Как да добиваме повече прополис(пчелен клей)

Information, articles and everything for propolis.
Публикувай отговор
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

Ето ви много полезна страница въобще за пчелните продукти.с ориентировъчна цена, начин на добиване ,съхранение и др.
http://www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e00.htm#con

Има мрежещ плат които не се къса при нагъване ,мисля че имаше статия за него в едно от списанията маи е от кевлар
П.П
Ако някои има информация за диафрагмата за прополис на Лега нека пише.[/url]
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

няколко начина на добив на прополис
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

прополис-рентабилност

Мнение от Димкис »

По колко прополис може да се събере от кошер?Заслужава ли си да
се занимавате с него ..?Изкупната цена е около 30 лв за кг.На запад е 100 мисля.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

Добива на прополис зависи от начина на събиране,майката и околната растителност(липа.топола,розмарин)Бразилия е най големият производител на прополис(зелен прополис).Събират го чрез CPI coletor de própolis inteligente
по 250 гр. на седмица от 1.5 до3 кг на година но събират само прополис мед не вадят.Прополиса пчелите го събират от големи насаждения розмарин.Купувачи са им Япония САЩ и Германия.
ето една страница на която има и видео
http://www.propolis.com.br/en/
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Не знам как ще стане това при нас. Аз произведох 1,5 кг. от 20 кошера. Това е много нисък добив за промишлено производство.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

по какъв начин го изкара
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Заложих пластмасови мрежи върху рамките от 01.05. до 31.08., като се има в предвид, че около мен има големи масиви от тополи.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

DAN написа:Заложих пластмасови мрежи върху рамките от 01.05. до 31.08., като се има в предвид, че около мен има големи масиви от тополи.
Реално е да се изкара около 150гр. от кошер.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

DAN написа:Заложих пластмасови мрежи върху рамките от 01.05. до 31.08., като се има в предвид, че около мен има големи масиви от тополи.
мрежата трябва да е двоина за да не го крадат прополиса от горния край (ако имат достъп през капака до мрежата други пчели ако е само с мрежа отгоре)
Оптималният метод с мрежа над гнездото според мен е тя да е на дървена рамка на 1 см над рамките и над нея да има 1 см до брезента или дъската .В същото време пчелите трябва да се подбудят да запълват с прополис чрез течение,светлина или миризма(пример мравчена кисилина).В такъв случай мрежата няма нужда да се върти на 90 градуса.Когато я запълнят вади се от рамката и се слага във фризера след което се стрива прополиса.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Съгласен съм, че ако е отворен кошерът отгоре /само с мрежа и капак/ добивът ще е по-голям, но това не е ли опасно. Семейството може да се преохлади. Създава се голямо течение. Топлият въздух не може да се задържа в кошера. Така ще променим микроклимата и ще разстроим работата на пчелите.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

DAN написа:Съгласен съм, че ако е отворен кошерът отгоре /само с мрежа и капак/ добивът ще е по-голям, но това не е ли опасно. Семейството може да се преохлади. Създава се голямо течение. Топлият въздух не може да се задържа в кошера. Така ще променим микроклимата и ще разстроим работата на пчелите.
Не е нужно изцяло да е отворен може да сложеш няколко прореза.В събота бях на изложението в плевен и разговарях с няколко колеги, има хора които изкарват по 0.500 кг. на кошер прополис с пластмасова мрежа .Предлагам ти да изпробваш няколко варианта и после да пишеш. Аз тази година също ще пробвам няколко варианта и после ще опиша резултата.Можеш да ползваш и диафрагмата на Лега за производство на прополис ,при тях е 50 лв. но при Касамаков същата е 10 лв. за лангстрот-рут.(слага се до последната пита с пило).
ИзображениеИзображение
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Благодаря ти, но нищо не рабрах. Може ли да ми опишеш как точно са си поставили мрежите за да произведат такива количества и какви точно мрежи използват. :oops:
Кой е Касамаков и как да се свържа с него?
:oops: Какви са тези две рамки и как се работи с тях? :oops:
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

Касамаков е производител на метални изделия за пчеларството,от северна българия е в момента му нямам координатите но ше ги намеря и дам.Тези две снимки представляват метална рамка (поглед от зад и рамката с прополис който се стича)Нарича се диафрагма за прополис по принцип е на Лега и струва 50 лв но българите я копираха и е 10 лв.Поставя се до последната рамка с пило и пчелите запълват дупките в рамката. Те са с такава големина че пчелите не могат да минат а прополиса от температурата до гнездото започва да се стича надолу и наново ги освобождава.Рамката се монтира на стандартна дървена рамка а от другия край на рамката се поставя мража за да нямат пчелите достъп до прополиса.На изложението в Плевен си купих диафрагма от Касамаков ще я снимам по подробно и ще ви пусна снимките във форума.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Благодаря ти !
Ще ми е от полза ако успея да се свържа с него.
Има ли вариянт да се използват пластмасовите мрежи пълноценно?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

АНТОН КАСАМАКОВ ЕТ
7200гр. Разград, бул. “Бели Лом” 53, вх. В, an. 59
Тел.: 084/2 91 29 GSM: 0887/352 749
Производство и търговия с пчеларски инвентар.
Президент: Антон Касамаков
Публикувай отговор

Обратно към “Прополис (клей) / Propolis”