Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Information, articles and everything for propolis.
sttuffa
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Ное 27, 2005 4:26 pm
Местоположение: Svishtov
Обратна връзка:

Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от sttuffa »

Имам събран прополис, но с примеси от умрелеи пчели, восък и трески от рамките. Има ли начин те да бъдат премахнати по някакъв начин примерно чрез загряване?
Гост

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от Гост »

sttuffa написа:Имам събран прополис, но с примеси от умрелеи пчели, восък и трески от рамките. Има ли начин те да бъдат премахнати по някакъв начин примерно чрез загряване?
:? Да при загряване ще можеш да отстраниш част от примесите, но ще бъде трудно и съда който ползваш ще трябва да прежалиш. При загряване восъка ще "избие" и ще се разтопи.Така ще го отстраниш. Внимавай много цапа.
valchev
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 9:33 am
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от valchev »

Прополиса се загрява най- лесно като се постави на опаковка от захар или ориз за около 10-15 сек. в микровълнова фурна, и след това се обработва с намокрена във вода ръка.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от коко »

valchev написа:Прополиса се загрява най- лесно като се постави на опаковка от захар или ориз за около 10-15 сек. в микровълнова фурна, и след това се обработва с намокрена във вода ръка.
Не се препоръчва загряването на пчелните продукти с микровълнови фурни, излагането им на слънце продължително време. По добре направете така, че да го събирате чист.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

аз лично не мога да различа прополиса от восъка. Виждам че има нещо струпано по горната част на рамките, но дали е восък или прополис?!?
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

по-добре направо го разтвори в спирта и прецеди тинктурата. така май ще си запази наай-добре качествата.
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

Руснаците отделят прополиса от примесите, като го прекарват през нещо като кафемелачка ( казват му центрофуга), на която срещу раздробяващия нож има малки отвори през които минава раздробения на прах прополис, а вътре остават примесите. Прахът се пресова на плочки и така се продава. не трябва да се загрява .
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

ттитто написа:аз лично не мога да различа прополиса от восъка. Виждам че има нещо струпано по горната част на рамките, но дали е восък или прополис?!?
Абсолютно чист /без восък /прополис няма. Винаги е с определено съдържание на восък, но изискванията са да са до 20%. Има сиво кафяв, червеникав, да тъмнокафяв цвят, много специфичен вкус и мирис. След известно време практика ще го разпознаваш без грешка.
thekidd6
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 10:06 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от thekidd6 »

Здравейте и аз имам същия проблем с прополиса и се чудех не може ли да се разтопи на висока температура и да се прецеди както восъка? Четох, че може и да се замрази при което става трошлив и после да се пусне в дълбок съд с вода при което щял да се отаи а примесите да изплуват. Надявам се някой да ми даде рационална идея защото го стъргах 3-4 дни и ще е жалко ако не мога да го продам. Благодаря предварително!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от Dinko »

Ако с загрее с вода пада на дъното и се залепва там,
но не го препоръчвам.
Направи си спиртен разтвор и филтрирай.
thekidd6
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 10:06 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от thekidd6 »

Но нали ще стане тинктура а аз искам да го продам като прополис...
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Добивайте с мрежи или решетки или др.
Тогава ще бъде доло-горе чист!
Прополис.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от tatu »

Потапяш го в не много гореща вода колкото да можеш да търпиш и почваш да го мачкаш на тънки филии и махаш боклуците полека лека .
thekidd6
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 10:06 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от thekidd6 »

Благодаря :)
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от славов »

заслужава ли си да продаваш прополис,аз събирам единствено за приятели и то много малко количество.
Публикувай отговор

Обратно към “Прополис (клей) / Propolis”