Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Тук предупреждавайте за пръскане с пестициди и хербициди
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от midis69 »

Знае ли някой,дали пръскат рапицата като цъфне,и на по-ниска цена ли изкупуват рапичния мед?
Dido.Yanev
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 10:42 pm
Местоположение: Varna

Re: Знае ли някой ....?

Мнение от Dido.Yanev »

пръскат и още как миналата година ми отровиха три семейства ще видим тази година дали ще се обадят като пръскат тази година рапицата е на 500 м от пчелина
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Знае ли някой ....?

Мнение от Христо Христов »

Рапицата се пръска във фаза бутонизация и начало на цъфтеж срещу Рапичен цветояд.Използват се инсектициди, които са отровни и за пчелите.От няколко години концерна Байер предлага на пазара инсектицида Биская, за който твърдят, че е напълно безвреден за пчелите.Ако в района ви има рапица питайте фермерите с какво имат намерение да пръскат и им кажете за този препарат, защото е сравнително нов и може да не го знаят.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Знае ли някой ....?

Мнение от batrosko »

чл. 2 (2) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2008 г.) Не се разрешава третиране на площи с цъфтяща растителност и граничещи с такава, пасищни площи и вододайни зони. - Наредба 15

Интересно е този член, как ще се спази при рапицата, като се има в предвид, че тя се пръска по време на цъфтеж.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Знае ли някой ....?

Мнение от Dinko »

При мен миналата година 2008 ръсиха в цъфтежа,
срещу бегача.
Уведомиха ме с писмо и много се притесних,
въпреки че ми казаха че е безвредно за пчелите.
За радост след пръскането нямах подмор.
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: Знае ли някой ....?

Мнение от midis69 »

Благодаря на всички за отговорите, проблема е,че имам само две дъна с мрежи а явно трябва да направя и другите та ако се обадят арендаторите да мога да ги затварям поне за един ден.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Знае ли някой ....?

Мнение от зуница »

Всичко зависи от това с което пръскат.Ако отровата е активна месец може да се наложи да местиш кошери.Преди няколко години "горското" пръска гората и за 20 дена кошерите ми се изпразниха. Всичко което излетя не се върна. Всичко по закон .Пчеларите уведомени ,пчелите затворени ,а годината пропадна.Миналата година пръскаха с инсектицид ,който не нанесе поражения.Та всичко зависи от това с какво се пръска.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
gospod_pleven
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 10:44 am

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от gospod_pleven »

Въпроса ми е относно пръскане на рапицата с ПРОТЕУС който се оказва вреден за пчелите, има карантина 1 месец след пръскането уведомяват ни месните арендатори, но те просто вместо да оценят тази работа, че им опрашваме продукцията те си измиват ръцете с едно уведомително писмо до кметството ръсят по цял ден с трактори и то с препарат който има карантина 1 месец е може ли такова безобразие ми е въпроса и към кои органи трябва да се обърнем ?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от dimitarbonev »

Така е. Има служба "растителна защита". Нейната задача е да определи препарата с който да се пръскат посевите. Нейната задача още е да определи такъв препарат, който да е безвреден за пчелите. Освен това тя трябва да следи и за спазването на наредба 15. Само че тези служби не го правят, дори обратното нарушават умишлено наредбата. Не можеш да разрешиш пръскане с препарат с такъв голям карантинен срок, и да разрешиш целодневно пръскане и то в продължение на дни. В наредбата ясно е посочено времето в което това може да се прави.
По-лошото е, че няма кой да ни защити. В МЗХ никой не го е еня за пчеларството. Там разни зам министри въобще не се притесняват, че пчелите в БГ може да изчезнат. Като изчезнат ще си внасяме мед.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
jorors
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 10:50 pm

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от jorors »

gospod_pleven написа:Въпроса ми е относно пръскане на рапицата с ПРОТЕУС който се оказва вреден за пчелите, има карантина 1 месец след пръскането уведомяват ни месните арендатори, но те просто вместо да оценят тази работа, че им опрашваме продукцията те си измиват ръцете с едно уведомително писмо до кметството ръсят по цял ден с трактори и то с препарат който има карантина 1 месец е може ли такова безобразие ми е въпроса и към кои органи трябва да се обърнем ?
Този препарат май не е толкова вреден за пчелите.Ето линка на производителя http://www.bayer.bg/BCSWeb/www/BCS_BG_I ... ccm=200010
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от dimitarbonev »

Абе то и при мен се опитаха да пръскат преди цъфтежа, но вече имаше малко цвят и се наложи да ги държа затворени цял ден. Добре че поне времето беше хладно.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
jako_r
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юни 19, 2008 6:29 pm

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от jako_r »

Протеус е безвреден за пчелите но трябва да се пръска привечер.
gospod_pleven
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 10:44 am

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от gospod_pleven »

Не е опасен препарата за пчелите, но след като изсъхне на растението, като пише в уведомителното писмо, че ще ръсят 10 дни поредни и то от 10 до 17 часа иди излез на глава с тях.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от dimitarbonev »

С уведомителното писмо подай жалба в МЗХ, че от растителна защита са нарушили наредба 15. И нека всички го направим. Така може да ни обърнат внимание.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Знае ли някой дали пръскат рапицата като цъфне ....?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

При нас в едно съседно село преди две години пръскаха рапицата и натровиха доста пчели - там има доста пчелари и осъдиха арендатора и той плати 10000лв на пострадалите!!!
А как са си ги разделили не зная - защото не съм питал!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Публикувай отговор

Обратно към “Пръскане с пестициди и хербициди”