Клей в килйките...

Information, articles and everything for propolis.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Здравейте на всички.
При последния преглед който направих на кошерите забелязах,че в основата на най-долните пити има области от килйки,които са пълни с прополис.За пръв път виждам такова нещо :shock:
Знае ли някой дали това е един вид запас от клей за зимата или има друга причина поради която пчелите тъпчат прополис в килйките :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Клей в килйките...

Мнение от batrosko »

Сигурен ли си, че е клей? :idea: :idea: :idea:
В стари пити ли?
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Почти 100% съм сигурен,че това е клей.
В нови пити е.
В основата на питата е.Та питите върху които има такова нещо са фарарови и са най-долу в кошера и то само откъм входа.Нови са и са или празни или частично запълнени със запечатан мед.Пило там няма за това изключвам болести свързани с пилото.Прополисът е натъпкан както в килийките така и извън тях по питата.
Сега ме хваща яд,че не се сетих да го снимам :? Едва ли ще имам възможност да се ровя пак толкова много из кошерите.
Надявах се,че някой ще знае за какво става дума.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
rumen_zarkov
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2008 9:01 am
Местоположение: Своге

Re: Клей в килйките...

Мнение от rumen_zarkov »

p4elar4e написа:Почти 100% съм сигурен,че това е клей.
В нови пити е.
В основата на питата е.Та питите върху които има такова нещо са фарарови и са най-долу в кошера и то само откъм входа.Нови са и са или празни или частично запълнени със запечатан мед.Пило там няма за това изключвам болести свързани с пилото.Прополисът е натъпкан както в килийките така и извън тях по питата.
Сега ме хваща яд,че не се сетих да го снимам :? Едва ли ще имам възможност да се ровя пак толкова много из кошерите.
Надявах се,че някой ще знае за какво става дума.
Може ли да го складират като един вид преграда срещу постъпващия студен въздух, след като е в близост до прелката? Как са входовете на кошерите? Също така в момента времето е хубаво, пчелите летят, няма цъфтяща растителност и като намират прополис го събират като запас. Това са предположения, тъй като не съм с голям опит.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Клей в килйките...

Мнение от drone »

Това е типично заклейване на входа на прелката срещу влизащия студен въздух. Сложи празен корпус най-отдолу за да играе ролята на дълбоко дъно за зимата иначе ще заклеят и долните и страничните летви на рамките срещу входа.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Възможно е.При мен все още събират прашец при хубаво време,макар и в по-малки количества.Входовете не са ми стеснени (явно ще трябва да го направя).Дано да има още хубави слънчеви дни,за да имам възможност да отворя кошерите пак.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Кошерите са ми с двойни дъна.В момента плътната преграда на двойното дъно е най-долу,а над нея е мрежестото дъно.
Най-долния вход е затворен,а този над него (основния) е отворен.
Така се получава затворено пространство от двете дъна в което пчелите нямат достъп по никакъв начин,т.к. най-долния вход е затворен.Отгоре са двата фарарови корпуса.Незнам дали това е правилно :|
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Клей в килйките...

Мнение от valaz »

p4elar4e написа:Кошерите са ми с двойни дъна.В момента плътната преграда на двойното дъно е най-долу,а над нея е мрежестото дъно.
Най-долния вход е затворен,а този над него (основния) е отворен.
Така се получава затворено пространство от двете дъна в което пчелите нямат достъп по никакъв начин,т.к. най-долния вход е затворен.Отгоре са двата фарарови корпуса.Незнам дали това е правилно :|
Пчелите трябва да зимуват при затворен горен вход и отворен долен вход на дълбокото дъно. Горната замрежена табла трябва да се извади.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Благодаря за отговора valaz.В случая имам 1 малък проблем. Горния вход на дълбокото дъно не се затваря напълно,защото прелката опира в ръба на първия корпус и затова седи леко издадена напред,с което входа не се затваря напълно.
Т.к. двата корпуса са ми запълнени само до 6-та позиция с рамки трябва ли да стеснявам гнездото или може да го оставя така?
Ако трябва да го стеснявам, преградната дъска да е с дължината на рамките или да опира чак до плътната дъска на дълбокото дъно?
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Емилия
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2008 6:17 pm

Re: Клей в килйките...

Мнение от Емилия »

Ох, като чета за този прополис съвсем се обърках. При мен имам един кошер, пчелите миналата година и тази година запечатват част от входа с прополис. В друг кошер има прополис по предната стена и от него трудно можах да извадя питата като ги преглеждах, но не съм си мислила, че това е някакъв проблем и трябва да вземам мерки.
Миналата година оставих само долния вход отворен (многокорпусни кошери), сега не знам дали да не оставя и отвора на корпуса отворен ( горния вход), в книгите пише, че е по- добре да се остави и горния вход за вентилация. Вие как практикувате? Сега като прочетох във форума, да се слага празен корпус отдолу и тогава пълния съвсем се обърках. Вече не мога и да ги отварям, че много жилят.
Моля за съвети, споделете вашия опит.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Ако имаш двойно дъно не ти трябва празен корпус.Ако си с обикновено дъно хубаво е да сложиш празен корпус на него,а върху празния корпус корпусите с питите.Целта на двойното дъно или на поставянето на празен корпус на обикновено дъно е през зимата да се отдалечат пчелите от входа където е студено.
Не знам дали моите пчели са кротки или съм голям късметлия,но от г/д 4 месеца не съм ползвал пушалка :D Един стар пчелар ме посъветва ако пчелите са спокойни да не ги напушвам,за да не се стресират.Лятото ходех при тях само по къси панталонки,къс ръкав и булото :D Отварям си кошерите бавно и спокойно.Досега съм имал не повече от 10 ужилвания и то главно заради разсеяност и невнимание от моя страна.
Дано почивните дни да е хубаво времето,за да ги отворя,може би за последен път тази година.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Клей в килйките...

Мнение от valaz »

p4elar4e написа:Благодаря за отговора valaz.В случая имам 1 малък проблем. Горния вход на дълбокото дъно не се затваря напълно,защото прелката опира в ръба на първия корпус и затова седи леко издадена напред,с което входа не се затваря напълно.
Т.к. двата корпуса са ми запълнени само до 6-та позиция с рамки трябва ли да стеснявам гнездото или може да го оставя така?
Ако трябва да го стеснявам, преградната дъска да е с дължината на рамките или да опира чак до плътната дъска на дълбокото дъно?
Прелката на горния вход опира на перваза на първия корпус. Аз съм махнал первазите от предната страна на корпусите. Това помага да мачкам по-малко пчели при поставяне на корпусите. По книгите пише че по-слаби семейства зимуват на един корпус. ако корпусите са 10 рамкови, по-добре би било да зимуват на по 1 пълен корпус. В конкретния случай е доста късно за пренареждане на гнездото.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Дори и да искам нямам възможност да ги оставя на по 1 корпус,т.к. във всеки корпус имам по 4 ДБ рамки наред с Фараровите.Т.к. взех пчелите някъде юни месец ме посъветваха да не ги махам тази година.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Клей в килйките...

Мнение от valaz »

p4elar4e написа:Дори и да искам нямам възможност да ги оставя на по 1 корпус,т.к. във всеки корпус имам по 4 ДБ рамки наред с Фараровите.Т.к. взех пчелите някъде юни месец ме посъветваха да не ги махам тази година.
Постави преградна дъска до дъното или 1-2 см над него и плътно зад нея затоплящите материали. Във втория вариант можеш да подхранваш напролет с вътрешна хранилка като пчелите минават под преградната дъска. Не губи време, защото си закъснял със зазимяваването. Успех!
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Клей в килйките...

Мнение от p4elar4e »

Така е :| Или времето е скапано или аз си имам друга работа.Т.к. ги подхранвах през двата отвора на покривната дъска (единия сироп,а другия кърмова маса),изчаквах с поставянето на преградна дъска,защото единия вход щеше да се затвори напълно. Мислих си да поставя преградна дъска и да я облепя с алуминиево фолио.Незнам дали това ще е удачен вариант.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Прополис (клей) / Propolis”