Каква беше 2008 за вас - резултати

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от stonit »

Една невероятна година средно 50 килограма мед, рекордьор 70 килограма,и от всяко семейство по 1 отводка.
Изображение
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от valaz »

средно по около 20 - 25кг от 7 кошера, два имаха проблеми с майките, които докато реша, пашата приключи в края на юли.През август всичко изсъхна. Направих 1 отводка, която подхранвах и се разви добре.
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от midis69 »

Учудвам се на недоверието на колегата bars_i за добивите от почти четири кошера на Va Petrov .Аз също съм млад пчелар и първия път от три а втория от четири кошера МК общо извадих 120 кг мед , като се има в предвид,че бях орязал крилата на майките да си ги сменят на три от кошерите ,а там работата се обърка.Ако ще се радваме на 10 кила то означава,че не са напълнили даже и един магазин.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от dimitarbonev »

Не че е невъзможно, но първо трябва да се преследва пашата, т.е подвижно пчеларство и второ природата трява да е балагосклонна , но при тези лоши години дори и при подвижно пчеларство целта е трудно постижима. Аз тази година имах кошери, които се отчетоха подобаващо от акацията и си помислих, че идва края на лошите пчеларски сезони, но уви сушата си каза своето.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от genata_fi »

Не знам, аз миналата година прохождах в занаята и от 3 кошера МК извадих към 90 кг мед - вадих веднъж в края на юни и после в края на юли. И понеже нищо не разбирах, нито съм ротирал корпуси, нищо не съм правил, даже и основи не съм слагал за градеж, към края на май им сложих трети корпус по средата между двата. Хранил съм ги един път февруари и един път през март с по една питка и два пъти през април със по 200 гр. сироп. Това е. Но факт е , че баща ми беше болен есента на 2007 и не е могъл да извади всичкия мед и ги беше зазимил с много мед. А тази година какво ли не ги правих и резултата е - 0 кг мед - за сега. Добре, че имаме доста ливади и се надявам до 15-ти август да съберат нещо. А и си мислех, че и тази година ще извадя мед и запасите от миналата година кои подарих, кои продадох и сега обирам остатъците от последния буркан с мед.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от dimitarbonev »

Има надежда. Ако синоптиците познаят. Юли влажен, август нормален, септември, октомври влажни и топли
Ако е така то ще се надяваме на сочна ливада и мед.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от p4elar »

Сега поглеждам тази тема и с учудване чета че има колеги като bars_i които си мислят че меда е само в Русия и в тундрата :roll: Незнам дали знае какво е тундра и колко е лятото там, но на данните на другарите от СССР, трябва да се гледа с едно на ум най-малко :lol:
Прави са колегите които казват,че много зависи в какъв район пчеларстваш и какво ще е времето.Най-трагичната ми година е 2001-ва по около 15 кг от кошер.Ако всичките години са такива, отдавна да съм зарязал пчеларството.Пчелина ми е в Добруджа и средно, според това колко слънчоглед има,колко рапица и т.н добива е около 50 кг.Най-добрите години които съм имал са 1998 -ма, 1999-та и 2003-та година.Там количествата бяха над 80 кг. от кошер като имаше такива с по около 100 кг.За съжаление последните години такива добиви вече няма.Много се промени климата при нас.Сушите взеха да стават редовни.2008-ма пак беше сравнително добра,все пак имаше влага от зимата и пролетта,така че ги докарахме до към 45 кг от кошер,но сега през 2009-та е много зле.Имаше малко рапица и акация,но после сушата умори всичко.Сега какво ще излезе от слънчогледа не се наемам за прогноза.Ако изкараме по 2 магазина ще е много,много добре.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от p4elar »

И за да не остава съмнение в качеството на произведения от мен мед,ще кажа,че моите пчели захар не са кусвали,до тази година.Тази се наложи,защото в сушата можеше да измрат от глад,но мед от сиропа които съм дал,няма как да направят :lol: ,така че качеството на меда е гарантирано.Всяка година продавам по около 250-300 кг. на дребно и никой не се оплакал а имам клиенти от по 10 години все от мен си купуват.Все пак неуспявам на дребно да продам всичките 2-3 тона мед които изкарвам.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от христо »

За коя тундра иде реч ?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от Scutellator »

Хранилката я използват за пролетно развитие и за есено запасяване. Понеже е от стирофом позволява да не се губи топлината от кошера при студеното пролетно време на север, а и сиропа не се вкисва по това време и позволява хранилката да се зареди на максимум-30 л.. Този тип хранилки са много полезни ,особено на север, - създава се илюзията за паша ,когато пчелите не могат да си позволят да излизат за такава. Форсираното пролетно развитие е факт - семействата са на максимум един месец преди другите, а складираният захарен сироп е минимален. За съжаление тази година форсажа беше напразен.
Както и да е , през лятото северната нощ е едва 4 часа , което значи не само по-дълъг ден, но и по -добро нектароотделяне.
На запад за да си позволиш да произвеждаш стоков мед от захар трябва да си намериш преди това 10 пъти повече истинки мед ,за да го разбиеш и да можеш да го продадеш- същото е и в бг ( ако продаваш на европейския пазар).

Колкото до американците - при тях основните доходи не идват от меда.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от p4elar »

Абе чешим си езицити ние ама тази година много зле,два пъти по зле от миналата.От 50 кошера 56 тенекии :( И на пчелите не им се работи май вече :) Сушата ни умори и тази година :(
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от Scutellator »

Понеже се ровя из историята на пчеларството в нашата страна ,често се споменава ,още през 1920-30 г. за средни добиви над 115 кг. от европейски кошери дори и на неуки пчелари.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
jorko123
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 3:03 pm

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от jorko123 »

беше много добра 2ти успях да пръскам :wink:
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Каква беше 2008 за вас - резултати

Мнение от ivan raynov »

Всяка година има по няколко семейства които дават мед поне два пъти над средния за пчелина и ме поставят в неудобност защо не съм успял да докарам на това състояние ако не всички то по вече от няколко.на сл.година казваш каквото си правил на онези фаворити ще го повториш но уви не се получава пак има изненати и в по вечето ми случаи фаворитите се менят.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”