колеги помощ!!!

Тук предупреждавайте за пръскане с пестициди и хербициди
Публикувай отговор
jack
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 8:42 pm

колеги помощ!!!

Мнение от jack »

Преди 2 дни мой приятел ми се обади,че 10 пчелни семейства са били отровени.По мнение на специалисти отравянето е умишлено причинено с хербицид директно впръскан през входовете на кошерите и е вероятно фосфорно-органично съединение.Можете ли да ми кажете как да неутрализирам действието му от самите корпуси тъй като всичко друго е изгорено?
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: колеги помощ!!!

Мнение от c-a-c- »

Не разбрах-останали ли са живи пчели?Ако не -няма какво да неутрализираш,препаратите след време се разпадат.Само измий сандъците отвътре и готово.
jack
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 8:42 pm

Re: колеги помощ!!!

Мнение от jack »

Благодаря колега,но има проблем-веществото,с което са отровени,е течно и всичко е напито със страшна миризма,затова питам ще стане ли с изваряване на кошерите с разтвор на сода каустик?или ако знаете друг начин за премахване,защото някои от тези вещества имат период на разпад 6 години..
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: колеги помощ!!!

Мнение от c-a-c- »

Аз бих го обгорил,а по желание може дасе полира после с разтвор от прополис.За пръв път чувам за такова нещо- :(
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Re: колеги помощ!!!

Мнение от Penko »

Според мен изваряване с сода каустик и след това обгаряне с газова горелка ще оправи нещета .
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: колеги помощ!!!

Мнение от valaz »

Препаратите за растителна защита се разграждат при висока температура, при изваряване. Възможно е обаче и да е исползван и някакъв друг тип химикал. Не мога да си представя казан с размери за изваряване на кошери. Преди всичко, помисли какви мерки можеш да предприемеш, за да си сигурен че това няма да се повтори отново след някоя година, за да не отиде труда ти напразно. Позната пчеларка напръскала кошера си отвън с мухозол, за да унищожи пълзящите мравки, в резултат на което пчелното семейство загинало. След време заселила в същия кошер отводка, която също загинала.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: колеги помощ!!!

Мнение от drone »

Изваряване в 3% сода каустик и е готово. А за това не е нужно и кой знае колко голям казан. Просто обръщате корпусите , дъната,капаците и рамките по всички възможни начини и позиции в казана , така ,че да бъде потопена всяка една тяхна част във врящия разтвор и ако на някое място не може да проникне разтвора с черпак поливате от него на недостъпните за изваряване места. Работете с гумени ръкавици за готвене- за такава концентрация са достатъчни. Накрая обливате добре всичко с чиста вода от маркуча и оставяте да изсъхнат на сянка. Босле боя и имате нови дезинфекцирани кошери.
jack
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 8:42 pm

Re: колеги помощ!!!

Мнение от jack »

Благодаря на всички колеги,които се отзоваха на зова ми за помощ.Извинявам се,че не успях да проверя темата по-рано поради технически проблеми с компютъра.При по-обстойно преглеждане на сайта открих,че 5% разтвор на сода каустик ще свърши работа,с изваряване.Благодаря отново на всички и успешна и медова година! :)
Polad112
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Авг 08, 2022 5:00 pm

Re: колеги помощ!!!

Мнение от Polad112 »

Колега, имаш лс !
Публикувай отговор

Обратно към “Пръскане с пестициди и хербициди”