурява,в противен случай те си я набавят от не толкова чисти източници :x
Да, но в точно определени к-ва. Ако се предозира, макар и малко е смъртоносна.
rulom

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от rulom »

коко написа:
korradi написа:
rulom написа:Тия дни говорих с колега пчелар,каза ми че при напръскване на основите с слаб разтвор на вода и сол се повишава восъкоотделянето.Знам че солта е опасна за пчелите затова приех думите му с резерв.Някой има ли информация по въпроса тъй като сега идва времето за този вид дейност?
Солта не е вредна за пчелите :!: Напротив,тя им е небходима и трябва да им се осигурява,в противен случай те си я набавят от не толкова чисти източници :x
Да, но в точно определени к-ва. Ако се предозира, макар и малко е смъртоносна.
Точно това ме интересува-пропорцията.Какво е съотношението вода-сол
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Приятели не се занимавайте с глупости. Развийте силни семейства,преместете ги на хубава паша и якият градеж идва сам.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Pa4o написа:Приятели не се занимавайте с глупости. Развийте силни семейства,преместете ги на хубава паша и якият градеж идва сам.
Най точно !

Ако няма паша здраво подхранване ;))
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Практикувам подвижно пчеларство и се движа по пашата.Затова не подхранвам.А ние пчеларите трябва да предлагаме на клиентите си здраве,а не отрова!!!!!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Pa4o написа:Практикувам подвижно пчеларство и се движа по пашата.Затова не подхранвам.А ние пчеларите трябва да предлагаме на клиентите си здраве,а не отрова!!!!!
Абсолютно си прав !
Аз говоря за стандартно подхранване т.е с мед
при липса на паша и за стационарен пчелин ;))Между другото миналата година в нашия регион Шуменския годината беше слаба
имам приятел който не може да изгради нито една рамка
нямаше ''материал'' ,а мога твърдо да заявя че е професионалист изхранва се с само с доходи от пчели .
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Мнение от христо »

Pa4o написа:Практикувам подвижно пчеларство и се движа по пашата.Затова не подхранвам.А ние пчеларите трябва да предлагаме на .клиентите си здраве,а не отрова!!!!!
Практикувам стационарно пчеларство. Подхранвам грамотно. Подхранването, колега не означава че стационарния пчелин произвежда отрова.
nedqlka
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Фев 11, 2007 10:00 am

за восъкът

Мнение от nedqlka »

По въпроса за восъкоотделянето и солта :roll:
Мога смело да ви кажа, че няма връзка едното с другото. Всички, занимаващи се с прекрасните пчелички би следвало да знаят, че восъкът се отделя когато има силно семейство с много строителки /10-12-18-дневна възраст/ и обилен нектаропоток. Мисля, че е излишно да спомена, че основата за градеж се поставя до пита с прясно пило, защото строителките са и кърмачките, които хранят пилото. Ако липсват тези условия не чакайте нищо. Ще изяждат основите, вместо да ги изграждат. А за да ги посетят бързо и с охота да ги градят при поставянето ги пръскаме със захарен сироп, а не със солен.
Колкото до необходимостта от сол, мненията са много и различни.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

христо написа:Практикувам стационарно пчеларство. Подхранвам грамотно. Подхранването, колега не означава че стационарния пчелин произвежда отрова.
Не си ме разбрал правилно. Визирам тия измислени "пчелари", които си мислят, че само захарта прави чудеса.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

До ТОКО

Мнение от Pa4o »

За съжаление е точно така. Имам приятели от Търговишко и видях с очите си какъв глад беше при тях 2006 год.
IVO183

Re: за восъкът

Мнение от IVO183 »

nedqlka написа:По въпроса за восъкоотделянето и солта :roll:
Мога смело да ви кажа, че няма връзка едното с другото. Всички, занимаващи се с прекрасните пчелички би следвало да знаят, че восъкът се отделя когато има силно семейство с много строителки /10-12-18-дневна възраст/ и обилен нектаропоток. Мисля, че е излишно да спомена, че основата за градеж се поставя до пита с прясно пило, защото строителките са и кърмачките, които хранят пилото. Ако липсват тези условия не чакайте нищо. Ще изяждат основите, вместо да ги изграждат. А за да ги посетят бързо и с охота да ги градят при поставянето ги пръскаме със захарен сироп, а не със солен.
Колкото до необходимостта от сол, мненията са много и различни.
Браво. много точно, смятах да си изкажа мнението но като прочето твоя коментар се отказах. Няма как да се ускори ако няма паша. За да има восъкоотделяне, трябва да има консумация на прашец. Никой до сега не е споменал прашеца като главна причина за восъкоотделянето. Каквото и да правите има ли дефицит. Нищо не можете да направите. НАЙ-ВАЖНОТО Е ПЧЕЛАРИТЕ ДА НЕ БЪДАТ ПРЕКАЛЕНО АЛЧНИ СПРЯМО ПЧЕЛИТЕ. ИМА ПЧЕЛАРИ КОИТО МЪРОДЕРСТВАТ С ПЧЕЛНИТЕ СИ СЕМЕЙСТВА.
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”