Как е за вас сезон 2009.

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
a4o
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 11:15 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от a4o »

Не е много добра , но колкото толкова.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Margarita Dikova »

За да не бъда включена в пчеларската група, дето приказва, ама не слуша приказката на другия, ще потвърдя, че съм съгласна , че е важна и влагата в почвата и влагата във въздуха.
Тази годива в Предбалкана няма мед. Пчелите събраха малко мед от акацията, но затова пък от липата - нищо, а от билките, колкото да се запасят, и магазините отново останаха празни. Това е едната беда. Другата обаче е по-сериозна - слаби семейства, неоплодени майки и нападнати и избягали семейства през септември.
За да изпреваря реакцията на колегите, че пчелите са избягали от акара, ще кажа, че сложих лентички, тазгодишно производство, на 2 август. Винаги слагам лентите докъм 5-6 август, за да намаля щетите по августовските и септемврийските пчели и не робувам на "мечтата" за августовски мед. Ако има, нека да е за пчелите.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от batrosko »

Margarita Dikova написа:За да не бъда включена в пчеларската група, дето приказва, ама не слуша приказката на другия, ще потвърдя, че съм съгласна , че е важна и влагата в почвата и влагата във въздуха.
Тази годива в Предбалкана няма мед. Пчелите събраха малко мед от акацията, но затова пък от липата - нищо, а от билките, колкото да се запасят, и магазините отново останаха празни. Това е едната беда. Другата обаче е по-сериозна - слаби семейства, неоплодени майки и нападнати и избягали семейства през септември.
За да изпреваря реакцията на колегите, че пчелите са избягали от акара, ще кажа, че сложих лентички, тазгодишно производство, на 2 август. Винаги слагам лентите докъм 5-6 август, за да намаля щетите по августовските и септемврийските пчели и не робувам на "мечтата" за августовски мед. Ако има, нека да е за пчелите.
А направихте ли тест за опаразитеност, след третирането с лентите?
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от ivandespotov »

narbu написа:от 30 ЛР среден добив 76 кг през 2009 г.
Колега,става въпрос за 2009 не за 2003г.!!!
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от nikoko »

ba4o_ivan1976 написа:
narbu написа:от 30 ЛР среден добив 76 кг през 2009 г.
супер колко захар или фруктоза без да лъжеш?
Да и аз бях скептично настроен, но от три места ми потвърдиха независимо един от друг подобни добиви.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от nikoko »

Нямам причина да се съмнявам в истинноста на отговорите, както и в почтеността на хората,склонен съм да им вярвам.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от ivandespotov »

Колега Narbu,не усещаш ли,че камъните са в твойта градина кажи все пак как е умряло магарето?
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от ivan5555 »

вижте и аз съм от добричко. за 76кг. за миналата година не съм чувал. нокакто вече писах покрай морето добива е от40-50кг по на вътре е по слабо около 30к г аз споделих с барси че заради по високите добиви край морето преместих пчелина си на 150км.откакто имам поглед върху добивите край морето се изкарва с 10-20кг .повече. има едно село росица и около него по далеч от морето където изкарват още по добри добиви. не зная що етака?миналата година в дуранкулак което е край морето изкараха много слаб добив.а що се отнася за подхранване-най много 6-7кг захар на кошер за годината като наблягам на отводките.2003 котларски писа че в североизточна България вадели мед всяка седмица-което не било за вярване .е дано се повтори пък заповядайте.тогава се стигна до добив от90кг.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от Dinko »

Браво narbu :idea:
Лекцията която изнесе ми хареса.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от славов »

лично мнение,не твърдя че съм прав,но:когато има въздушна влажност/покрай големи водни басеени и реки/ растенията отделят повече нектар и пчелите събират повече мед. През лятото покрай тях /море,язовир,река/ въздушната температура е по-ниска,а за пчелите температурата на комфорт е от 16 до 25 градуса по Целзии.Ето защо и добивът е много по-голям ...естествено ако има достатъчно цъфтяща растителност.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от ivan5555 »

narbu пиши ми в кой добрички район си?
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от ivan5555 »

вече нямам намерение да си местя пчелина така че не се страхувай че ще дойда в твоя район.поже да ми пишеш в лс
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от ivan5555 »

narbu не зная за тоя случаи но на всякъде не приемат с добро око придошли пчелари.ако дойде някой в твоя район и ти така ще реагираш. като отидох в шабла 2-3 години си имах проблими макар че пчелина ми е извън регулация. който се занимава с подвижно в различни райони най добре знае.ние сме лошо племе . едно говорим друго вършим.всичко съм правил според закона но всеки те гледа на криво.така че и в вашият район така бихте постъпили. много трудна тема е подвижното .ти практикувал ли си?
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от ivandespotov »

Преди 30год. когато навлизах в дълбоките води на пчеларството,един стар пчелар ми каза следното. ;Момче ела да те науча как се правят 3 апартамента във Видин и 3 в софия!!! Аз знаех, но не отидох!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Как е за вас сезон 2009.

Мнение от dimitarbonev »

Пробвал съм го този вариант няколко години с по няколко кошера. Ефекта беше много пило, ниски добиви на мед. Е при мен пашите са доста слаби. Сега правя така няколко кошера за отводки.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”