Похвали се оплачи се.

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от nikberk »

Наистина бе много добра 2008 спрямо 2007, но според 2006 направо посредсвен!
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от bobara »

Колега с какъв вид кошери пчеларствате. :wink:
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от христо »

Заглавието на темата е похвали се... какво ти е чудно. Темата позволява като във вица " абе туй дето се обещава дава ли се " или " хванах риба с ей такава глава " Между другото 93 кг от кошер си е добив откъдето и да го погледнеш и може само благородно да му се завиди.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от p4elar4e »

Явно пчелите са ми още живи :D
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от p4elar4e »

http://video.data.bg/239/%D0%9D%D0%B0%D ... 924/200109

Днес беше топличко и пчелите от единия кошер (по-силното семейство) се облитаха :D По обяд за около час и нещо бръмчаха около кошера :D
По-слабото семейсто явно му беше още студено и пчелите не посмяха да излязат.
Последно промяна от p4elar4e на Нед Апр 26, 2009 3:08 pm, променено общо 1 път.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от garo »

Пчеларче така опаковани кошерите не кондензират ли питите вътре не мухлясват ли
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от p4elar4e »

Докато не ги отворя за обстоен преглен няма как да ти отговоря категорично.Когато подхранвах не забелязах да има мухъл по питите.И двете ми семейства не са кой знае колко силни.Да кажем,че заемат примерно един цял фараров косрпус.Не съм стеснявал,не съм слагал никакви подгряващи материали само върху покривния капак съм сложил стиропорови парчета,така че да не запушват отворите на таблата.Гледах едно филмче в което американски пчелари са увили по подобен начин кошерите с полиетилен и реших да го пробвам,защото идеята да слагам вестници,картони,черги и тем подобни подгряващи материали не ми допада.Важното в случая е да става циркулация на въздуха (течение).Въздухът преминава през отворите на покрива после през отворите на покривната дъска и се спуска към най-долния вход или преминава през мрежестия отвор на плътната дъска на двойното дъно.Едва ли ще се образува конденз и от там мухъл по питите.Когато ги прегледам обстойно ще знам със сигурност дали съм постъпил добре като съм ги увил в полиетилен :D
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от garo »

Пчеларче аз изсползвам стероопор зад преградната дъска и възглавницата и ако не стесня достатачно кошерите крайните пити мухлясват дано при тебе да не е така
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от p4elar4e »

Аз нямам кой знае какъв опит,т.к. това ми е първата зима.Когато се стопли времето и направя преглед на семействата ще видя дали има мухлясали пити.Дано да доживеят пчеличките ми.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от p4elar4e »

:D Днес е топло и пчеличките бяха наизлезли.Някои се прибираха в кошера с прашец :shock: 8) Незнам до колко това е добре,но това май означава,че майката се е активизирала и може би снася яйца :roll:
Дано да няма застудявания повече.
Нека който си е проверявал кошерите да каже (похвали/оплаче) каква е ситуацията при него :!:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от genata_fi »

Здравей пчеларче, и аз в началото мислех така да ги опаковам, но като поразпитах насам натам и като прочетох някоя и друга книга се убедих, че това е безмислено, всеки казва, че пчелите не умират от студ, а от глад и болести. Но всеки си е свободен да прави каквото си иска, с времето като понатрупаме повече практически опит ще видим кое е било правилно и кое не. До колкото знам, дървото диша и затова не е хубаво даже да се безиросват и боядисват кошерите отвън с обикновени бои, а с такива на водна основа, сега вече има всичко по магазините. Още месец и ще разберем дали ще оцелеят пчеличките ни, а после колко работа ни чака... УСПЕХ
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от p4elar4e »

А слагането на всевъзможни затоплящи материали и стесняване на кошера дали е безмислено,при положение,че служат за задържане на топлината в кошера :?: :?: :?: Аз лично предпочетох да не тъпча кошера с разни неща,а да изнеса затоплящият материал отвън (в случая полиетилена спомага за задържане на топлината в кошера).През зимата пчелите няма да измрат от задушаване поради невъзможността на дървото да диша,защото има достатъчен приток на въздух от покрива към долния вход. Предимството на слагането на полиетилена отвън,е че може да се сложи и махне бързо и веднага,когато пчеларят прецени за необходимо.Помисли само колко време отнема това ако затоплящите материали са вътре в кошера,да не говорим за тормоза който пчелите трябва да изтърпят тогава.До колкото четох някои пчелари се оплакват,че преградните дъски или затоплящите материали се навлажнявали и мухлясвали,което не води до добри резултати....При полиетилена няма поемане на влага и няма мухъл.
И все пак времето ще покаже кой е крив и кой е прав.Всеки сам си решава :wink:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ефенди
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Ное 13, 2008 4:25 pm
Местоположение: Добрич

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от ефенди »

пчеларче-колко топло е при вас..тук в Добрич 8 гр..
ефенди
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Ное 13, 2008 4:25 pm
Местоположение: Добрич

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от ефенди »

забравих -това с полиетилена е мн.хитро и практично..даже в моите магазини са доставяли
достатъчно големи такива торби-с връв или ластик накрая..
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Похвали се оплачи се.

Мнение от p4elar4e »

Температурата не съм я мерил.Едва ли е колкото казват по TV,между 5 и 10 градуса.Преди няколко дни твърдяха,че за Пловдив температурата щяла да е 13 градуса.Е тогава нямаше пчели които да летят.
Аз това го гледах в едно филмче с едни американски пчелари.Само,че те не ползват обиновени торби,а такива със затворени въздушни мехурчета.
Последно промяна от p4elar4e на Пет Яну 23, 2009 3:46 pm, променено общо 1 път.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”