Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Information, articles and everything for beebread.
IVO183

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от IVO183 »

korradi написа:
rulom написа:Тия дни говорих с колега пчелар,каза ми че при напръскване на основите с слаб разтвор на вода и сол се повишава восъкоотделянето.Знам че солта е опасна за пчелите затова приех думите му с резерв.Някой има ли информация по въпроса тъй като сега идва времето за този вид дейност?
Солта не е вредна за пчелите :!: Напротив,тя им е небходима и трябва да им се осигурява,в противен случай те си я набавят от не толкова чисти източници :x
Някой слагал ли е парче каменна сол под покрива на кошера :roll: По пътя на логиката така ще ги облекчим относно нуждата им за сол :roll: Ще ходят да си ближат когато усетят нужда. Смятам тази година да пробвам на няколко семейства :D Ако има резултат ще ви пиша :mrgreen:
IVO183

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от IVO183 »

Относно солта, някой пробвал ли е да сложи парче каменна сол под капака на кошер? Когато пчелите усетят нужда за сол, ще ходят да си ближат :D :shock: Ще пробвам тази година и ще ви пиша :D
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от зуница »

Между готварска сол и минерални соли има малка ,но чувствителна за пчелите разлика.Това налага точно дозиране на готварската сол.
Ако каменната сол за "животни" овлагне и потече солена вода в кошера концентрацията ???
Ако не ви се търсят точни дози на солта, слагайте "Стартовит" в него дозираното е безопасно.А иначе в интерес на науката , пробвайте и с каменната сол.Пишете за резултата, та всички безопасно да се възползваме.В науката отрицателния "резултат" също е "резултат".А ако е на чужд гръб е два пъти "резултат"!
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
IVO183

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от IVO183 »

зуница написа:Между готварска сол и минерални соли има малка ,но чувствителна за пчелите разлика.Това налага точно дозиране на готварската сол.
Ако каменната сол за "животни" овлагне и потече солена вода в кошера концентрацията ???
Ако не ви се търсят точни дози на солта, слагайте "Стартовит" в него дозираното е безопасно.А иначе в интерес на науката , пробвайте и с каменната сол.Пишете за резултата, та всички безопасно да се възползваме.В науката отрицателния "резултат" също е "резултат".А ако е на чужд гръб е два пъти "резултат"!
НЕПРЕМЕННО ЩЕ ПИША ЗА РЕЗУЛТАТА :D
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от TodorPopov »

Аз съм слагал парчета каменна сол или едра морска сол в торбичка върху дъската на поилката за да се овлажнява. Явно им е необходима, защото винаги имаше по някоя пчела върху солта. Много по-малко отколкото на водата, но имаше.
Колкото до концентрацията - предполагам, че сами си я определят по-добре от мен.
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от Цветан Димитров »

Здравейте!По отношение на солта аз го практикувам отдавна.Слагам каменна сол в платнена тобичка и го слагам на дъската на поилката като част от водата капе върху солта а другата част е чиста вода.Винаги има пчели които са кацнали под торбичката със сол.Бях чел някъде че те сами си дозират солта.С едно парче 0,5кг. изкарвам цяла година.Вземам го от един комшия който гледа говеда.Така че солта е необходимост както при нас така и при тях.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от зуница »

Това с поилката е хубава работа.Дано ги отучи да налитат всяко "препикано" място.Главно от ходенето по обори и т.н. :wink: Колегата IVO183 забрави да напише как се е получило със солта под капака. :)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от valyo »

Това със солта може и да хубаво но трябва да се избягва всячески есенно време. Солта е един от факторите които разрушават вътрешното поресто-мъхесто покритие в стомаха на пчелата, намалявайки в значителна степен естествената и защита срещу спорите на нозематозата. Грубо казано, ноземните спори се захващат за вътрешните стени на стомаха изстрелвайки копиеподобни израстъци. Колкото е "по-гладка" вътрешната стена, толкова по-сигурно е захващането и по-успешно размножаването на ноземата.
По подобен на солта начин влияе и мановия мед. Затова не се препоръчва зимуване на него.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от Aleksey »

Най-вероятно от солта им трябва йодът.До сега не съм ползвал сол.С йод правя питките през зимата.Йод слагам и във поилката и в захарния сироп.Не знам колко е ефективно добавянето на йод,но също така не знам и какво е нозематоза.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от Майка »

Мисля, че каменната сол не съдържа йод. Възможно е да греша.
А колегата казва, че слага каменна сол.

И каменната, и морската съдържат необходими микро елeменти.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от Aleksey »

Чудя се,какви ли микро елементи съдържа кам.сол,които ги няма в прашеца.Най вероятно има такива,но не съм се замислял по въпроса и с какво помага за восъкоотделянето.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от Майка »

Не знам какви микроелементи им липсват в прашеца. В солта - трапезна, каменна или морска - търсят натриев хлорид.

Във водата, която даваме на пчелите, трябва да се слага готварска сол, още по-добре морска, защото съдържа редица микроелементи. Солта или натриевият хлорид е необходима съставна част за организма на пчелите и пилото. Тя поддържа постоянно осмотичното налягане в хемолимфата, има голямо значение за поддържане на киселинно-алкалното равновесие в тъканите и т.н. Ако в организма има дефицит на натриев хлорид, за да си го доставят, пчелите могат да започнат да посещават отходни места на човека и добитъка. В резултат на това често в кошера, а и в меда се внасят микроорганизми, които са патогенни и за човека, и за пчелите - салмонела, стрептококи, стафилококи, причинители на туберкулоза и др. Какво трябва да бъде количеството на солта? Най-широко разпространеното схващане 1 грам на литър сироп или вода. Любен Радоев препоръчва една чаена лъжичка на 2-3 литра, а д-р С. Георгиев - солта да не бъде над 8 грама на литър. В книгата "1001 въпроси и отговори по пчеларство" пише: "Максимално 8 грама сол на литър или по-добре 50 грама сол на 10 литра." Според д-р Калинка Гургулова на 10 литра се слага само 1 грам сол. От приведените няколко примера се вижда, че препоръките за количеството на солта са различни. Ако сме убедени, че тя е жизнено необходима за пчелите, кое количество да приемем за меродавно? Какви са критериите за това? Отговор на този въпрос дават някои изследвания (Писков - Болезни пчел, 1973, стр. 28). Степента на солната токсикоза е в пряка зависимост от концентрацията на сол във водата или в захарния сироп. Аналогични данни са получени от А. Маурицио (1946). При направените опити пчелите, хранени със сироп, в които имало 1-2 грама сол, живели 15- 17 денонощия, при 5 грама на 1 литър - 10-11 денонощия и т.н., т.е. с увеличаването на количеството сол се намалява продължителността на живота. Пчелите, хранени без така необходимата сол, са живели 25-33 денонощия или два пъти повече от тези, на които е давано по 1 грам сол на 1 литър сироп. При по-нататъшни изследвания е установено, че концентрацията от 0,01%, т.е. 1 грам на 10 литра вола не е опасна за пчелите и е напълно достатъчна да задоволи потребностите им.

http://www.farmer.bg/2548-Vodata
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от TVB »

Ето тук, на "Майка" трябва да се каже БЛАГОДАРЯ! Изчерпателна информация и коректно отношение към източника.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от Майка »

Моля. :D Нищо ново не казвам, само повтарям стара информация.
valyo написа:Това със солта може и да хубаво но трябва да се избягва всячески есенно време. Солта е един от факторите които разрушават вътрешното поресто-мъхесто покритие в стомаха на пчелата, намалявайки в значителна степен естествената и защита срещу спорите на нозематозата. Грубо казано, ноземните спори се захващат за вътрешните стени на стомаха изстрелвайки копиеподобни израстъци. Колкото е "по-гладка" вътрешната стена, толкова по-сигурно е захващането и по-успешно размножаването на ноземата.
По подобен на солта начин влияе и мановия мед. Затова не се препоръчва зимуване на него.

Тази информация е много ценна предвид предстоящото зазимяване, аз не съм я срещала досега.
Вальо, откъде е?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Ускоряване градежа на рамките(по-високо восъкоотделяне)

Мнение от valyo »

Информацията ми е от другаря Кашковский.

Аз също знам че вярната (тази дума трябва да се пише с е : верната) пропорция е грам на 10 литра, но също така знам че ние както и руснаците сме органично скарани с прецизността. Ако например предписанието е да се спазва точност до микрони, за нас е ок ако бай Иван шлосера го погледне на око и каже - "точно е, идеално стана."

Та по тази причина не споменах минимален долен праг на солта.
Още повече че на пчелини в близост до потоци например пчелите така или инак носят микроелементи и соли, разтворени във водата. Нашата почва не е толкова идеално безсолна, въпросното минимално количество са си го намирали и ще си го намират.
По отношение на отходните води не вярвам че ще спрат да ги посещават дори и ако им солим водата.
За мен съм решил и не слагам сол по горните причини. Дори да сложа 0.1 промил не знам те колко допълнително са си донесли и каква е крайната пропорция.
Публикувай отговор

Обратно към “Восък / Beeswax”