перга и развитие

Information, articles and everything for bee pollen.
Публикувай отговор
nasko82
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 5:52 pm
Местоположение: свиленград/софия

перга и развитие

Мнение от nasko82 »

прочетох някои книги и доколкото разбрах:при недостатъчно количество на перга и прашец в пчелното семеиство,то може и да не се развие нормално или изобщто да не се развие.въпросът ми е :може ли по някакъв начин да се подпомогне развитието с даване на прашец в началото?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: перга и развитие

Мнение от коко »

nasko82 написа:прочетох някои книги и доколкото разбрах:при недостатъчно количество на перга и прашец в пчелното семеиство,то може и да не се развие нормално или изобщто да не се развие.въпросът ми е :може ли по някакъв начин да се подпомогне развитието в началото?
Да може. Предварително ако си съхранил прашецови пити, те се поставят рано на пролет за подпомагане на развитието.
Може да се купи прашец от колеги и да се подаде на семейството по определен начин.
kalchev
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Апр 04, 2007 7:50 pm
Местоположение: Варна

Мнение от kalchev »

nasko82 написа:
прочетох някои книги и доколкото разбрах:при недостатъчно количество на перга и прашец в пчелното семеиство,

- перга - русизъм и съответства на българското "пчелен прашец"
- прашец - вероятно става въпрос за "цветен прашец"
"пчелен прашец" и "цветен прашец" са правилните термини.
"цветен прашец" - това са полените в кошничките на пчелите. Цветният прашец се събира с прашецоуловител.
"пчелен прашец" - това е обработен от пчелите цветен прашец, с който са запълнени килийките от питата (обикновенно до 50 % от обема на пчелните килийки) и "запечатан" с тънък слой мед.
Пчелният прашец е по-полезен от цветния прашец, но отделянето му е по-трудно и най-често изисква пълното разрушаване на пчелната пита. В промишлените технологии за отделяне на пчелния прашец се извършва първо замразяване на питите с пчелен пращец, след това те се раздробяват и след това се извършва отделянето на пчелния прашец от восъчните парченца.
Аз вадя пчелен прашеч за собствени нужди като нарежа леко охладената пита с нож по средата на килийките и след това с пинсета отделям пчелния прлашец. Поставям го в бурканчета и го смесвам с мед.
Стоян
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Апр 06, 2007 3:58 pm

Мнение от Стоян »

Как различавате кои пити са пулни с меден прашец и кои не?
Извинете ме за глупавия въпрос , но аз съм начинаещ пчелар който за сега сабира знания за да може по късно да не прави големи грешки.
Публикувай отговор

Обратно към “Прашец / Bee Pollen”