Земеделците масово се отказват от поминъка си

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от apis1964 »

Д. Михалевски: Земеделците масово се отказват от поминъка си
23.01.2010 15:56


БГНЕС

Налице е масов отлив на земеделците от регистрация, предстоят големи социални протести не само в този бранш, предаде кореспондентът на БГНЕС в Кърджали. Констатацията е на бившия зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, а сега депутат от Коалиция за България Димчо Михалевски, който е и член на парламентарната комисия по земеделието. През последната седмица депутатите са обсъждали проекта за изменение и допълнения на Закона за животновъдството. Според Михалевски най-драстичният текст е отстраняването на малките ферми от конкуренцията за субсидии и млечни квоти. „В проекта те се дефинират като лични стопанства, от което следва, че не могат нито да продават продукцията си, нито да получават каквото и да било подпомагане. А битката между малките и големите е именно за квотите. Трябва да припомним, че до края на 2011 г. действа отлагателният период за привеждане на тези обекти в съответствие със санитарните изисквания и стандарти на ЕС. Тези стопанства обаче са основни за огромни части от страната и са главен източник на млечна суровина и поминък”, обясни депутатът. Според него е „важно да се регламентира законов подход към млекопроизводителите в планинските райони, защото съществуването и развитието на този поминък има пряко отношение към запазването на населените места, а това пък е въпрос на националната сигурност”. Михалевски посочи, че огромен проблем представлява новото изискване всички, които искат да бъдат ферми, да се регистрират като земеделски производители. „Това означава, че те трябва да плащат близо 4 пъти по-високи осигуровки за 2010 г. в сравнение с миналата, тъй като минималната база се вдигна от 65 лв. на 240 лв., т. е. с 369%. При среден добив от една крава до 3 000 литра годишно, стопаните имат максимална квота до 2 000 литра в годината за продажба. Това означава доход от около 1 000 лв. от 1 крава при средна цена 50 ст. за литър. При новата ситуация млекопроизводителите ще трябва да платят осигуровки за 1 година в размер на 840 лв. – т. е. 84% от дохода от 1 крава, 42% от 2 крави и т. н. Разходите за издръжката на една крава за една година възлизат на около 900 лева”, направи аритметиката Михалевски. Той подчерта, че ако не се предвиди специален ред за млекопроизводителите в планинските райони, ще има тежки социално-икономически последствия в условията на тежка криза и липса на алтернативна заетост, което в дългосрочен план ще обезлюди още по-сериозно Родопите. /БГНЕС /




Същото може да бъде написано и за пчеларството!!!
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от c-a-c- »

Аха и аз така мисля.Май ще се утвърждава сивото земеделие.Меда винаги ще се продава,затова не се притеснявам,ако пък не-ще го слагам на ракията,но пчели пак ще имам-не могат да ми забранят :D
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от ahmed »

tanasi написа:колеги явно е време за масови протести и то преди да са приели поправките в закона защото после ще е късно. бече цяла година си чешем езиците тук но като че ли ще е по удачно да излезем на площада. с какво гърците ни превазхождат та могат да си отстояват исканията постоянно. миналото лято пак бяж в гърциа на гости в едно съвсем обикновенно село почти като нашите но с много големи разлики. колко още триабва да чакаме и да търпим.
един обединен протест заедно с земеделтците е добро на4алоза да ни чуят и видят - на бебето докато не се разреве не му обръщат внимание. ЗАПОЧВА СЕРИОЗНО ДА МИ ПИСВА ОТ БЕЗХАБЕРИЕТО НА ВЛАСТ ИМАЩИТЕ.
лолега ти си мн.прав но гърците не са били роби 700 год.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от valyo »

Танаси - кажи какви да са ни исканията?
И ще ми услужиш ли с един трактор за да мога да блокирам лятото северната дъга на околовръстното например? Че мойте са с 1 по-малко отколкото мога едновременно да карам.
Angel_Zhelyazkov
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Окт 18, 2009 5:30 pm
Местоположение: Svilengrad

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от Angel_Zhelyazkov »

Извинявам се колеги, но ще пиша един два реда пък кой съгласен с мен кой не.И аз съм за стачка да отстояваме правата си, но няма да се получи, най- много да си навредим. Помните ли какво стана с учителите. Когато стачкуваха всички навеждаха главите като овце давам пример с едно училище в родния ми град. Баща ми протестираше като успя да навие още колеги и така имаше стачки и какво? Станаха най- мразените от ръководството,даже и го сакратиха защото не лижеше дупето на директорката и какво стана накрая намалиха заплатите на всички учители вместо да им ги увеличат.КАКВО СПЕЧЕЛИХА!!! с пчеларството незнам какво ще стане .любителите няма кои да ги забрани пак ще си гледаме пчелите, ама който се занимава професионално е прецакан и ще плаща. В такава държава живеем 700 г робство и сега пак този път в собствената си държава. :cry:
Бог забавя, но не забравя!!!
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от stan »

Въпреки че аз никога не съм се изказвал тук по тия теми, искам и аз да си кажа мнението:
Когато няма ЕДНА и единна, стройна организация с разтропани ръководители, никой няма да гледа на пчеларите сериозно. Въпреки че пчеларите са много (мисля че прочетох някъде 100 хил.) има една камара организации, всяка от които защитава определени (но не общи) интереси. В такъв случай, който и да е на власт, няма да гледа насериозно на цялата работа след като пчеларите не могат да се обединят помежду си и да излезят с единни искания.

След като организацията я има, ще е и по-лесно да се излезе с общи искания и по-лесно да се отстояват.
Така че докато не се направи една стройна структура, всички помощи като субсидии, програми и т.н. ще се случват само с доброто желание на управляващите и всичко ще продължи да си бъде на парче.
Това ще отнеме много време и много хора трябва да преглътнат много неща, но без това, истинска национална пчеларска общност никога няма да има.
И аз не искам да ангажирам с мнението си. Засега аз лично не участвам в нито една организация, но бих членувал в предвид нещата които мога да науча от колеги около мен, но не и с икономически цели. Абсолютно разбирам колегите които се занимават професионално с това и те с пчеларство си изкарват хляба. Те са най-заинтересовани и трябва да са най-мотивираните за тези процеси. Те трябва да бъдат основните двигатели на всички промени. Ние само можем да помагаме.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от ahmed »

valyo написа:Танаси - кажи какви да са ни исканията?
И ще ми услужиш ли с един трактор за да мога да блокирам лятото северната дъга на околовръстното например? Че мойте са с 1 по-малко отколкото мога едновременно да карам.
ЗАЩОТИ Е ТРАКТОР колег нямаш ли кошери. ние сме пчелари и ако занесем по един кошер
знаеш ли ко ще стане.май доста хора не само ще ни чуят но й ще ни усетят.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от valyo »

ahmed написа:
valyo написа:Танаси - кажи какви да са ни исканията?
И ще ми услужиш ли с един трактор за да мога да блокирам лятото северната дъга на околовръстното например? Че мойте са с 1 по-малко отколкото мога едновременно да карам.
ЗАЩОТИ Е ТРАКТОР колег нямаш ли кошери. ние сме пчелари и ако занесем по един кошер
знаеш ли ко ще стане.май доста хора не само ще ни чуят но й ще ни усетят.
Е това е приказка на място. Даже си мисля да хванем по нас си по един рой ( от гушата надолу) и така да идем да протеститраме! Да видим кой ще дойде да ни прогони без специално облекло :)
Angel_Zhelyazkov
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Окт 18, 2009 5:30 pm
Местоположение: Svilengrad

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от Angel_Zhelyazkov »

И аз съм си го мислил.Протеста с кошерите-идеята е много добра. Нареждаме на жълтите павета и ще се запишем в историята. :wink:
Бог забавя, но не забравя!!!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от dimitarbonev »

Aleksey написа:Фантазии............с кошер на жълтите павета........единност.......,но и без туй е студено,какво друго да правим :lol: С кошери на центъра-да но празни.Обединение-какво значи това :?: -Можеби носталгия по отминали времена.
Не носталгия, а необходимост. Другото е чесане на езици и нищо. Само ако сме единни можем да се защитим. Ако не друг щени правят ма маймуни и ще се гаврят с нас както си поискат.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Borko
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 10:54 am
Местоположение: София

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от Borko »

Angel_Zhelyazkov написа:Помните ли какво стана с учителите.
Колега, радвам се, че се сещате за тази най-дълга в България стачка. За съжаление, обаче, подкрепата на обществото не беше налице /родителите негодуваха, че няма кой да им гледа децата и т.н. - като че ли този протест беше за марсианците/. Да не говорим, че двама самозабравили се министри си позволиха гавра /онова за „седенката“/, заради която в нормалните държави се подава оставка на секундата. Но никой от обществото ни не реагира тогава, а въпросът беше принципен и касаеше всички ни. Управниците свикнаха да ни ебават, ама защото ние им позволяваме... Одъртях и не можах да разбера, що сме такъв смотан народ и нямаме чувство за общност, ама грам!
Колега Стан, Вие сте напълно прав. И аз съм любител-пчелар, но ще подкрепя колегите професионалисти. Ще застана, обаче, зад почтени хора. Чета във форума, вадя си изводите... Дано успеят да се съберат свестни и можещи. Оставам с надежда...
Последно промяна от Borko на Вто Яну 26, 2010 12:25 pm, променено общо 1 път.
Borko
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 10:54 am
Местоположение: София

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от Borko »

[quote="dimitarbonevНе носталгия, а необходимост. Другото е чесане на езици и нищо. Само ако сме единни можем да се защитим. Ако не друг щени правят ма маймуни и ще се гаврят с нас както си поискат.[/quote]
Имате подкрепата ми.
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от Димкис »

От догодина и данък от 10% върху 40% от дохода -дано това ни вразуми.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от tatu »

За голямо съжаление грешиш.Всичко е прието четири процента данък върху цялата сума ако си регистриран ЗП.
kachakov
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 11:12 pm

Re: Земеделците масово се отказват от поминъка си

Мнение от kachakov »

колеги може би много от вас няма да се съгласят с мен което за мен е абсолютно разбираемо но лично моето мнение конкретно нашата държава не се нуждае от стачки а напрово от революция при нас докато не се пролее малко кръв на корумпирани паразити нещата със сигурност няма да се оправят ,върнете се в близкото минало например когато стачкуваха млекопроизводителите спомнете си /защото бързо забравяте/ какво се случи с тях имаше арестувани и пребити на база на което пак не успяха да постигнат целите си ,а обърнете внимание как е в гърция там за най малкия проблем народа се вдига направо на бунт някои ще кажат че размирици и бунт са различни понятия но за мен не е така конкретно ще спомена за убития гръцки младеж спомнете си какви палежи и пребити полицаи имаше което принуждаваше гръцкото правителство да се съобразява и с най малките проблеми на народа си в момента гърция е блокирана от фермерите и търпи сравнително огромни загуби в сравнение на претенциите на нашите алчни крадци по върха за които претенции мисля че са далеч по малко но бай ганьо иска да се облажи и за сметка на гърция ,така ,че призива ми е стига толкова робство бяхме роби на туците ,бяхме роби на комунистите и сега продължаваме да бъдем роби на отделни кръгчета на феодали ,аз вече съм обезверен изпълнен с злоба и омраза така ,че ако си мислите ,че с кошерчета и трактори пред парламента ще решите някъкъв проблем то аз мога да ви пожелая приятно робство , извинявам се ,че съм крайно прям и искрен
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”